Μια λαμπρή νύχτα στο Φάληρο

Ο Δημήτρης Δημόπουλος κινείται πλέον σε ρυθμούς ντέρμπι και φέρνει στη μνήμη του ένα ξεχωριστό και παράλληλα αξέχαστο παιχνίδι στο Φαληρικό στάδιο ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Εκεί όπου η αρμάδα του Γιάννη Αναστασίου… υπέταξε τους «ερυθρόλευκους» με το ευρύ 0-3.

Ήταν 2 Μαρτίου του 2013, όταν ο Παναθηναϊκός του Γιάννη Αναστασίου καλούταν να αντιμετωπίσει τον «αιώνιο» αντίπαλό του στην έδρα του. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το ματς ήθελε τη νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλήματος αλλά και παράλληλα να διατηρήσει το αήττητο που είχε για 26 αγωνιστικές. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού άπαντες είχαν για ακλόνητο φαβορί τον Ολυμπιακό, όντας καλύτερος του Παναθηναϊκού, ωστόσο εδώ αποτυπώνεται πλήρως η φράση: «Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις».

Στα ντέρμπι των αιωνίων όλες οι απαντήσεις δίνονται μέσα στον αγωνιστικό χώρο και κανένας δεν μπορεί να πάει βάση του φαβορί που υπάρχει. Είναι ξεχωριστά τα συγκεκριμένα παιχνίδια κι ακόμα κι όταν δεν υπάρχει βαθμολογικό κίνητρο οι ομάδες αυτές επιθυμούν να πάρουν τη νίκη για καθαρά λόγους πρεστίζ. Ο Παναθηναϊκός εκείνη την χρονική περίοδο είχε μπει σε μια διαδικασία όπου στήριζε τα παιδιά από τις ακαδημίες του και οι μετεγγραφές του δεν ήταν και πρωτοκλασάτων παιχτών πλην μερικών εξαιρέσεων (Μπεργκ, Πέτριτς, Πράνιτς). Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο στα ελληνικά δεδομένα και διέθετε τουλάχιστον στα χαρτιά ένα καλύτερο ρόστερ από τον αντίπαλό του με υψηλότερο μπάτζετ όπως γίνεται κατανοητό.

Εκείνη την περίοδο όμως μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε κερδίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιντετ και να ερχόταν στο ντέρμπι με ανεβασμένη ψυχολογία, αλλά ο Παναθηναϊκός διένυε μια εξαιρετική περίοδο. Στην πρώτη χρονιά του Αναστασίου στον Παναθηναϊκό, η ομάδα βγήκε πρωταθλήτρια στον δεύτερο γύρο, ενώ αργότερα μέσα στην χρονιά κατέκτησε και το κύπελλο Ελλάδος κόντρα στον ΠΑΟΚ. Μάλιστα τα αποτελέσματα που έφερνε ο Παναθηναϊκός ήταν θετικά και οι εμφανίσεις που πραγματοποιούσε εξαιρετικές, αποτελώντας ευχάριστη έκπληξη για τον κόσμο του, που νόμιζε ότι η χρονιά θα ήταν μεταβατική. Έτσι, το συγκεκριμένο παιχνίδι μόνο απλή υπόθεση δεν ήταν για τον Ολυμπιακό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το τριφύλλι τακτικά πήρε άριστα. Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Γιάννη Αναστασίου, ο οποίος ουσιαστικά πήρε την ταυτότητα αλλά και στην πορεία και το πορτοφόλι του Μίτσελ Γκονθάλεθ. Ο Έλληνας τεχνικός αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα του Παναθηναϊκού μέσα στον αγωνιστικό χώρο με συγκεκριμένο σκεπτικό. Ποιο ήταν αυτό; Να μην κλειστή στην άμυνα ο Παναθηναϊκός και στην επίθεση να φεύγει έχοντας ως κύριο μέλημα του την ταχύτητα και την έκρηξη. Κι όντως το πλάνο εφαρμόστηκε όπως ακριβώς είχε σχεδιαστεί. Ο Παναθηναϊκός με συνέπεια όταν έπρεπε να αμυνθεί και τρομερή ταχύτητα στο ανοιχτό γήπεδο χτύπησε τον Ολυμπιακό αποτελεσματικά κι έφυγε με αυτή την επιβλητική νίκη από το Φάληρο.

Το τέλειο χρονικό σημείο

2

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο κυλούσε και το μηδέν στις άμυνες των δύο ομάδων δεν έσπαγε. Ο Παναθηναϊκός ήταν ξεκάθαρο πως αν του δινόταν η ευκαιρία θα χτυπούσε, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός προσπαθούσε και ήθελε να κάνει παιχνίδι και να σκοράρει. Τελικά μετά από ένα λάθος του Μανωλά στο κέντρο, οι «πράσινοι» έφυγαν με αστραπιαία ταχύτητα στην επίθεση και στο 44’ της αναμέτρησης ο Πράνιτς… «εκτέλεσε» τον Ρομπέρτο για το 0-1. Ιδανικό χρονικό σημείο να προηγείσαι σ’ ένα ντέρμπι.

