Μία περίοδος ήταν αρκετή για τον κακό Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός «γλίτωσε» την ήττα από τον ανταγωνιστικό Ηρακλή και τελικά επικράτησε με 70-58, έχοντας απόδοση πολύ κάτω του μετρίου για τρία δεκάλεπτα στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «πράσινοι» για τρεις περιόδους ήταν άνευροι, χωρίς φαντασία στην επίθεση και πολύ άστοχοι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε λίγο ρυθμούς, άρχισαν να μπαίνουν τα σουτ και οι παίκτες του Ηρακλή κουράστηκαν με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να πάρει τη δωδέκατη νίκη του. MVP του παιχνιδιού ο «διπλός» Οκάρο Ουάιτ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι:

Ο Παναθηναϊκός για άλλο ένα παιχνίδι πρωταθλήματος ξεκίνησε νωχελικά και ο Ηρακλής το εκμεταλλεύτηκε, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 4-11. Ο Ουάιτ βρήκε επαφή με το καλάθι για τους «πράσινους» μετά από 3:30 λεπτά και έκανε το 6-13. Δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Σταμάτης με λέι απ ανέβασε τη διαφορά στους 8 (10-18). Το σκορ της πρώτης περιόδου (12-18) διαμόρφωσε με κάρφωμα ο Έβανς.

Ο Κασελάκης με τρίποντο έφερε τον Παναθηναϊκό έναν πόντο μακριά από την ισοφάριση (17-18). Ο Ντολεζάι κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 5 (17-22). Ο Γκάρετ εξέθεσε και πάλι την άμυνα του «τριφυλλιού» και έφτασε άνετα στη ρακέτα, κάνοντας το 20-28. Ο Σαντ Ρος στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 25-31, ενώ ο Ηρακλής είχε προηγηθεί μέχρι και για 10 πόντους (21-31). To ημίχρονο βρήκε τον Ηρακλή να προηγείται με 3 πόντους (32-35).

To δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και οι Θεσσαλονικείς με τη συμπλήρωση τριών λεπτών ήταν μπροστά για 5 (34-39). Ο Γιόβιτς με ωραία προσπάθεια έκανε το 38-42, προτού ο Σκορδίλης ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στους 6 (38-44). Ο Ουάιτ με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (46-44) για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-0. Μετά το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 48-48.

Ο Γιόβιτς στον αιφνιδιασμό έβαλε τους «πράσινους» μπροστά για 4 πόντους (52-48). O Ουάιτ ανέβασε τη διαφορά στους 10 (58-48) μετά από ωραία κυκλοφορία στην επίθεση του Παναθηναϊκού, όμως ο Ηρακλής δεν τα παράτησε σε αυτό το σημείο και μείωσε άμεσα στους 3 (58-55). Ο Οκάρο με δύο τρίποντα αύξησε τη διαφορά και «έγραψε» το 68-55. Το παιχνίδι έληξε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί του Ηρακλή με 70-58.

Δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 7, Παπαγιάννης 5, Μποχωρίδης 9, Καββαδάς 3, Κασελάκης 8, Ουάιτ 19 (10 ρ.), Αβδάλας, Γιόβιτς 4, Χουγκάζ, Έβανς 11 (10 ρ.), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4.

Ηρακλής (Μέξας): Φίλλιος 4, Ντολεζάι 4, Γκάρετ 15, Χένρι 12, Σταμάτης 10, Παπαδάκης 5, Χαριτόπουλος 3, Σκορδίλης 5, Πετανίδης.