Άνετο πέρασμα από το Μοσχάτο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ελευθερία Μοσχάτου με 58-84 στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των γυναικών.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο ξεκίνημα του δεκάλεπτο (6-5), με τον Παναθηναϊκό όμως γρήγορα να ξεφεύγει με πέντε (6-11) μετά από καλάθι της Ριντ. Το καλάθι και φάουλ της Πότερ διαμόρφωσε το 6-14 ενώ το προβάδισμα γρήγορα έφτασε τους δέκα πόντους (9-19). Η Έμιλυ Πότερ, με νέο καλάθι, έκανε το 8-21 ενώ η περίοδος έκλεισε με το τρίποντο της Αρίκα Κάρτερ, η οποία διαμόρφωσε το 13-32 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να προηγούνται με μεγάλες διαφορές (17-34). Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μειώσουν και κατέβασαν την διαφορά στους ένδεκα (23-24). Το καλάθι της Ριντ διαμόρφωσε το 23-38 ενώ η Πότερ με όμορφο τελείωμα έκανε το 29-43. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater της Αλεξανδρή, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +14 (38-52).

Το σουτ μέσης απόστασης της Αρίκα Κάρτερ διαμόρφωσε το 38-54, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα το ματς. Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα, με την Τσάστιτυ Ριντ να κάνει το 45-63. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 49-65.

Με την διαφορά να είναι στις παρυφές των 20 πόντων (51-71), ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο στο 4ο δεκάλεπτο φεύγοντας με ένα άνετο διπλό από την έδρα του Μοσχάτου.

Τα δεκάλεπτα: 13-32, 38-52, 49-65, 58-84