Με το δεξί στη σεζόν

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού ξεκίνησε δυναμικά τη σεζόν με νίκη κόντρα στις Εσπερίδες με 73-57 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» στο τουρνουά που διοργανώνει ο Σύλλογος.

Το «τριφύλλι» στο πρώτο του επίσημο φιλικό έδειξε πολύ καλά δείγματα απέναντι στις αξιόμαχες Εσπερίδες και οι φίλαθλοι του δημιούργησαν συνθήκες…επίσημου αγώνα αφού δημιούργησαν μια ζεστή ατμόσφαιρα.

Στον πρώτο αγώνα του τουρνουά Παναθηναϊκού το «τριφύλλι» έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση για τη χρονική περίοδο και υπάρχει αισιοδοξία και ικανοποίηση.

Στην πρώτη περίοδο οι «πράσινες» μπήκαν πολύ δυνατά και έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι με διάφορους τρόπους και έτσι πήραν προβάδισμα με 26-16.

Στη δεύτερη περίοδο άλλαξε λίγο η εικόνα του παιχνιδιού καθώς το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να διατηρήσει τα ίδια στάνταρ ωστόσο κράτησε το προβάδισμα με 40-39 στο ημίχρονο.

Στην Τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός περιόρισε τον αντίπαλο του και έχτισε και πάλι διαφορά καθώς έληξε με 58-49 το τρίτο δεκάλεπτο.

Με την ίδια περίπου συνταγή κινήθηκε και στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός και έφτασε δίκαια στη νίκη με 73-57.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19  , Ζιάκα  , Κωτούλα 4 , Παυλοπούλου 7  , Πότερ 12   , Σωτηρίου 8   , Μπουντούρη   , Αλεξανδρή 3   , Παλάσκα 2  , Κάρτερ 12 , Θεοδωρομανωλάκη 2   και Χαιριστανίδου  4

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα  , Βιρσότζε 8  , Παπαϊωάννου  , Τοιάνα 8, Αρσενιάδου  , Πρίφτη  , Κορρέ 5 , Μπενέκη 2  , Μαργέλου  , Κασαπόγλου 7  , Χίγκινς 17 και Μπουζαπζιν  10.

Ο επόμενος αγώνας του τουρνουά είναι Πρωτέας Βούλας-Ελευθερία Μοσχάτου.