Με το δεξί τη σεζόν οι «Αμαζόνες»!

Νικηφόρα ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την σεζόν 2020-2021 το Μπάσκετ Γυναικών, επικρατώντας του ΕΦΑΟΖ με 56-62 στο κλειστό του Ζωγράφου για την δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «πράσινες», έχοντας σε εξαιρετική μέρα το «βαρύ πυροβολικό» τους Τσάστιτι Ριντ (15 π.), αλλά και τις Κωτούλα (4 τρίποντα) και Χιούστον (15 π.), μπήκαν με το δεξί στη νέα σεζόν ιδρώνοντας βέβαια για να επικρατήσουν με 62-56 της ομάδας του Ζωγράφου, παίρνοντας όμως το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών.

To ματς:

Οι «πράσινες» μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγώνα, με την Φαίη Κωτούλα να ευστοχεί τρεις φορές πίσω από την γραμμή του τριπόντου αποκτώντας από τα πρώτα πέντε λεπτά διαφορά εννέα πόντων (6-15). Η ομάδα του Ζωγράφου αντεπιτέθηκε ισοφαρίζοντας σε 19-19, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τρίποντο της Λύμουρα και προβάδισμα του Παναθηναϊκού (19-22).

Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινες» ανέβασαν και πάλι στροφές και με την Σάρον Χιούστον σε εξαιρετική μέρα, έφτασαν την διαφορά μέχρι και στους δέκα πόντους (21-31), τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Εν τέλει οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 25-33.

Η διαφορά στο σκορ αυξομειωνόταν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την Κωτούλα να παρέμενε αρκετά εύστοχη πίσω από την γραμμή των 6,75, ενώ οι δύο ξένες του ΕΦΑΟΖ ήταν οι πρωταγωνίστριες των γηπεδούχων κρατώντας την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την διαφορά να είναι στο καλάθι (43-46) υπέρ του Παναθηναϊκού.

Μπαίνοντας αγχωμένες στην τελευταία περίοδο, οι αθλήτριες των δύο ομάδων, σκόραραν μόλις από μία φορά στα πρώτα τριάμιση λεπτά της περιόδου (46-49). Αυτό άλλαξε στη συνέχεια και με τον Παναθηναϊκό να είναι πιο εύστοχος, συνεχίζοντας να «πυροβολεί» από το τρίποντο, έφτασε την διαφορά στους επτά (51-58) 3:28 πριν από την λήξη. Tα τελευταία τριάμιση λεπτά έμοιαζαν με τα πρώτα της τέταρτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να «κολλάνε» στο σκορ και τον Παναθηναϊκό με δύο βολές της Ριντ 14 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, να κράταει την διαφορά στους επτά (53-60), με το τελικό σκορ να είναι 56-62 και τις «Αμαζόνες» να παίρνουν παράλληλα το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 25-33, 43-46, 56-62.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Ντάρα 23(3), Βαμβακά 2, Ζουρνή 4, Κεσσέ 3(1), Στεφανίδου 6(2), Μυλωνάκη 3(1), Θεοδωρομανωλάκη 7, Κάιλα 8(9ρ).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 15(7ρ, 5ασ), Χελιλωτη 4, Μούλη, Λύμουρα 10(2τρ, 5ρ), Καλαμπάκου 6(2), Κωτούλα 12(4), Δίελα, Χιούστον 15(10ρ)