Με «οδηγό» τη Ρίντ «σκόρπισε» τα Μελίσσια!

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα την νεοαποκτηθείσα Ριντ, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού «διέλυσε» τα Μελίσσια στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη επικράτησε του Κ.Α.Ο Μελισσίων με 76-39, αποτέλεσμα που τη διατήρησε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα δύο νίκες μακριά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Το πρόσωπο που ξεχώρισε στην σημερινή αναμέτρηση ήταν η νέα σέντερ της ομάδας Ρίντ. Η Αμερικανίδα, η οποία πέτυχε 22 πόντους, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση δίνοντας πολύτιμες βοήθειες στις «πράσινες».

Πρώτο δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης «μίλησε» η άμυνα της ομάδας. Με βαρόμετρο την Ριντ, νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη «έχτισαν» μια διαφορά της τάξης των 6 πόντων (14-8) περίπου 2:30 πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις «πράσινες» να βρίσκονται στο +9 (17-8) μετά από τρίποντο της Καρακασίδη λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Δεύτερο δεκάλεπτο

Η «ατσάλινη» άμυνα των κοριτσιών συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο που σε συνδυασμό με ορθές και όμορφες συνεργασίες στην επίθεση έφερε την ομάδα στο +20 (31-11)! Όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο «γκάζωνε» ο Παναθηναϊκός! Ενδεικτικό είναι ότι η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +26 (39-13)! Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις «αμαζόνες» να βρίσκονται στο +16 (39-23) καθώς τα Μελίσσια εκμεταλλεύτηκαν το… μίνι ροτέισον της Ελένης Καπογιάννη, η οποία έριξε τις νεαρές αθλήτριες στο παρκέ για το τελευταίο περίπου 1:30 λεπτό.

Τρίτο δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου συνεχίστηκε το τέμπο του πρώτου. Σκληρή άμυνα και υπομονή στην επίθεση. Αυτά τα δύο στοιχεία διατήρησαν μπροστά στο σκορ την ομάδα με διαφορά της τάξης των 16 με 18 πόντων (48-31) περίπου 2 λεπτά πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο. Οι «αμαζόνες», πάραυτα, πάτησαν λίγο ακόμα το γκάζι και ολοκλήρωσαν τη περίοδο προηγούμενες με +23 (54-31) με κύρια εκφραστή των τελευταίων επιθέσεων την Τσένταλ.

Τέταρτο δεκάλεπτο

Η τελευταία περίοδος ήταν… τυπική υπόθεση για τις «αμαζόνες». Απελευθερωμένες από το όποιο άγχος οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες, οριστικά και αμετάκλητα, την αναμέτρηση και πήραν το «ροζ φύλλο» αγώνα με 76-39!

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 39-23, 54-31, 76-39