Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε καθαρό τρίποντο απέναντι στον Μίλωνα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον Μίλωνα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Volleyleague.

Μουδιασμένα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τον αγώνα με τον Μίλωνα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και τα μισά του πρώτου σετ, όπου ο Παναθηναϊκός πήρε και ένα προβάδισμα 3 πόντων (16-13).

Ο Μίλωνας όμως αντέδρασε και ισοφάρισε το ματς σε 16-16 πριν ο Βαν Ντε Ντρις δώσει εκ νέου προβάδισμα στο Τριφύλλι. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του 1ου σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 2 πόντων με τον Ντε Ντρις (22-20). Αν και δυσκολεύτηκε, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 26-24.

Μετά το καλό ξεκίνημα που έκαναν οι «πράσινοι» (1-3) ο Μίλων κατάφερε, με ένα σερί 3-0, να περάσει μπροστά 4-3. Μετά από άσο του Μούχλια ο Μίλων πήρε προβάδισμα 2 πόντων, 9-7. Με μπλοκ του Ντε Ντρις το σκορ ήρθε στην απόλυτη ισορροπία, 12-12.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθόλου καλή απόδοση με τον Μίλωνα να το εκμεταλλεύεται και με ακρογωνιαίο λίθο τον Φιλανδό του ακραίο πήρε προβάδισμα 3 πόντων (20-17) στο τελευταίο σκέλος του 2ου σετ. Ωστόσο, οι «πράσινοι» αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο, 22-21. Παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού, ο Μίλωνας κατέκτησε το 2ο σετ και ισοφάρισε σε 1-1.

Δυναμικά μπήκε ο Παναθηναϊκός στο 3ο σετ και με όπλο του το σερβίς πήρε προβάδισμα 3 πόντων από νωρίς (4-1). Με άσο του Ανδρεόπουλου το σκορ πήγε 7-2 υπέρ του Παναθηναϊκού. Τρεις σερί άσοι του Πρωτοψάλτη μεγάλωσαν το προβάδισμα του «Τριφυλλιού» στο +7 (5-12).

Με το μπλοκ να κάνει την εμφάνισή του στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε το 15-7. Με πάιπ ο Ανδρεόπουλος έκανε το 19-11. Διαδικαστικού χαρακτήρα είχε το 3ο σετ μετά από κάποια στιγμή, με τον Παναθηναϊκό να το κλείνει με 25-15 κάνοντας το 2-1.

Πόντο πόντο πήγαινα οι ομάδες στην αρχή του 4ου σετ, 5-5. Με τον Μπάση X factor του 4ου σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 2 πόντων (7-5). Με πλασέ του Πρωτοψάλτη το σκορ έγινε 11-8 υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Μίλωνας όμως είχε αντίδραση και μείωσε στον πόντο 11-10.

Με τον Μπράιν ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα μετά από πολλή ώρα στο σετ, κάνοντας το 14-13. Μετά από επίθεση στην ευθεία από τον Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 16-16. Με μπλοκ του Στάλεκαρ το «Τριφύλλι» πήρε πάλι το προβάδισμα, 18-17. Εν τέλει, αν και με δυσκολία ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ (25-22) και παράλληλα την καθαρή νίκη.

Τα σετ: 24-26, 25-21, 15-25, 22-25