Νίκη μεν, με πικρή γεύση δε

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Φοίνικα με 3-2 (29-27, 30-28, 21-25, 15-13) σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά, για την 13η αγωνιστική της Volley League και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, στέλνοντας παράλληλα το δικό του μήνυμα προς τους ανταγωνιστές του, ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει από μεριάς του.

Με τον Ράπτη να πραγματοποίει το καλύτερο φετινό του παιχνίδι (31 πόντους)και τους Ρανγκέλ – Γιάκομπσεν επίσης σε εξαιρετική μέρα, οι «πράσινοι» παρουσίασαν για ένα ακόμη παιχνίδι χαρακτήρα πρωταθλητή στα κρίσιμα σημεία των πρώτων δύο σετ, αλλά και του πέμπτου, στα ενδιάμεσα δύο όμως φάνηκαν κουρασμένοι και έχασαν την ευκαιρία για «καθαρή» νίκη απέναντι στον Φοίνικα Σύρου, χωρίς αυτό να σημαίνει πως η νίκη με δύο πόντους δεν είναι εξίσου σημαντική. Θετικός επίσης και ο Συναδινός, με τον 20χρονο να αντικαθιστά τον Στεφάνου στη θέση του Λίμπερο.

1ο σετ:

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, προμηνύοντας το τι θα συμβεί στο υπόλοιπο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και τα μισά περίπου του πρώτου σετ. Ο Ράπτης δύο φορές και ο Ανδρεόπουλος άλλη μία στη μικρή διαγώνιο, έδωσαν τους πρώτους πόντους του «τριφυλλιού», με τον Τσάτσιτς και τον Ράπτη από τα block-out που κέρδισαν, συν τα δύο επιτυχή μονά μπλοκ του Πανταλέων, να διαμορφώνουν τους πρώτους έντεκα πόντους του «τριφυλλιού» (11-12).

Εκεί ο Φοίνικας έτρεξε ένα μικρό σερί 4-0, παίρνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά στο σετ. Ράπτης και Γιάκομπσεν επανάφεραν τη διαφορά στους δύο, ο Φοίνικας την ανέκτησε ξανά, όμως με τρία δικά του λάθη αλλά και ένα καρφί στην ευθεία από τον Ράπτη, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (21-22). Ο Στέρν αστόχησε δύο φορές από την αριστερή διαγώνιο, οι πρωταθλητές ισοφάρισαν σε 23-23 και έπειτα ανέλαβε ο Ράπτης, ο οποίος με τρείς δικούς του πόντους (και έναν ακόμη από τον Πανταλέων), αλλά και ένα εκπληκτικό σώσιμο της μπάλας με το πόδι, έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (29-27).

2ο σετ:

Ο Τσάτσιτς έδωσε τον πρώτο πόντο στην ομάδα. Ο Ανδρεόπουλος αστόχησε σε δύο συνεχόμενες επίθεσεις, επιτρέποντας στον Φοίνικα να ξεφύγει με δύο, πολύ γρήγορα όμως ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση, με δύο πόντους του Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο και ακόμη δύο από επιθέσεις των Πανταλέων – Ράπτη (8-5). Οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και στο σερβίς αλλά και στο μπλοκ, όπως και ο Φοίνικας αλλά περισσότερα, επιτρέποντας στην ομάδα της Σύρου να ισοφαρίσει στα μισά του δευτέρου σετ (12-12).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε ίσο τέμπο μέχρι και τους 18 πόντους, όταν στο μεσοδιάστημα, για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Ρανγκέλ, Πανταλέων και Ανδρεόπουλος με μονό μπλοκ απέναντι στον Μπράουν και ένα κερδισμένο block-out. Ο Ράπτης «ξεκόλλησε» πάνω από τον Παναθηναϊκό τον Φοίνικα με δύο δικούς του πόντους (ένας προήλθε από άσσο), ο Τσάτσιτς έδωσε συνέχεια, όμως η ομάδα της Σύρου γύρισε το ματς, στέλνοντας ξανά σε παράταση. Εκεί, μετά από τρία set ball για τον Παναθηναϊκό και ένα για τον Φοίνικα, δύο άστοχες επιθέσεις από Πρωτοψάλτη και Μπράουν έδωσαν εν’ τέλει το δεύτερο σετ στο «τριφύλλι».

