«Μπλοκ» από την Θήρα

Ο Παναθηναϊκός έδειξε το κακό του πρόσωπο και γνώρισε καθαρή ήττα με 1-3 σετ από την Θήρα στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 4η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Στο 2-2 έφτασε το ρεκόρ των «πρασίνων» ενώ η Θήρα διατήρησε το αήττητο φτάνοντας στο 3-0. Για την 5η αγωνιστικοί οι «πράσινες» θα αντιμετωπίσουν θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας το Μαρκόπουλο ενώ η ομάδα της Θήρας θα υποδεχτεί τις Αμαζόνες.

1ο σετ:

Η Θήρα ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με δύο (2-4). Μετά από λάθος στην υποδοχή των «πρασίνων» η διαφορά έφτασε τους τέσσερις (4-8) με τον Γιώργο Δερμάτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες βρήκαν ρυθμό και ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους εκτοξεύοντας την διαφορά του σκορ στους έξι (4-10).

Με άσσο της Νείκοβα και λάθος στην επίθεση της Θήρας οι «πράσινες» πλησίασαν στους τέσσερις (8-12). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με την ομάδα της Θήρας να είναι είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρώτου σετ (10-16).

Τα λάθη του «τριφυλλιού» συνεχίστηκαν με την ομάδα του Γιώργου Δερμάτη να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση. Με μπλοκ της Νείκοβα η διαφορά έπεσε μετά από ώρα στους πέντε (14-19). Η Χαντάβα με άσσο μείωσε ακόμη περισσότερο για τον Παναθηναϊκό (16-20).

Με επίθεσή της Χουντέκοβα η διαφορά έπεσε στους δύο (21-23) ενώ ο άσσος της Σάντσες έφερε το «τριφύλλι» μία ανάσα (23-24) από την ομάδα της Θήρας.Τελικά μετά από ένα εύκολο λάθος στον τελευταίο πόντο του σετ οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το πρώτο σετ με 23-25 και έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό.

2ο σετ:

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τις παίκτριες του Γιώργου Δερμάτη οι οποίες με μπλοκ της Χαντάβα προηγήθηκαν γρήγορα με τρεις (4-1). Η Εύα Χαντάβα ανέβασε ρυθμό και με δυνατό χτύπημα ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά (7-3).

Συνεχόμενα λάθη του «τριφυλλιού» έφεραν την Θήρα σε απόσταση αναπνοής (7-6) μ’ ένα πολύ δυνατό χτύπημα της Χαντάβα να «ξεκολλάει» τον Παναθηναϊκό (8-6). Με μπλοκ της Νείκοβα οι «πράσινες» έχτισαν ξανά μία άξια λόγου διαφορά (11-6). Η διαφορά όμως όσο γρήγορα «χτίστηκε»… τόσο γρήγορα και εξαφανίστηκε με τις παίκτριες του Γιώργου Δερμάτη να υποπίπτουν σε πολλά αβίαστα λάθη και την Θήρα να πλησιάζει στους δύο (11-9).

Με επίθεση της Ντάλκε οι φιλοξενούμενες έφεραν στα ίσια το σετ (12-12) ενώ η ίδια παίκτρια μετά από εξαιρετική πάσα της Σάντος έφερε την Θήρα μπροστά στο σκορ (12-13) αναγκάζοντας τον τεχνικό του «τριφυλλιού» να καλέσει τάιμ άουτ. Με άσσο της Νείκοβα οι «πράσινες» πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (15-14).

Η Σάντσες ανέβασε ρυθμό και διατήρησε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού (17-16) ενώ η Χαντάβα με ωραίο χτύπημα αύξησε την διαφορά στους δύο (18-16). Σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο οι «πράσινες» προηγήθηκαν με τρεις (19-16) χάρις σε άσσο της Σάντσες.

Η Θήρα μείωσε στον πόντο (20-19) μετά από δυνατή επίθεση της Ντάλκε. Οι «πράσινες» πήραν έναν σημαντικό πόντο (21-20) με μονό μπλοκ της Χαντάβα σ’ έναν πόντο που έμοιαζε χαμένος για το «τριφύλλι». Με άσο της Βαλαχάκη η Θήρα πέρασε μπροστά (21-22) όμως η Σοφία Κοσμά ισοφάρισε σε 22-22 σ’ ένα δραματικό τέλος στο σετ.

