«Μπλόκο» στην Τρίπολη από Αστέρα και Τζήλο

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αστέρα στην Τρίπολη, έπεσε «θύμα» της διαιτησίας του Τζήλου και έτσι ηττήθηκε με 1-0 πέφτοντας για πρώτη φορά φέτος από την κορυφή της βαθμολογίας της Superleague.

Μέχρι το 30′ οι ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, δημιούργησαν ουκ ολίγες τελικές προσπάθειες προκαλώντας ανησυχία στην άμυνα του Αστέρα και στην εστία του Παπαδόπουλου. Όλα αυτά μέχρι το 27′. Σε εκείνο το σημείο ο Τζήλος έβγαλε (ανύπαρκτη) κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη Κουρμπέλη ενώ έξι λεπτά αργότερα (33′) απέβαλε τον αρχηγό του «τριφυλλιού» με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από εκείνο το σημείο και μετά η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε με τους «πράσινους» να έχουν ναι μεν την κατοχή της μπάλας αλλά να μη μπορούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Το παιχνίδι κρίθηκε από το σουτ του Μπαρτόλο στο 80′ μετά τη λάθος απομάκρυνση του Πούχατς. Έτσι αυτό το 1-0 δεν έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να προσπεράσει την ΑΕΚ με την «Ένωση» να παραμένει πρωτοπόρος στη βαθμολογία 47 βαθμούς έναντι 45 στους οποίους παρέμεινε το «τριφύλλι» μετά τη σημερινή ήττα.

Η επόμενη αναμέτρηση είναι εναντίον της Λαμίας στο γήπεδο της Λεωφόρου ενώ η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στο γήπεδο της Τούμπας σε ένα ακόμη μεγάλο ντέρμπι εγχώριων διοργανώσεων τον τελευταίο μήνα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης προσπαθώντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η πρώτη τελική στην αναμέτρηση ήταν για τον Παναθηναϊκό. Ο Τσέριν εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα του Αστέρα έδιωξε η μπάλα στρώθηκε στον Ρουμπέν Πέρεθ αλλά το σουτ του Ισπανού χαφ πέρασε έξω από την εστία του Παπαδόπουλου. Όλα αυτά μετά από 6′ αναμέτρησης. Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης (14′) το «τριφύλλι» έφτασε ακόμη πιο κοντά στο γκολ. Ο Σένκεφελντ πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Κουρμπέλης βρέθηκε στη πορεία της φάσης αλλά ο Γκαρντάφσκι με σωτήρια επέμβαση δεν άφησε τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 20′ ήρθε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους». Ο Μπερνάρ και ο Παλάσιος συνεργάστηκαν εξαιρετικά, ο Αργεντινός βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο αλλά οι αμυντικοί των γηπεδούχων έσωσαν την ομάδα τους από τα χειρότερα. Μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (33′) οι ποδοσφαιριστές του Γιοβάνοβιτς έφτασαν σε άλλη μία καλή τελική προσπάθεια. Ο Πούχατς έκανε το φάουλ από την αριστερή πλευρά, ο Παλάσιος έπιασε σουτ εν κινήσει με το δεξί αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία των Αρκάδων. Λίγες στιγμές αργότερα ο Παναθηναϊκός έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ο Κουρμπέλης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από μαρκάρισμα. Στο 34′ οι Αρκάδες είχαν τη πρώτη καλή στιγμή τους στο παιχνίδι αλλά το γύρισμα του Κρέσπι έδιωξε με υπερένταση ο Μπρινιόλι σε κόρνερ. Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο (42′) ο Αστέρας βρήκε άλλη μία καλή ευκαιρία στο παιχνίδι αλλά η κεφαλιά του Αλβάρες έφυγε ψηλά άουτ. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Η πρώτη τελική ενέργεια του δευτέρου μέρους ήταν ένα σουτ του Άλβαρεζ έξω από την περιοχή με το αριστερό όπου κατέληξε άουτ στο 47′. Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν απολύτως φυσιολογικό λόγω του αριθμητικού πλεονεκτήματος, η ομάδα του Άκη Μάντζιου κυκλοφορούσε τη μπάλα αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μπρινιόλι. Η επόμενη αξιόλογη τελική προσπάθεια ήρθε περίπου 15′ πριν τελειώσει η αναμέτρηση. Πιο συγκεκριμένα στο 75′ ο Βαγιαννίδης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Παλάσιος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Παπαδόπουλου. Στο 80′ οι Αρκάδες πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Πούχατς δεν έκανε το διώξιμο που έπρεπε η μπάλα στρώθηκε στον Μπαρτόλο και εκείνος με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο ξεκίνημα της φάσης υπάρχει υποψία πως η μπάλα έχει περάσει άουτ. Η φάση ελέγχθηκε από τον VAR χωρίς να σφυριχτεί το παραμικρό. Με τη σέντρα της αναμέτρησης οι «πράσινοι» έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση. Ο Χουάνκαρ έκανε το γύρισμα , ο Κλεϊνχέισλερ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 86′ οι «πράσινοι» έφτασαν για άλλη μία φορά κοντά στο 1-1. Ο Ιωαννίδης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο από πλεονεκτική θέση με τον Έλληνα κίπερ να διατηρεί το 1-0.