• Thursday, November 22, 2018

Μια αληθινή παράσταση στο θέατρο των Ονείρων

Ο Παναθηναϊκός τη περίοδο 2000-2001 έκανε πολλά σπουδαία πράγματα στην Ευρώπη. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης μας θυμίζει έναν αγώνα που ήταν κυριολεκτικά παράσταση εντός ενός θεάτρου, του θεάτρου των Ονείρων της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Αν το αποτέλεσμα δεν παίζει πάντα ρόλο στο ποδόσφαιρο, αλλά καμιά φορά μετράει και η εμφάνιση, τότε νομίζω πως πιο κατάλληλος αγώνας που ηττήθηκαν μεν αλλά παίξανε τόσο σπουδαίο ποδόσφαιρο, από το να υπερηφανεύονται οι φίλοι του Παναθηναϊκού δύσκολα θα βρεθεί. Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη από το πρώτο λεπτό του αγώνα στο Όλντ Τράφορντ μπήκε ψυχωμένα και αποδιοργάνωσε πλήρως τους Άγγλους που πίστευαν ότι θα περάσουν ένα σχετικά εύκολο απόγευμα με την Ελληνική ομάδα. Ο Λυμπερόπουλος νωρίς στο πρώτο ημίχρονο κεραυνοβόλησε τον Μπαρτέζ που έμεινε “άγαλμα” όμως η μπάλα κατέληξε out. Ο Παναθηναϊκός λίγο αργότερα βρέθηκε στη πλευρά των Κόκκινων Διαβόλων με 3 επιθετικούς του έναντι ενός των Άγγλων και ο Σιμπνιέφσκι με εκπληκτικό τακουνάκι έδωσε έτοιμο γκολ θα λεγε κανείς στο Λυμπερόπουλο, ο οποίος όμως δυστυχώς είδε τον Γάλλο τερματοφύλακα της Μάνστεστερ να δηλώνει παρών και να αποκρούει το σουτ. Μία λάθος έξοδος του Νικοπολίδη από “μαεστρική” σέντρα του Μπέκαμ ανησύχησε την άμυνα του τριφυλλιού που είδε με ανακούφιση τη μπάλα να φεύγει out από το κεφάλι του Σέριχαμ. Λίγο προ της λήξεως του πρώτου ημιχρόνου ο Λυμπερόπουλος έπειτα από πάσα του Καραγκούνη έστειλε τον Σιλβέστρε για “βρούβες” με μία επική τρίπλα που θα είχε μείνει περισσότερο στην ιστορία αν στην εξέλιξη της φάσης το σουτ που θα επιχειρούσε δεν έδιωχνε για άλλη μία φορά εκείνο το βράδυ ο Μπαρτέζ.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφερε τον Σέριχαμ να βάζει μπροστά τους Άγγλους (48ο λεπτό) με ένα εκπληκτικό τελείωμα και οι οιωνοί φαινόντουσαν αντίστροφως ανάλογοι του πρώτου ημιχρόνου για την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη. Όμως, στο 64 το μόνο πράγμα που έλειπε από το Παναθηναϊκό καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα είχε έρθει επιτέλους η στιγμή να το “γευτεί”. Μιλάμε ασφαλώς για το πολυπόθητο γκολ όταν από φαουλ από αρκετά μακριά, ο Καραγκούνης “ντύθηκε” Μπέκαμ και με ένα εκπληκτικό σουτ στη γωνία του Μπαρτέζ έκανε όλο το γήπεδο να σωπάσει. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, διότι η μία εκ των 3 κορυφαίων ομάδων στην Ευρώπη τότε, θύμωσε για τα καλά και επετέθει στην αρμάδα του Άγγελου Αναστασιάδη κατά ριπάς και άνευ ελέους. Η άμυνα του Παναθηναϊκού με το Νικοπολίδη έβγαζαν ότι μπορούσανε, όμως μία ατομική προσπάθεια του Σιλβέστρε που οδήγησε σε απόκρουση του πορτιέρο του Παναθηναϊκού έφερε των Πολ Σκόουλς προ κενής εστίας να γράφει το 2-1. Προς το τέλος του αγώνα εκ νέου ο Σκόουλς με ένα εκπληκτικό σκάψιμο της μπάλας νίκησε τον Νικοπολίδη, έγραψε το τελικό σκορ του αγώνα που ήταν 3-1, χάρισε τη νίκη και τους 3 βαθμούς στους Άγγλους, όμως δεν μπόρεσε να αναιρέσει πως ήταν ένα ματς που ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα ίσα αυτούς τους τιτάνες και σίγουρα το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που του άξιζε, όμως όπως και να χει, αντίστοιχοι αγώνες σαν αυτόν μένουν για πάντα στις καρδιές όχι μόνο των οπαδών των ομάδων αλλά και των γενικότερα ποδοσφαιρόφιλων ανθρώπων που αγαπάνε πρώτα απ’ όλα το ωραίο ποδόσφαιρο.