Μέτριος αλλά όχι… «Χ»αμένος στο ΟΑΚΑ!

Ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός στο εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Superleague Interwetten.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κινήθηκε σε μέτρια στάνταρ απόδοσης, είχε ορισμένες καλές στιγμές στην αναμέτρηση, άντεξε στην, κατά διαστήματα, πίεση της ΑΕΚ και απέσπασε ένα πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει το «τριφύλλι» για να πλασαριστεί στη πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Με αυτή την ισοπαλία, οι «πράσινοι» παρέμειναν στη 3η θέση της βαθμολογίας, έφτασαν στους 55 βαθμούς, έχοντας δύο περισσότερους από ΑΕΚ και Άρη με τη διαφορά ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει ένα παιχνίδι λιγότερο (αντιμετωπίζει αυτή την ώρα τον Ολυμπιακό στο «Κλεάνθης Βικελίδης»).

Επόμενο παιχνίδι για το «τριφύλλι» είναι αυτό κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραισκάκης» την Τετάρτη στις 21:00 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των play-offs της Superleague. Εκείνη την ημέρα η ΑΕΚ θα υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Άρης θα δοκιμάζεται από τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό με τις δύο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει κάποια αξιοσημείωτη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Η πρώτη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης ήρθε στο 7′. Ο Τσούμπερ έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, η «Ένωση» βγήκε στην επίθεση αλλά το σουτ του Χατζησαφί με το αριστερό πέρασε ψηλά άουτ. Στο 18′ η ΑΕΚ προσπάθησε να γίνει ξανά απειλητική αλλά το σουτ του Τσούμπερ δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό καθώς η μπάλα πέρασε άουτ. Στο τρίλεπτο που ακολούθησε το «τριφύλλι» έκανε αισθητή τη παρουσία του για πρώτη φορά στην αναμέτρηση δημιουργώντας τρεις τελικές σε ισάριθμα λεπτά. Η πρώτη ήταν από τον Μαουρίσιο στο 19′. Το σουτ του Βραζιλιάνου μπλόκαρε εύκολα ο Στάνκοβιτς. Με τη συμπλήρωση 20′ ήταν η σειρά του Παλάσιος να απειλήσει αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ είπε «όχι» στον Αργεντινό εξτρέμ διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα (21′) ο Αιτόρ συνέκλινε από τα δεξιά, επιχείρησε το σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής αλλά ο Στάνκοβιτς ήταν εκεί κρατώντας ανέπαφη την εστία του με διπλή προσπάθεια.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (29′) η ΑΕΚ είχε τη στιγμή του αγώνα όταν ο Χατζησαφί τράνταξε το δοκάρι του Μπρινιόλι μετά από τρομερό σουτ του Ιρανού με το αριστερό. Πέντε λεπτά προτού βγει το ημίχρονο (40′) οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία καλή ευκαιρία για να προηγηθούν στο σκορ. Ο Μοχαμάντι σέντραρε από τα αριστερά, ο Κριχόβιακ έκανε προβολή στη «καρδιά» της άμυνας του Παναθηναϊκού αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στον Βέλεθ προτού η κατάσταση γίνει πολύ δύσκολη για τον Μπρινιόλι και την εστία του. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μισού της αναμέτρησης ανήκει, και αυτή, στους «κιτρινόμαυρους». Ο Μοχαμάντι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Λιβάι Γκαρσία αλλά ο τελευταίος δε πρόλαβε να βάλει το πόδι του όπως έπρεπε προκειμένου να απειλήσει τη «πράσινη» εστία. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σαν αυτό του πρώτου. Αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια αξιόλογη στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες. Η ΑΕΚ είχε το πρώτο λόγο στις κινήσεις μέσα στον αγωνιστικό χώρο αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και επικίνδυνη προς τη «πράσινη» εστία. Ενδεικτικό είναι πως το πρώτο σουτ της επανάληψης ήταν από τον Κριχόβιακ στο 60′ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό να απειλήσει τον Μπρινιόλι. Πέντε λεπτά αργότερα (65′) ο Παναθηναϊκός δημιούργησε τη πρώτη του σπουδαία στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Καρλίτος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βέλεθ πήρε τη κεφαλιά, ο Άμραμπατ έδιωξε πριν η μπάλα πάει προς την εστία της ΑΕΚ και στην επαναφορά ο Χουάνκαρ σούταρε έξω από τη περιοχή με το δεξί αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (67′) ο Κότσιρας έκλεψε τη μπάλα, διέσχισε μερικά μέτρα έκανε το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 72′ οι «πράσινοι» είχαν άλλη μία ευκαιρία να σκοράρουν. Ο Καρλίτος έκανε τη κίνηση με το δεξί έξω από τη περιοχή, συνέκλινε, σούταρε με το δεξί αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Στάνκοβιτς.

Η επόμενη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης ήρθε στο 86′. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ, ο Ρότα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στον Μπρινιόλι που σταθερά μπλόκαρε τη μπάλα. Αυτή ήταν η πρώτη αξιόλογη τελική της «Ένωσης» στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο 90′ ο Λιβάι έγινε για ακόμη μία φορά απειλητικός όταν μετά τη συνεργασία του με τον Τάνκοβιτς πήρε τη μπάλα έξω από τη περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε κρατώντας το 0-0. Στο 90+4′ ο Λιβάι απείλησε ξανά αλλά το σουτ του μέσα από τη περιοχή «έκοψε» ο Βέλεθ πέφτοντας στο έδαφος. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή της αναμέτρησης με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.