Η Ντάλκε νίκησε για ακόμη μία φορά την υποδοχή του Παναθηναϊκού δίνοντας νέο προβάδισμα (22-23) στις φιλοξενούμενες. Οι «πράσινες» οδηγήθηκαν στο σετ μπολ με μία ευκαιρία όμως η Θήρα ισοφάρισε σε 24-24. Η Χατζηευστρατιάδου έστειλε την μπάλα στο φιλέ δίνοντας νέο σετ μπολ στον Παναθηναϊκό (25-24). Τελικά η Εύα Χαντάβα εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και έδωσε το σετ στο «τριφύλλι» (26-24).

3ο σετ:

Η Θήρα ξέφυγε πρώτη στο σετ με δύο πόντους (3-5) μετά από λάθος της Χαντάβα στην υποδοχή ενώ με επίθεση της Βλαχάκη η διαφορά ανέβηκε στους τρεις (3-6). Με επίθεση της Ντάλκε οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε διπλό σκορ (4-8), κάνοντας ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στο σετ.

Οι «πράσινες» μείωσαν στους δύο (6-8) με άσσο της Χουντέκοβα ενώ η Χαντάβα έριξε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (7-8). Με άσσο της Χαντάβα το σετ ήρθα στα ίσια (9-9). Με εξαιρετικό πλασέ, η Νείκοβα έφερε ξανά στα ίσια το σετ (11-11).

Με δύο συνεχόμενους πόντους της Χουντέκοβα ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο σετ (14-13). Οι «πράσινες» ξέφυγαν με δύο (16-14) μετά από μπλοκ της Μεταξά στην επίθεση της Θήρας. Οι φιλοξενούμενες μ’ ένα μικρό σερί μείωσαν στον πόντο (18-17). Με επίθεση της Γενιτσαρίδη από την πίσω ζώνη η Θήρα έφερε στα ίσια το σετ (19-19).

Μετά από λάθος της Χαντάβα η Θήρα ξέφυγε με δύο στο σκορ (20-22) σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη του σετ. Η Μέλο μπλόκαρε την Χουντέκοβα και ανέβασε την διαφορά στους τρεις (20-23). Λάθος ξανά στην υποδοχή από την Χαντάβα με τις φιλοξενούμενες να οδηγούνται σε σετ μπολ με τέσσερις ευκαιρίες (20-24). Τελικά η Θήρα κατέκτησε το σετ (21-25) και πήρε ξανά προβάδισμα στην αναμέτρηση κερδίζοντας τον πρώτο βαθμό της αναμέτρησης.

4ο σετ:

Κακό ξεκίνημα με λάθη από τον Παναθηναϊκό στο τέταρτο σετ με την Θήρα να προηγείται γρήγορα με δύο (1-3). Τα λάθη συνεχίστηκαν, ενώ παράλληλα η Θήρα ανέβασε τον ρυθμό της ανεβάζοντας την διαφορά στους πέντε (2-7).

Η Σάντσες πήρε τον πόντο για το «τριφύλλι» (3-8) ξεκολλώντας το «τριφύλλι» ενώ η Νείκοβα με άσσο έριξε την διαφορά στους τέσσερις (4-8). Η Σάντσες μείωσε ακόμη περισσότερο (5-8 μετά από εξαιρετικό σερβίς της Νείκοβα, με τον προπονητή της Θήρας να καλεί γρήγορα τάιμ άουτ.

Η Εύα Χαντάβα με μπλοκ έφερε στα ίσια το σετ (11-11) επαναφέροντας το «τριφύλλι» στην διεκδίκηση του σετ. Με άσσο της Χουντέκοβα οι «πράσινες» πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (12-11) στο σετ. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (12-14) βάζοντας δύσκολα στον Παναθηναϊκό.

Τα λάθη συνεχίστηκαν από τις παίκτριες του Γιώργου Δερμάτη με την διαφορά να εκτοξεύεται στους πέντε (13-18). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (17-22) με την Θήρα να κατακτά το τέταρτο σετ (19-25) και μαζί τους τρεις βαθμούς.

Τα σετ: 23-25, 26-24, 21-25, 19-25