Μεσολόγγι – Παναθηναϊκός 66-73: Έκαμψε την αντίσταση των Μεσολογγιτών και «πετάει» για Ισραήλ

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε για πρώτη φορά στην ιστορία του το Μεσολόγγι, επικρατώντας της ομάδας της Αιτωλοκαρνανίας με 66-73, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητο σερί του στην Basket League στα έξι παιχνίδια. Πλέον οι «πράσινοι» εστιάζουν στο παιχνίδι της Τρίτης (22/12, 21:15) με την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ.

Το «τριφύλλι» αγωνίστηκε χωρίς τον Νέντοβιτς, με τον κόουτς Βόβορα να αφήνει εκτός τον Σέρβο γκαρντ ώστε να είναι ξεκούραστος για το ματς με την Μακάμπι. Ο Παναθηναϊκός «καρδιοχτύπησε» προς το τέλος της αναμέτρησης, κυρίως εξαιτίας των κακών ποσοστών ευστοχίας στο τρίποντο (23%), όμως μπόρεσε και πορεύτηκε επιθετικά με τους Παπαπέτρου (19), Παπαγιάννη (12) και Μποχωρίδη (11) και σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα για ακόμα ένα παιχνίδι, πέρασε από το ΔΑΚ Αγρινίου, κάνοντας το 6Χ6 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Το ματς:

Oι «πράσινοι» πάτησαν παρκέ, έχοντας στη σύνθεση τους τους Καλαϊτζάκη, Μποχωρίδη, Φόστερ, Μήτογλου και Βουγιούκα. Το πρώτο καλάθι ήρθε διά χειρός Ντίνου Μήτογλου, με την ομάδα από την Αιτωλοκαρνανία να «ξεσπά» με ένα σερί 7-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χάρις στους Μπράουν και Φέργκιουσον.

Ο Μποχωρίδης μείωσε με προσωπικό τρίποντο, όμως ο Γράβας απάντησε και διατήρησε την διαφορά στους πέντε, 5:30 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (10-5). Ο Βουγιούκας σκόραρε κανονικότατα με λέι-απ, στο οποίο οι διαιτητές είδαν καθαρό κόψιμο του Μπράουν, με τον Έλληνα ψηλό να βρίσκει εν’ τέλει σκορ με δύο βολές.

Με άλλους δύο πόντους του Μποχωρίδη και ακόμη τέσσερις από τον Μήτογλου, το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά στο σκορ τρία λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το τελικό σκορ αυτής ήταν 12-19, με τους Φόστερ, Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να σημειώνουν και αυτοί, τους πρώτους τους πόντους στην αναμέτρηση.

Χρειάστηκαν να περάσουν δύο λεπτά μέχρι να επιτευχθεί το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο, το οποίο ήρθε με τρίποντο του Μπέντιλ. Ο Παπαπέτρου σκόραρε ακόμη μία φορά, διευρύνωντας το σερί του Παναθηναϊκού στο 10-0, με το Μεσολόγγι να βάζει στοπ σε αυτό, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Μπράουν.

Στη συνέχεια ο αρχηγός ντύθηκε… Νέντοβιτς και σκόραρε δύο φορές από τα 6.75, για να απαντήσει ο Λάνγκφορντ και να κάνει το 19-30, 4:30 πριν από την ανάπαυλα. Ο Κασελάκης έγραψε επίσης το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, ο εξαιρετικός για τον Χαρίλαο Τρικούπη Φέργκιουσον, σκόραρε ακόμη πέντε, ο Μπέντιλ επίσης τρεις, με τον Αμάρντι με ωραία κίνηση να κατεβάζει μετά από ώρα τη διαφορά κάτω από τους δέκα, 1:30 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Εκείνο ολοκληρώθηκε με 2/2 βολές από τους Φέργκιουσον και Φόστερ (28-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Αμάρντι. Οι Σαντ-Ρος και Παπαγιάννης απάντησαν με σουτ μέσης απόστασης, με τον Μπράουν να σημειώνει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, τέσσερις σερί πόντους. Παπαγιάννης με 2/2 βολές και Μήτογλου επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (34-45), έξι λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Για περίπου τέσσερα λεπτά το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, μέχρι να έρθει το… 8μετρο τρίποντο του Χατζηνικολά στη λήξη του χρόνου της επίθεσης, για να ρίξει τη διαφορά ξανά κάτω από τους δέκα (42-49).

Ο Παπαπέτρου με φλότερ αρχικά και με ασίστ για το alley-oop κάρφωμα του Παπαγιάννη, επανέφεραν τη διαφορά στους έντεκα, για να χρεωθεί ο Μποχωρίδης με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και το Μεσολόγγι να το εκμεταλλεύεται με τον Λάνγκφορντ, κάνοντας το σκορ 47-53. Ο Σαντ-Ρος έκλεισε την περίοδο προσθέτοντας δύο ακόμη πόντους.

Το Μεσολόγγι μπήκε αποφασισμένο να κερδίσει το ματς στην τελευταία περίοδο. Αρχικά με κάρφωμα του Μπράουν και έπειτα με τρίποντο του Χατζηνικολά, έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (52-55). Ο Κασελάκης απάντησε με γκολ-φάουλ, με τον Φέργκιουσον να σημειώνει ακόμη ένα τρίποντο. Ο Μποχωρίδης απάντησε από τη γωνία, όμως οι Μεσολογγίτες δεν ήθελαν να αφήσουν τον Παναθηναϊκό να ησυχάσει και επανέφεραν εκ’ νέου τη διαφορά στους τρεις, με ακόμη ένα τρίποντο του Χατζηνικόλα.

Μάλιστα, με ακόμη ένα καλάθι του ίδιου και ακόμη ένα του Γράβα, πέρασαν μπροστά στο σκορ 4:20 πριν το φινάλε (62-61). Ο Μποχωρίδης σκόραρε ακόμη μία φορά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, για να ισοφαρίσει ο Μπράουν σε 64-64.

Ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου, βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά και με πέντε προσωπικούς πόντους, έδωσε «μαξιλαράκι» ασφαλείας στον Παναθηναϊκό, 1:32 πριν το τέλος (64-69). Ο Παπαγιάννης σκόραρε με σουτ μέσης απόστασης στη λήξη της επίθεσης, ο Μποχωρίδης κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Μπράουν και έτσι «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι, με τον Παπαγιάννη να διαμορφώνει το τελικό σκορ (66-73).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας εδώ

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης (12), Μποχωρίδης (11), Παπαπέτρου (19), Δίπλαρος, Κασελάκης (5), Βουγιούκας (2), Καλαϊτζάκης, Φόστερ (6), Περσίδης, Μήτογλου (8), Μπέντιλ (6), Σαντ-Ρός (4).

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Λόρενς, Γκριν, Φέργκιοσον (17), Λάνγκφορντ (9), Χονδρογιάννης, Ναούμης, Σαχπατζίδης, Μοτσενίγος (4), Χατζηνικόλας (10), Γράβας (8), Αμάρτνι (4), Μπράουν (14).

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Θεωνάς, Σκαΐτσης