• Sunday, August 18, 2019

Μια μεγάλη επιτυχία που θα μπορούσε να γίνει ακόμη μεγαλύτερη

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εντός έδρας τον Ολυμπιακό με σκορ 1-0 στο ντέρμπι των ”αιωνίων” της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει με μεγαλύτερο σκορ. Ο Απόστολος Μπουραντώνης, που βρέθηκε στο γήπεδο της Λεωφόρου, αναφέρει τα όσα συνέβησαν κατά τη διάρκεια του μεγάλου ντέρμπι.

Εδώ και μέρες, ο Παναθηναϊκός περίμενε με μεγάλη ανυπομονησία το ντέρμπι με τον αιώνιο αντίπαλό του, Ολυμπιακό. Είχε διάφορους λόγους για να το κάνει αυτό. Αρχικά, ήθελε να πάρει μια εκδίκηση από τους ”ερυθρόλευκους” για τη βαριά ήττα του πρώτου αγώνα με σκορ 3-0 στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Επίσης, η ανάγκη που είχαν οι ”πράσινοι” για τρίποντο είχε γίνει πολύ μεγάλη, από τη στιγμή που οι ανταγωνιστές του πήραν αποτελέσματα που τους ευνοούσαν. Η ΑΕΚ έπαιξε το περασμένο Σαββατόβραδο το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ατρόμητο, στο οποίο επικράτησε με σκορ 0-1, με αποτέλεσμα να προσπεράσει προσωρινά τους ”πράσινους” στη βαθμολογία. Από την πλευρά του, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εντός έδρας τον Πανιώνιο με σκορ 1-0, σε ένα παιχνίδι που χρειάστηκαν τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, για να σκοράρουν οι γηπεδούχοι. Αν αναλογιστεί κανείς τα συγκεκριμένα στοιχεία, εύκολα θα παρατηρήσει πως αν ο Παναθηναϊκός έχανε βαθμούς από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ο κλοιός της βαθμολογίας θα έσφιγγε και η ομάδα θα βρισκόταν σε πολύ δύσκολη θέση, σε σημείο να κινδύνευε ακόμα και να χάσει μία από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Άλλο ένα στοιχείο, στο οποίο υπολόγιζαν οι γηπεδούχοι, ήταν η βαριά εκτός έδρας ήττα του Ολυμπιακού με σκορ 4-1 από την Μπεσίκτας για τη φάση των 16 του Γιουρόπα Λιγκ, κάτι που ενδεχομένως να αποδιοργάνωνε τους φιλοξενούμενους και να έδινε την ιδανική ευκαιρία στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν υψηλές απαιτήσεις από ένα τέτοιο ντέρμπι.

