Νίκη εξάδας: 2-0 τη Λαμία!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 την Λαμία στο ΟΑΚΑ χάρις σε γκολ του Τάσου Χατζηγιοβάννη και του Χοσέ Περέα.

Το ματς:

Η πρώτη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 4′. Ο Βασιλόγιαννης έφυγε από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Διούδης μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

Δέκα λεπτά αργότερα (14′) οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού. Ο Δημούτσος έγινε κάτοχος της μπάλας αρκετά έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, ωστόσο ο Διούδης έκανε ωραία απόκρουση διώχνοντας την μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στο πρώτο μέρος! Ενδεικτικό είναι ότι η Λαμία παρά το γεγονός ότι δεν είχε την κατοχή της μπάλας απείλησε ουκ ολίγες φορές. Στο 38′ ο Σκόνδρας έπιασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό με τον Διούδη με το δεξί χέρι δύσκολα να διώχνει σε κόρνερ. Λίγες στιγμές αργότερα η ομάδα της Φθιώτιδας απείλησε εκ νέου!

Ο Τουράμ έπιασε την κεφαλιά, μετά από σέντρα από δεξιά, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού μπλόκαρε σταθερά. Ένα λεπτό πριν από το ημίχρονο (44′) οι «πράσινοι» βρήκαν το γκολ κόντρα στην ροή του ματς.

Ο Χατζηγιοβάννης κέρδισε το πέναλτι από τον Θεοδωρόπουλο το οποίο, λίγο αργότερα, μετουσίωσε σε γκολ. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι ήταν κυρίαρχοι μέχρι και το σφύριγμα της λήξης δημιουργώντας αρκετές καλές ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45πενταλέπτου ήταν ξανά αναγνωριστηκά χωρίς κάποια μεγάλη φάση. Η πρώτη αξιόλογη φάση έγινε στο 58′ έπειτα από κόρνερ των πράσινων 3 διαδοχικά σουτ σταμάτησαν σε παίκτες των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να παραμένει το 1-0.

Στο 60′ η Λαμία έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντάνι Μπεχαράνο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χτυπά στο κεφάλι στον Γιάννη Μπουζούκη. Από εκεί και έπειτα οι πράσινοι κυριάρχησαν δημιουργώντας 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες.

Στο 73′ η πίεση του Περέα στην επίθεση έφερε το λάθος του τερματοφύλακα της Λαμία, που έκανε λάθος πάσα, με τον Μακέντα πάντως να μην καταφέρνει να τον νικήσει.

Στο 76′ ο Χατζηγιοβάνης με ωραία προσωπική ενέργεια δημιούργησε άλλη μια φάση για τους γηπεδούχους αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι έδιωξαν την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Περέα στο 82′ ύστερα από πίεση του Αποστολάκη ψηλά κέρδισε τη μπάλα μπήκε στην περιοχή, απέφυγε με εκπληκτική προσποίηση τον Αντέτζο και νίκησε με το αριστερό τον Θεοδωρόπουλο. Από εκεί και ύστερα οι Πράσινοι δημιούργησαν άλλες δύο καλές φάσεις με τον Περέα στη μία να αστοχεί και στην άλλη ο αρχηγός της ομάδας μας σημάδεψε από κοντά το δοκάρι με κεφαλιά στο 88′.

Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα με τους πράσινους να πετυχαίνουν την 5 τους νίκη στο πρωτάθλημα

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Νούνες, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (80’ Μπεκ), Ζαχίντ (53’ Περέα), Μακέντα (87’ Καμπετσής)

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδώροπουλος, Σκόνδρας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Βασιλόγιαννης (63’ Μπουλούλης), Καραμάνος, Ρόμανιτς (80’ Σάλιακας), Τουράμ