Νίκη με παράπλευρες απώλειες!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 80-72 την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ με πολυτιμότερο παίχτη τον Κέι Σι Ρίβερς που ευστόχησε σε 6 τρίποντα! Σε εξετάσεις θα υποβληθεί ο Νικ Καλάθης μετά από χτύπημα στην ροή του αγώνα.

Μία must win νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του ΟΑΚΑ επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με 80-72 για την 12η αγωνιστική της Euroleague.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για το τριφύλλι καθώς η κακή αμυντική του συμπεριφορά σε συνδυασμό με κάποια συνεχόμενα σουτ των Ιταλών, οδήγησε την ομάδα στο -9 (14-23) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, ακούστηκαν και αποδοκιμασίες από τους περίπου 10000 θεατές που βρίσκονταν στο ΟΑΚΑ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένας..δαιμονισμένος K. C. Rivers (15 πόντους με 5 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο!) κράτησε μόνος του τον Παναθηναϊκό στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς έκανε το 29-39 του 17′ να είναι 39-41 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερη άμυνα από την πρώτη περίοδο και με τα σουτ του Ρίβερς έγινε το φαβορί για τη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μπήκε αποφασισμένη και πέρασε μπροστά με 51-45, όμως οι Ιταλοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν γρήγορα. όμως ο Καλάθης και τα μακρινά σουτ οδήγησαν την ομάδα στο +7 , στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-57).

Μελανό σημείο του τρίτου δεκαλέπτου, ο τραυματισμός του Καλάθη στην κλείδα μετά από σύγκρουση με παίκτη της Αρμάνι. Αποθεώθηκε από τους φιλάθλους, αλλά έδειχνε να πονάει αρκετά, βάζοντας ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα στην ατζέντα του Τσάβι Πασκουάλ για την συνέχεια.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν είχαν όρεξη για αστεία και καθάρισαν σχετικά εύκολα την αναμέτρηση. Ο Γκάμπριελ ήταν καταλυτικός, τα μακρινά σουτ είχαν καθιερωθεί (15/28 τρίποντα) και η σκέψη όλων κατευθείαν πήγαν στον Νικ Καλάθη και στις εξετάσεις που πρόκειται να κάνει.

Επόμενη αναμέτρηση την Κυριακή στις 15:00 με το Ρέθυμνο ( τα έσοδα θα πάνε στους πλημμυροπαθείς της Μάνδρας), ενώ στην Euroleague την ερχόμενη Τρίτη με τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ.