Με χαραχτήρα μεν, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 απ την Α.Ε.Κ σήμερα το βράδυ στο ΟΑΚΑ.Οι ”πράσινοι” αγωνίζονταν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Λούκας Βιγιαφάνιες,προσπάθησαν αντιδρώντας στο 2-0,αλλά εντέλει γνώρισαν την ήττα,με πρωταγωνιστή τον Μπαρμπόσα που πέτυχε δύο γκολ.Γράφει ο Μάριος Καρίνος.

Η ”κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι,σκοράροντας στο 4ο λεπτό με τον Γιόχανσον.Οι ”πράσινοι” προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά τους έλειπε κυρίως η τελική πάσα.Ένα χέρι του Μπεργκ σε κενή εστία,είχε ως αποτέλεσμα την κίτρινη κάρτα,που έφρε έντονες διαμαρτυρίες,καθώς ο Σουηδός χάνει τα δύο επόμενα παιχνίδια.
    Λίγο αργότερα ο Στράϊκερ του Παναθηναϊκού κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα,αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά λόγω επιθετικού φάουλ στην αρχή της προσπάθειας του.Η ροή του αγώνα κυλούσε υπέρ του ”τριφυλλιού”,που σπατάλησε άλλη μια ευκαιρία με τον Λουντ να χάνει τετ α τετ.
    Επειδή η μπάλα όμως ”τιμωρεί”,η ”Ένωση” στο 40,έπειτα από κόντρα βρήκε ανοργάνωτους τους ”πρασίνους” και ο Μπαρμπόσα έγραψε το 2-0.Σαν να μην έφτανε αυτό,στις καθυστερήσεις ο Βιγιαφάνιες αποβλήθηκε,για αδικαιολόγητο μαρκάρισμα στον Μάνταλο εκτός φάσης.Να σημειωθέι ότι στο 40’πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Λέτο αντί του Κουτρουμπή.
    Στο δεύτερο μέρος ο Αμπέντ μπήκε αντί του Μπουμάλ και οι ”πράσινοι” μπήκαν με άλλο αέρα.Ο Λέτο στο 54′ μείωσε σε 2-1 και έβαλε ξα΄να τους ”πρασίνους” στο παιχνίδι.Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα,αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.Το ”τριφύλλι” προσπαθούσε,αλλά η κόπωση και η απουσία του Βιγιαφάνιες φάνηκε.Η ”Ένωση” κατάφερε να κλειδώσει την νίκη,με τον Μπαρμπόσα να γράφει το τελικό 3-1 με ένα πολύ όμορφο γκολ.