Πάνω κάτω, τα σχέδια του Μαρίνου Ουζουνίδη για την ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, δεν ήταν πολύ διαφορετικά από τα αναμενόμενα. Κάτω από τα δοκάρια της ομάδας προτιμήθηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος. Στην άμυνα, πηγαίνοντας από τα δεξιά προς τα αριστερά, αγωνίστηκαν οι Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέντο και Χουλτ. Ως αμυντικά χαφ προτιμήθηκαν οι Ζέκα και Κουρμπέλης, ενώ στις πτέρυγες της μεσαίας γραμμής έπαιξαν οι Βιγιαφάνιες και Εμποκού. Ο Βίκτωρας Κλωναρίδης έπαιξε λίγο πιο μπροστά από τη μεσαία γραμμή, αλλά και λίγο πιο πίσω από την επίθεση, όπου αγωνίστηκε ο Μάρκους Μπεργκ. Το γήπεδο, όπως ήταν και το προφανές, είχε γεμίσει και οι φίλοι της ομάδας ήταν έτοιμοι να την εμψυχώσουν, περιμένοντας από τους παίκτες της, την ανταπόδωση, που θα ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Κομίνης, ο οποίος ήταν και ο διαιτητής της αναμέτρησης, σφυρίζει για πρώτη φορά στο ντέρμπι των ”αιωνίων”. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε από το πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης ότι πίστευε μέσα του σε μια επικράτηση απέναντι στον ”αιώνιο” αντίπαλό του. Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν έδειξε σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο. Αντίθετα, η κούραση, αλλά και η αποδιοργάνωση των ”ερυθρόλευκων” ήταν εμφανής, κάτι που φάνηκε από το γεγονός ότι δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου. Στο 15′ ήρθε η φάση που έκρινε ολόκληρο το ντέρμπι. Σε μία φάση που εκδήλωσαν από την αρχή της μέχρι το τέλος της οι γηπεδούχοι με εκπληκτικό τρόπο, η μπάλα στρώθηκε στο Βίκτωρα Κλωναρίδη, ο οποίος πλάσαρε πάνω στον Καπίνο. Στην επαναφορά της φάσης, όμως, ο Μάρκους Μπεργκ με υποδειγματικό σουτ στην κίνηση, ευστόχησε, ανοίγοντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού από τους γηπεδούχους. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κλωναρίδης σπατάλησε άλλη μια ευκαιρία, καθώς αστόχησε προ κενής εστίας, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ώστε να διευρύνει το προβάδισμά του, αλλά δεν τα κατάφερνε. Η μόνη μεγάλη ευκαιρία του ήρθε στο 38′, όταν από την εκτέλεση φάουλ του Εμποκού, ο Καπίνο εκτινάχθηκε και παραχώρησε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι νωθρός, χωρίς να προσφέρει τίποτα στην αναμέτρηση. Με αυτό το σκηνικό ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ξεκουράστηκαν το απαραίτητο χρονικό διάστημα, ώντας έτοιμοι να αγωνιστούν μεταξύ τους για το δεύτερο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε κάτι το εντυπωσιακό. Ο Παναθηναϊκός έβγαινε αρκετές φορές μπροστά, χωρίς, όμως, να καταφέρει να αξιοποιήσει κατάλληλα τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, ενώ ο Ολυμπιακός αρκέστηκε στο να προσπαθεί να σταματήσει τις προσπάθειες των γηπεδούχων, δίχως να επιχειρήσει κάτι δικό του. Στο 68′, οι γηπεδούχοι έβγαιναν με αξιώσεις για κάτι παραπάνω, αλλά η επιλογή του Εμποκού να πασάρει στον Μπεργκ ήταν εντελώς άστοχη, από τη στιγμή που μπορούσε να τελειώσει και μόνος του τη φάση. Στο 77′, ο Ουζουνίδης επέλεξε να κάνει διπλή αλλαγή, για να δυναμώσει τους ”πράσινους”. Έβαλε το Λουντ στη θέση του Βιγιαφάνιες, ενώ στη θέση του Κλωναρίδη έβαλε το Σεμπάστιαν Λέτο, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από την εξέδρα. Στο 81′, ο Λέτο έχασε την τελευταία ευκαιρία της αναμέτρησης, καθώς μια κεφαλιά του δεν ήταν ικανή για να μεγαλώσει το προβάδισμα των ”πράσινων” και το 1-0 παρέμεινε. Στο 86′, ο Μπουμάλ μπήκε στη θέση του Εμποκού, αλλά αυτή η αλλαγή δεν άλλαξε πολλά πράγματα. Το παιχνίδι κυλούσε σε πιο χαμηλό τέμπο, κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων και λίγα λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε το μεγάλο υπέρ του σκορ.

Σε αυτό το παιχνίδι, υπάρχουν κάποια πράγματα που αξίζει να σημειωθούν. Η συμπεριφορά των φίλων του Παναθηναϊκού ήταν κοσμιότατη, κάνοντας το ντέρμπι ακόμη ομορφότερο. Πρόκειται για ένα από τα ήρεμα ντέρμπι ”αιωνίων” και αυτό οφείλεται στη σωστή αντιμετώπιση που έδειξαν οι φίλοι των γηπεδούχων, οι οποίοι στήριξαν την ομάδα τους με τον καλύτερο τρόπο, τραγουδώντας και πανηγυρίζοντας την επιτυχία της ομάδας του. Ένα άλλο στοιχείο που συνέβη για πρώτη φορά στα χρονικά σε ντέρμπι ”αιωνίων” είναι ότι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, έχοντας κάνει μόνο μία τελική προσπάθεια, η οποία, μάλιστα, ήταν και εκτός εστίας. Το γεγονός αυτό, αλλά και η γενικότερη εικόνα των ”ερυθρόλευκων” έδειξαν ότι πρόκειται για το χειρότερο Ολυμπιακό των τελευταίων ετών.

Όπως και να ‘χει, ο Παναθηναϊκός χαίρεται αυτήν την επιτυχία του, αλλά για λίγο, καθώς θα κατεβάσει το κεφάλι, θα σηκώσει τα μανίκια και θα προετοιμαστεί πυρετωδώς για την κλήρωση της Τρίτης στο Κύπελλο Ελλάδος, αλλά κυρίως, για το κρίσιμο εκτός έδρας ντέρμπι που θα δώσει σε δύο εβδομάδες κόντρα στην ΑΕΚ, ώστε να παραμείνει σε καλή τροχιά πλέι οφ ή και να την κάνει ακόμη καλύτερη.