Μηδέν εις το πηλίκο

Με εξαίρεση το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός δεν παρουσίασε κάτι ιδιαίτερο στο παρκέ της Ρόδου και έτσι ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 52-67 στον τελικό του Super Cup χάνοντας έτσι τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έχασαν ουκ ολίγες μάχες κάτω από τα καλάθια, υστέρησαν στον τομέα των ριμπάουντ ενώ η αστοχία τους έξω από τα 6,75 ήταν αυτή που τους κράτησε αρκετά πίσω όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι.

Πλέον η προσοχή στρέφεται στη πρεμιέρα της Ευρωλίγκα την ερχόμενη Πέμπτη όπου το «τριφύλλι» υποδέχεται τη Ρεάλ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Πρώτο ημίχρονο

Η εκκίνηση του Παναθηναϊκού στον μεγάλο τελικό ήταν εξαιρετική. Με προσήλωση στην άμυνα και πολύ καλές επιλογές επιθετικά οι παίκτες του Ράντονιτς βρέθηκαν στο +4 (6-2) στο πρώτο δίλεπτο. Ένα τρίποντο του Ντέρικ Γουίλιαμς έστειλε τη διαφορά στο +7 (9-2) 03:10 μετά το τζάμπολ του παιχνιδιού. Ο Αμερικανός φόργουορντ σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης είχε 7 πόντους με 1/1 τρίποντο και 2/2 δίποντα. Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιώργος Μπαρτζώκας οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κέιναν μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (9-8) 05:45 πριν το τέλος της περιόδου.

Με τον Λι να αστοχεί σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων και τον Γουίλιαμς να μη βρίσκει στόχο κάτω από το καλάθι, ο Ολυμπιακός πήρε «κεφάλι» για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 4 διαδοχικούς πόντους του Βεζένκοφ. Έτσι το 9-2 έγινε 9-12 με το ρολόι να δείχνει περίπου 03:00 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Πάρις Λι «έσπασε» το ρόδι για το «τριφύλλι», πρόλαβε τον Φαλ και με ανάποδο lay-up μείωσε στον πόντο (11-12). Ο Γάλλος σέντερ «απάντησε» με γκολ-φάουλ κάνοντας το 11-15. Το ίδιο έπραξε και ο Τόμας Ουόκαπ στην επόμενη επίθεση των «ερυθρόλευκων». Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε και στη συμπληρωματική βολή κάνοντας το 11-18. Ένα lay-up του Πονίτκα και 2/2 βολές έφεραν το σκορ στο 15-18, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Με ένα καλάθι και φάουλ του Μπολομπόι ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος (15-21). Ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε τις απαντήσεις του και με 5 πόντους έφερε το παιχνίδι στο τρίποντο (20-23) περίπου 08:00 πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα των «πρασίνων» συνέχισε να λειτουργεί και λίγες στιγμές αργότερα με 2/2 βολές του Γκριγκόνις (μετά από σκληρό φάουλ του Λαρεντζάκη) η διαφορά πήγε στον πόντο. Ο Γιώργος Παπαγιάννης με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα μετά από πάρα πολύ ώρα στον Παναθηναϊκό, προτού «απαντήσει» ο Λαρεντζάκης με τρίποντο.

Το σερί του Ολυμπιακού διευρύνθηκε σε 7-0, η διαφορά πήγε στους 6 πόντους (24-30) κάτι που ανάγκασε τον Ράντονιτς να καλέσει τάιμ – άουτ στα 04:00 περίπου πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια. Η συνεργασία Άντριους – Παπαγιάννη και δύο σερί τρίποντα του Πάρις Λι έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία. Αυτοί ήταν και οι πρώτοι πόντοι του Αμερικανοκαμερουνέζου στο δεκάλεπτο. Ένα τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ έδωσε ξανά «αέρα» τριών πόντων στην ομάδα του λίγα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το ημίχρονο. Το 34-37 ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια.

Δεύτερο ημίχρονο

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος ήταν το αντιστρόφως ανάλογο σε σύγκρισης με το πρώτο. Οι παίκτες του Ράντονιτς ήταν νωθροί σε άμυνα και άστοχοι στην επίθεση και αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κάνει σερί 7-0 και να προηγηθεί με 10 πόντους (34-44). 2/3 βολές του Γκριγκόνις και ένα τρίποντο του Γουόκαπ έφεραν το παιχνίδι ξανά σε διψήφια τιμή (36-47). Ο Ουίλιαμς απάντησε γρήγορα και με σουτ τριών πόντων (μετά από πολύ καλή κυκλοφορία) μείωσε στους 8 πόντους (39-47) περίπου 05:00 πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Το γκολ – φάουλ του Φαλ και το τρίποντο του Μποχωρίδη διατήρησαν το -8 στα 03:30. 2/2 βολές του Παπανικολάου επανέφεραν τη διαφορά στους 10 πόντους (42-52). Ένα λέι – απ του Φαλ μετά από ασίστ του Βεζένκοφ έκανε το σκορ 42-54. Ο Γάλλος συνέχισε να δημιουργεί ουκ ολίγα προβλήματα στην «πράσινη» ρακέτα. Το μομέντουμ και η κατάσταση δεν άλλαξε στα τελευταία δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με τον Ολυμπιακό να συντηρεί μία πολύ σημαντική διαφορά της τάξης των 13 πόντων (43-56).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Βεζένκοφ με το οποίο οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήγαν στο +16 (43-59). Όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο το «τριφύλλι» δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση του. Ενδεικτικό είναι πως τουλάχιστον 4-5 φορές οι παίκτες του Ράντονιτς αστόχησαν εξ’επαφής στερώντας πολύτιμους πόντους από την «πράσινη» επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56