3ο σετ: Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα δύο πόντων με τους Τσάτσιτς – Πανταλέων, όμως ο Φοίνικας έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, τρέχοντας ένα υπέρ του σερί 9-2, με τον Πρωτοψάλτη κυρίως να δίνει τις λύσεις. Μέχρι και τα μισά του τρίτου σετ, η διαφορά των πέντε πόντων διατηρήθηκε, με την Σύρο να φαίνεται πιο «διαβασμένη» στις επιθέσεις των «πράσινων» διαγώνιων και να εξουδετερώνουν την κάθε τους προσπάθεια (9-14).

Ράπτης, Τσάτσιτς και Ρανγκέλ «ροκάνισαν» τη διαφορά, ενώ ο Ράπτης με δύο άσσους, έφερε το παιχνίδι στον πόντο (15-16). Ο Μαυροβούνιος με τον Βραζιλιάνο προσπάθησαν να κρατήσουν αυτή τη διαφορά, τα λάθη όμως συνεννόησης του Παναθηναϊκού στην άμυνα, έφεραν ξανά το Φοίνικα στο +4 (18-22) και τελικώς στην κατάκτηση του τρίτου σετ, αφού τα μπλοκ τους λειτούργησαν εξαιρετικά (21-25).

4ο σετ:

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς (2-5) για τον Φοίνικα, αφού παρά τους δύο πόντους του Ανδρεόπουλου, άλλες τόσες κόπηκε από το μπλοκ, ενώ και για τις «φαρμακερές» επιθέσεις του Ράπτη, οι νησιώτες είχαν βρει… αντίδοτο, με σπουδαίες άμυνες στο μπλοκ και στην πίσω ζώνη. Ο Ρανγκέλ με άσσο και ο Ράπτης έφεραν τη διαφορά στο πόντο, από εκείνο το σημείο όμως και έπειτα, οι Συριανοί ήταν κυρίαρχοι και βρέθηκαν στα μισά περίπου του σετ, να προηγείται με έξι πόντους (9-15).

Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο και Ανδρεόπουλος έφεραν τη διαφορά στους τρεις, όμως ήταν η σειρά του Στερν να πρωταγωνιστήσει και αφού αρχικά πήρε δύο πόντους από δύο «δολοφονικές» επιθέσεις, σημείωσε ακόμη δύο από άσσους και έφερε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο ματς (15-23), αφού ο Παναθηναϊκός, φαινόταν πως είχε μείνει από δυνάμεις. Ο Μούχλιας έδωσε έναν ακόμη πόντο για το «τριφύλλι», με το σετ να τελειώνει στο 17-25.

5ο σετ:

Στέρν και Μπράουν σημείωσαν τους πρώτους πόντους. Ο Ρανγκέλ μείωσε, ο Μπράουν ξανασκόραρε, όμως ο Ράπτης και Τσάτσιτς έφεραν μπροστά τον Παναθηναϊκό με 4-3. Ο Μπράουν ισοφάρισε, ο Τσάτσιτς με τους Ανδρεόπουλο και Ράπτη κράτησαν την ισορροπία μέχρι και τους επτά πόντους, με το συγκινητικό Ράπτη να δίνει «αέρα» δύο πόντων (9-7). Ο Φοίνικας ισοφάρισε ξανά με τον Παπαγγελόπουλο, ο Τσάτσιτς με λάθος σερβίς έδωσε το προβάδισμα στους νησιώτες, ένα λάθος όμως στο σερβίς από τον Ράιτς και ένα μπλοκ του Πελεκούδα, έφεραν σε θέση ισχύος τον Παναθηναϊκό με 13-12.

Ο Μπράουν αστόχησε σε πρώτο χρόνο, ο ίδιος ευστόχησε στη συνέχεια, όμως ο Πελεκούδας απάντησε με το ίδιο νόμισμα και έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ.

Τα σετ: 29-27, 30-28, 21-25, 17-25, 15-13

Επόμενη αναμέτρηση: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 24/03, 20:00