Η ομαλή συνέχεια

6

Συνήθως σ’ ένα τέτοιο παιχνίδι και μετά από αυτή την πρώτη ψυχρολουσία ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, περίμενε τον Ολυμπιακό στα πρώτα τουλάχιστον 10-15 λεπτά να επιτεθεί και να προσπαθήσει να τον κλείσει στην εστία του για να πετύχει την ισοφάριση και να προχωρήσει για την ανατροπή. Κι όμως, τίποτα απ’ όλα αυτά δεν έγινε. Αντίθετα η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ομαλή και πήγε να φανεί καταστροφική για τους «ερυθρόλευκους», καθώς αν δεν έβαζε το πόδι του ο Αβραάμ Παπαδόπουλος να διώξει σε κόρνερ στο 48’, τότε ίσως είχε σκοράρει ο Μάρκους Μπεργκ.

Η φοβερή ποιότητα κι το σαφής προβάδισμα

3

Ότι δεν έγινε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, έγινε λίγο αργότερα. Έχοντας προσπεράσει την μία ώρα παιχνιδιού και με τους «πράσινους» να κρατούν το αποτέλεσμα υπέρ τους, οι γηπεδούχοι από μια φάση που την έκανε ευκαιρία ο Μπεργκ βρέθηκαν στο καναβάτσο. Συγκεκριμένα στο 67’ ο Τάσος Λαγός που ήταν από τους διακριθέντες στο κέντρο -ανασταλτικά πάντα- απομάκρυνε την μπάλα από την άμυνα του. Στην πορεία της κινήθηκε ο Σουηδός φορ, ο οποίος όχι μόνο πρόλαβε τον Αβραάμ στο σπριντ αλλά κατάφερε να τον αποφύγει με το σώμα του και να πλασάρει ιδανικά τον Ρομπέρτο κάνοντας το 0-2. Η μεγάλη κλάση του Μπεργκ φάνηκε και τα θεμέλια της νίκης τοποθετήθηκαν.

Η χαμένη ευκαιρία του Τσόρι

4

Μπορεί στο 0-2 και μάλιστα όταν φτάνουμε στο 80’ όλα να μοιάζουν απίθανα για την ομάδα που ηττάται, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε μια τελευταία ευκαιρία να βάλει «φωτιά» στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα από ένα λάθος του διαιτητή Σιδηρόπουλου να μην σφυρίξει φάουλ πάνω στον Τριανταφυλλόπουλο, ο Κουτρουμπής στη συνέχεια της φάσης υπέπεσε σε παράβαση και το πέναλτι που δόθηκε ήταν καθαρό. Ο Τσόρι έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα, πήρε φόρα αλλά έστειλε την μπάλα στο προστατευτικό δίχτυ της «Θύρας 7». Έτσι, στο 78’ της αναμέτρησης, χάθηκε μια πολύτιμη ευκαιρία να προσπαθήσει ο Ολυμπιακός να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία.

Διαστάσεις θριάμβου στην νίκη

5

Όλα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους και ο Παναθηναϊκός θα έφευγε από την έδρα του «αιώνιου» αντιπάλου του μ’ ένα ιστορικό διπλό. Ωστόσο στο 88’ ο Νίκος Καρέλης παίρνοντας την μπάλα από απομάκρυνση της άμυνας έπειτα από κόρνερ του Ολυμπιακού κατάφερε να περάσει το κέντρο με τρομερό σπριντ και να κερδίσει ένα φάουλ στην αριστερή πλευρά του κόρνερ. Ο εκτελεστής Μεχντί Αμπέντ αποφάσισε να το δοκιμάσει απευθείας, αιφνιδιάζοντας τους πάντες. Άγαλμα ο Ρομπέρτο και το 0-3 ήταν γεγονός. Θρίαμβος για το τριφύλλι που άνθισε σ’ εκείνο το ματς, απελπισία για τον δαφνοστεφανομένο έφηβο που τα βρήκε σκούρα.

ÔÑÉÁÍÔÁÖÕËËÏÐÏÕËÏÓ ÁÌÐÅÉÍÔ ÓÉËÍÔÅÍÖÅËÍÔ ÐÑÁÍÉÔÓ ÁÔÆÁÃÊÏÕÍ ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ TRIANTAFILOPOULOS ABEID SCHILDENFELD PRANJIC AJAGUN OLYMPIAKOS - PANATHINAIKOS (SUPERLEAGUE 2013-2014)

Ο Παναθηναϊκός την ερχόμενη Κυριακή (13/3), λοιπόν, θα προσπαθήσει να πράξει κάτι ανάλογο με τότε και να κερδίσει και πάλι τον Ολυμπιακό. Οι συνθήκες τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι πιο δύσκολες αλλά σ’ ένα ντέρμπι προβλέψεις δεν μπορούν να γίνουν. Όπως τότε, όπου το συμπέρασμα του αγώνα έγραψε έναν πραγματικό θρίαμβο του Παναθηναϊκού μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», τελειώνοντας μάλιστα και το όνειρο του Ολυμπιακού για κατάκτηση αήττητου πρωταθλήματος. Τέτοιου είδους κατάκτηση που έως και σήμερα, μόνο οι «πράσινοι» μπορούν να υπερηφανευτούν ότι έχουν καταφέρει.

Βρείτε τον συντάκτη: FacebookTwitterInstagram