Μεταλούργκ Ζαμπορίζια-ΠΑΟ: Ο Εμπέντε έσωσε την παρτίδα

Έπειτα απ’ το 1-1 εντός έδρας, ο Παναθηναϊκός καλούταν εντός Ουκρανικού εδάφους να βρεθεί στο Slavutch Arena και να διεκδικήσει την πρόκριση έναντι της Μεταλούργκ Ζαπορίζια. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης δίνει το στίγμα εκείνης της αναμέτρησης και αναφέρεται φυσικά και στην σπουδαία μορφή της εν λόγω βραδιάς όπου δεν ήταν ουδείς άλλος πέραν του σπουδαίου πορτιέρο που ακούει στο όνομα, Πιερ Εμπέντε.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της συνάντησης ο Λουκάς Βύντρα έκανε μία σέντρα που εξελίχθηκε σε σουτ και αιφνιδίασε τον γκολκίπερ των Ουκρανών, ο οποίος άγγιξε τη μπάλα τόσο όσο χρειάστηκε για να τη στείλει στο δοκάρι και να γλιτώσει την παραβίαση της εστίας του. Οι Ουκρανοί είχαν μία αξιόλογη επίθεση στο 9ο λεπτό με τη μπάλα να περνάει παράλληλα απ’ την εστία του Εμπέντε καταλήγοντας άουτ. Στο 14ο λεπτό το τριφύλλι άνοιξε το σκορ, αφού έπειτα από σουτ του Σαλπιγγίδη, ο Γκλουντσένκο απέκρουσε αρχικά, αλλά εν συνεχεία από ασίστ του Τζιόλη με το κεφάλι, ο Παπαδόπουλος έβαλε τους πράσινους στην θέση του οδηγού και τόνωσε την ψυχολογία για την συνέχεια του παιχνιδιού. Στο 43 ο Εμπέντε έκανε την απόκρουση ίσως όλης της βραδιάς των Ευρωπαϊκών αγώνων, αφού ο Ντεμπάτζε κατόπιν της κεφαλιάς που πήρε συμπαίκτης του έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά από απόσταση 3 μέτρων, ο Καμερουνέζος με κάποιο τρόπο έσωσε το γκολ και έδιωξε σε κόρνερ γλιτώνοντας την ισοφάριση και “βάζοντας” τις καρδιές των φίλων της Ελληνικής ομάδας στην θέση τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ομολογουμένως ήταν λιγοστές και το πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, αφού ο Παναθηναϊκός ήθελε να κρατήσει αυτό το σκορ προκειμένου να προκριθεί, ενώ απ’ την άλλη η Ζαπορίζια δεν ήθελε να ρισκάρει να φάει ένα δεύτερο γκολ όπου θα την έθετε οριστικά και αμετάκλητα εκτός παιχνιδιού. Ο Ντεμτσένκο στο 74 εξαπέλυσε έναν κεραυνό εκτός περιοχής αλλά είδε τον καθ’ όλα φορμαρισμένο και ψυχωμένο Πιερ Εμπέντε να αρνείται στην ομάδα του για ακόμα μία φορά το γκολ και να πετάει τη μπάλα κόρνερ. Στη συνέχεια δημιουργήθηκαν ακόμα κάποιες μικροευκαιρίες χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα. Τελευταία αξιόλογη φάση έρχεται στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Παπαδόπουλος εκτελεί ένα φαουλ από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα δεν τον ευνοεί και περνάει οριακά πάνω απ’ το δοκάρι των Ουκρανών αφήνοντας το σκορ στα πλαίσια του 0-1. Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν με μία σέντρα των Ουκρανών που όμως δεν είχε καμία ελπίδα, αφού ο Εμπέντε βγήκε και μάζεψε, ενώ ελάχιστα μετά ο διαιτητής σφύριξε και την λήξη της αναμέτρησης επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να πανηγυρίσει για την είσοδό του στο Κύπελλο Ουέφα, κάτι που οφείλει κατά πρώτο και κύριο λόγο στον Εμπέντε του οποίου χωρίς τις αποκρούσεις, ο Παναθηναϊκός μπορούμε να είμαστε κάτι παραπάνω από βέβαιοι πως δεν θα είχε εξασφαλίσει ποτέ το εισιτήριο για την κληρωτίδα της δεύτερης κατά σειράς σπουδαιότερης Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos