Μια από τα ίδια ο Παναθηναϊκός, νέο κάζο από την Άλμπα στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε ακριβώς από εκεί που σταμάτησε με τον Προμηθέα και γνώρισε νέα ήττα, αυτήν την φορά από την Άλμπα με στο ΟΑΚΑ

Ο Πεδουλάκης ξεκίνησε με τους Καλάθη, Παππά, Τόμας, Μήτογλου και Ουάιλι. Οι Γερμανοί μπήκαν καλύτεροι στον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα μεγαλύτερο των δύο σουτ όμως οι παίκτες του Πεδουλάκη απάντησαν και ισοφάρισαν πριν ξεφύγει η διαφορά. Το πρώτο πράσινο προβάδισμα ήρθε μετά από 6.15′ με ένα καλάθι του ΝτεΣόν Τόμας από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε πολύ δυναμικά σε αυτόν τον τομέα μιας και μάζευε επιθετικά ριμπάουντ μετά από σχεδόν κάθε χαμένο σουτ, αν έκανε το ίδιο και στην άμυνα θα είχε μεγαλύτερο προβάδισμα. Με καυτό Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα και στο +5 αλλά η πρώτη περίοδος τελείωσε με το σκορ ισόπαλο (31-31)

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Άλμπα και πάλι να ξεκινάει δυνατά και να ελέγχει απόλυτα το ματς με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει υπνωτισμένος και να μένει πίσω με 8. Παρά το τάιμ άουτ τι ματς συνεχίστηκε σε ίδιους ρυθμούς με την Άλμπα μάλιστα να φτάνει την διαφορά στους 10 πόντους για πρώτη φορά. Η είσοδος των Τόμας και Ουάιλι άλλαξε την κατάσταση με τους 10 να γίνονται πολύ γρήγορα 2. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Ρενέσες αντέδρασαν και επανέφεραν την διαφορά στα συνηθισμένα επίπεδα. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός την «γλίτωσε» με το, άκρως κολακευτικό, -9 (49-58) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου δεν άλλαξε ουσιαστικά τίποτα σε σχέση με το πρώτο μιας και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι σε άλλο γήπεδο ενώ η Άλμπα ταυτόχρονα συνέχιζε να ελέγχει το ρυθμό και να βάζει ότι καλάθι θέλει οπότε θέλει. Προεξάρχοντος του Παπαπέτρου οι «πράσινοι» βρήκαν ένα σερί με το οποίο έριξαν την διαφορά μετά από αρκετή ώρα στους 4 πόντους. Παρότι οι Γερμανοί προσπάθησαν να ξεφύγουν το κλίμα για λίγο άλλαξε, ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια και κυριάρχησε για περίπου δύο λεπτά με αποτέλεσμα να φτάσει την διαφορά στο σουτ. Παρόλα αυτά η Άλμπα βρήκε ξανά την απάντηση, ξέφυγε με 8 πόντους αλλά χάρη στον εξωπραγματικό Παπαπέτρου και το τρίποντό του η τρίτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 69-74.

Ο ΜΥΘΙΚΟΣ Ιωάννης Παπαπέτρου συνέχισε να παίζει μόνος του για τον Παναθηναϊκό κρατώντας μόνος του την ομάδα στο ματς. Η Άλμπα συνέχισε να ελέγχει και να κυριαρχεί έχοντας την διαφορά σε επίπεδα άνω του ενός σουτ. Ο Παπαπέτρου με την βοήθεια του Καλάθη κράτησε την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα και με μία μεγάλη άμυνα του Ουάιλι που συνοδεύτηκε από εκκωφαντικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό κατέβασε την διαφορά στον πόντο. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε τις άμυνες, ισοφάρισε με τον Καλάθη που μίλησε ξανά στα δύσκολα και έβγαλε την τελευταία άμυνα στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Δυνατά μπήκαν στην παράταση οι παίκτες του Πεδουλάκη βρίσκοντας γρήγορα σκορ με τον Παππά αλλά και αναγκάζοντας σε λάθος τους παίκτες του Ρενέσες. Ο Καλάθης και πάλι μίλησε στα κρίσιμα με φλότερ και 2/2 βολές βάζοντας ξανά στο +1 τον Παναθηναϊκό. Ο Παππάς με τρίποντό έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό με 2 πόντους αλλά ο Χέρμανσον 20″ πριν το τέλος ισοφάρισε με ατομική προσπάθεια. Για τρίτη φορά φέτος ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα στα χέρια του και την ευκαιρία να πάρει το ματς. Ο Καλάθης έπαιξε στο πικ εν ρολ με τον Τόμας, ο Αμερικανός έφτασε κάτω από το καλάθι αλλά προτίμησε να σουτάρει αντί να δώσει την μπάλα στον αμαρκάριστο Παππά και αστόχησε. Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Η κούραση του Παναθηναϊκού που έπαιζε ουσιαστικά με 5 παίκτες όλο το ματς φάνηκε με την Άλμπα να δείχνει επίσης σημάδια κόπωσης και το ματς να είναι κακό. Ένα δίποντο και μία βολή για την Άλμπα, 3 βολές για τον Παναθηναϊκό και 1:38 πριν το τέλος του ματς με το σκορ ξανά ισόπαλο. Ο Τίμαν 78″ πριν το τέλος του ματς έβαλε την ομάδα του ξανα μπροστά με 101-103. Ο Παναθηναϊκός έχασε ξανά το τελευταίο σουτ, αυτήν την φορά με τον Ράις και κάπως έτσι ηττήθηκε με 105-106 από την Άλμπα