Μηδέν εις το… πηλίκο!

Χωρίς νίκη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική έμεινε ο Παναθηναϊκός καθώς ηττήθηκε από τον Άρη στο «Βικελίδης» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Superleague.

Η ομάδα του ΓΙοβάνοβιτς έμεινε, έτσι, στους 3 βαθμούς και τώρα χρειάζεται πάση θυσία τους 3 βαθμούς της νίκης στην αναμέτρηση με τον Βόλο την Κυριακή στη Λεωφόρο (16:00 Cosmote TV).

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, είχε την κατοχή της μπάλας παρόλα αυτά δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνο και απειλητικό για την εστία του Άρη. Τα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου της αναμέτρησης άνοιξαν το σκορ. Ο Μπερτόγλιο άλλαξε τη μπάλα με τον Καμαρά και ο τελευταίος την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-0.

Αυτό το σκηνικό συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία για το «τριφύλλι» ήρθε στο 23′! Ο Χατζηγιοβάνης έκανε τη σέντρα αλλά ο Ιωαννίδης έστειλε τη μπάλα άουτ από κοντά. Ένα λεπτό αργότερα (24΄’) οι «πράσινοι» άγγιξαν ξανά το 1-1. Ο Χατζηγιοβάννης εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Ιωαννίδης πήρε τη κεφαλιά από την περιοχή αλλά ο Κουέστα πέταξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η επόμενη τελική προσπάθεια της ομάδας του Μάντιζου ήρθε στο 31′ όταν ο Φαμπιάνο δοκίμασε να απειλήσει τον Διούδη από απόσταση χωρίς, ωστόσο, αποτέλεσμα αφού η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα έξω. Ένα λεπτό πριν το ημίχρονο (44′) ο Βιτάλ επιχείρησε να… «αιφνιδιάσει» τον Κουέστα αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς ο Ισπανός κίπερ του Άρη μπλόκαρε τη μπάλα. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους της αναμέτρησης.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ανήκει στον Άρη. Ο Μαντσίνι στο 50′ έπιασε ωραίο δεξί σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί «Γ» του Διούδη. Δέκα λεπτά αργότερα (60′) οι «κίτρινοι» απείλησαν ξανά. Ο Γκάμα εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ με τον Ντιαγέ να μη προλαβαίνει τη μπάλα ώστε να τη στείλει προς την εστία του Διούδη. Στο 65′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έγινε ξανά απειλητικός αλλά ο Διούδης έπεσε στη γωνία του σταθερά και μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Στο 69′ ήταν η σειρά του «τριφυλλιού» να απειλήσει ξανά. Ο Ιωαννίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουέστα αλλά δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Κουέστα ο οποίος έδιωξε τη μπάλα μακριά από την εστία του. Ένα τέταρτο πριν από το τέλος (75′) η ομάδα του Ιβάνοβιτς απείλησε άλλη μία φορά. Ο Ιωαννίδης, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήρε τη κεφαλιά αλλά με διπλή προσπάθεια ο Κουέστα κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα του.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι. Ο Άρης, με τον Καμαρά να κυνηγάει τη μπάλα σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα καθώς ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε μισή τελική προς την εστία. Έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Παπαπέτρου βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη που την πήγε στους -2 βαθμούς.