Νέοι και… ωραίοι στους «16» του Κυπέλλου!

Πραγματοποιώντας εμφάνιση, και χρησιμοποιώντας αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Παναχαϊκής στο πλαίσιο της 5ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδος.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Γιώργου Δώνη νίκησε, και στο ΟΑΚΑ, την Παναχαϊκή «τσεκάροντας» το εισιτήριο για την φάση των «16» του θεσμού.

Πρώτο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή από τα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας να βρει ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 15′ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού! Ο Μπεκ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ο Καμπετσής πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Κολοβό που επιχείρησε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Στιγμές αργότερα παραλίγο να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Αντωνακόπουλος βρέθηκε μέσα στην περιοχή, καθυστέρησε για λίγο, γύρισε και έκανε το σουτ υπό την πίεση του Κολοβέτσιου, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σύριζα έξω. Στο 23′ ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Σερπέζης βρέθηκε σε θέση βολής από τα δεξιά έκανε το σουτ με τον Καπούταγλη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (25′) η ομάδα του Γιώργου Δώνη είχε νέα καλή στιγμή. Ο Αποστολάκης έδωσε στον Μπεκ αυτός με τη μία γύρισε στο ύψος του πέναλτι προς τον επερχόμενο Κολοβό ο οποίος πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (30′) οι «πράσινοι» προσπάθησαν πάλι να απειλήσουν όταν ο Μπεκ βγήκε ωραία από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα σουτ με τον Καμπετσή να μην προλαβαίνει και εν συνεχεία τον Δανός να προσπαθεί με σουτ να σκοράρει αλλά την μπάλα να φεύγει έξω. Επτά λεπτά αργότερα (37′) η μπάλα έφυγε από τα πόδια του Μπεκ έφτασε στον Νούνες που έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου το οποίο βρήκε ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε έχοντας την κατοχή της μπάλας και στο δεύτερο μέρος και ψάχνοντας τη φάση για να ανοίξει το σκορ. Αυτό το κατάφερε έξι λεπτά αργότερα (53′) όταν μετά από σέντρα του Αποστολάκη από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Σερπέζη και ο Κολοβός με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-0. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (61′) ο Μαυρομμάτης πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά έστειλε τη μπάλα έξω από την εστία της Παναχαϊκής. Τρία λεπτά αργότερα (64′) ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το 2-0. Ο Βαγιαννίδης έκανε την κάθετη πάσα προς τον Καμπετσή που πλάσαρε με τη μπάλα να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (65′) η Παναχαϊκή παραλίγο να ισοφαρίσει την αναμέτρηση. Ο Αντανωκόπουλος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Διούδης με ωραία απόκρουση στο δεξί του γάμα κράτησε το μηδέν. Έξι λεπτά αργότερα (71′) το «τριφύλλι» διπλασίασε τα τέρματα του. Ωραία πάσα του Κολοβού προς τον Καμπετσή ο οποίος βγήκε τετ α τετ και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα (76′) ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από το 3-0. Ο Κολοβός με τον Βαγιαννίδη έπαιξαν το ένα-δυο με τον πρώτο να κάνει απευθείας το πλασέ και τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης καταγράφεται στο 91′! Ο Αλεξανδρόπουλος με ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή γύρισε παράλληλα αλλά ο Κουρμπέλης δεν μπόρεσε από κοντά με τακουνάκι να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.