• Thursday, May 23, 2019

Νίκη με καμπανάκι…

Ο κακός Παναθηναϊκός έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την Πόλη, επικρατώντας δύσκολα της Νταρουσάφακα με 84-86 και ο Ρωμανός Βαρδαξής αναλύει την αίσθηση… υποχρέωσης των πρασίνων, το “refuse to lose” του Διαμαντίδη και το… άγιο χέρι του Έλιοτ Ουίλιαμς.

Έβγαλε την υποχρέωση… Με το ζόρι, αλλά το έκανε. Και η αλήθεια είναι ότι περίμενα τέτοιου είδους εξέλιξη στο παιχνίδι, όχι τόσο λόγο της αρκετά ανταγωνιστικής Νταρουσάφακα όσο της εικόνας… αδιαφορίας του Παναθηναϊκού (τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο).

Ξεκινώντας το παιχνίδι είδαμε έναν… Ερντέν να κάνει πάρτι στη ρακέτα του Παναθηναϊκού ενώ δεν υπήρχε κανένας ουσιαστικά σοβαρός από τη μεριά του τριφυλλιού (αργές περιστροφές, συνεχόμενα λάθη και αστοχία στην επίθεση). Αποτέλεσμα οι 30 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο (16 του Ερντέν) έναντι 22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα του Παναθηναϊκού έσφιξε την άμυνά του ενώ στην επίθεση, τουλάχιστον μέχρι το 17′, ήταν άστοχος και απογοητευτικός με τον Διαμαντίδη κυρίως να τον κρατάει ζωντανό. Από εκεί και έπειτα, με αρκετή ενέργεια στην άμυνα και κάποια σημαντικά σουτ και βολές στην επίθεση, οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 42-40 για τους Τούρκους.

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο, η αναμέτρηση πήγαινε καλάθι- καλάθι με την Νταρουσάφακα να ελέγχει ουσιαστικά το σκορ και τον ρυθμό. Ίσως να μπορούσε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού αν δεν φορτώνονταν ο πολύ κακός Καλάθης, ο μέχρι τότε μέτριος Ουίλιαμς, ο ασταμάτητος επιθετικά και κακός αμυντικά Ραντούλιτσα αλλά και ο Χάντερ με 3 και με 4 φάουλ. Με δύο μεγάλα τρίποντα όμως στη λήξη της τρίτης περιόδου από Φώτση και Φελντέιν, οι πράσινοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με 2 πόντους μπροστά (63-65). Το τελευταίο δεκάλεπτο ουσιαστικά ήταν αυτό το οποίο μίλησε η εμπειρία, η φανέλα και οι προσωπικότητες. Είτε αυτό έγινε μέσω της αυταπάρνησης του 6ου πλέον σκόρερ της Ευρωλίγκας Δημήτρη Διαμαντίδη να χάσει, είτε έγινε μέσω του απίστευτου (και πάλι) Έλιοτ Ουίλιαμς που έκανε ΤΑ ΠΆΝΤΑ. Ο αρχηγός του Εξάστερου έβγαλε απίστευτη ενέργεια και καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση για το 77-81, 2′ πριν τη λήξη. Όμως τα λάθη του Παναθηναϊκού και οι αυτοκτονικές του τάσεις επέτρεψαν στους Τούρκους να κάνουν ένα 7-0 και το 84-81, 1′ πριν το τέλος. Και τότε ανέλαβε ο απίστευτος Ουίλιαμς. Χωρίς δεύτερη σκέψη, μαχαίρωσε τη Νταρουσάφακα με ένα τεράστιο τρίποντο ενώ στη συνέχεια, με την εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε σε 2 βολές, χαρίζοντας και τη νίκη στον Παναθηναϊκό για το 8-4 και το πλέον μεγάλο βήμα πρόκρισης.

Απαιτείται βελτίωση και άμεσα, για να μην υπάρξουν άσχημα αποτελέσματα. Δύσκολα ο Σάσα Τζόρτζεβιτς θα κοιμηθεί ήσυχος απόψε καθώς η εικόνα των παικτών του ήταν αρκετά προβληματική, παρά τη νίκη. Πλέον μια νίκη με την Τσεντεβίτα στο ΟΑΚΑ (η ήττα της Εφές από τη Μάλαγα αύριο)αρκεί για την μαθηματική πρόκριση του Παναθηναϊκού στους 8 ενώ γλυκοκοιτάει και κάποιο δώρο από τους… αδιάφορους για διεκδίκηση της δεύτερης θέσης και του πλεονεκτήματος. Αλλά προέχει η αγωνιστική βελτίωση και τα θετικά αποτελέσματα.