Νίκη με… στυλ κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ, χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, στο κλειστό του Αγίου Θωμά και διπλασίασαν τις νίκες τους στη Volley League.

Η ομάδα του κόουτς Ανδρεόπουλου μπορεί να παρατάχθηκε χωρίς τον Δημήτρη Ζήση στη σημερινή αναμέτρηση, ωστόσο τα έδωσε όλα στο παρκέ και έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Κόβαρ, Φράγκο και Ερνάντεζ έφτασε σε ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.

Το παιχνίδι:

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες προσέφεραν «πλούσιο» θέαμα αποδίδοντας πολύ ωραίο βόλεϊ. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στους πρώτους πόντους του σετ, πήρε διαφορά της τάξης των 5 πόντων, ωστόσο οι πρωταθλητές μέσα από το σερβίς τους αντέδρασαν και έφεραν το σετ στην ισοπαλία (11-11) ενώ πήραν και προβάδισμα στο σκορ λίγο αργότερα. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να φτάνουν στην «παράταση» μετά το 24-24. Ο ΠΑΟΚ πήρε τρία σετ μπολ μετά τους 24 πόντους, δεν αξιοποίησε κανένα και τελικά το πρώτο σετ κατέληξε στο «τριφύλλι» με 31-29 μετά από μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Ερνάντεζ και διπλό μπλοκ στον τελευταίο πόντο.

Χαρακτήρα ντέρμπι είχε και το δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ, όπως και στο πρώτο, μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση, πήρε διαφορά τριών πόντων (3-6) πάρα πολύ νωρίς, ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν τις απαντήσεις και έφεραν το σετ στα μέτρα τους. Το μοτίβο ήταν το ίδιο στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο για αρκετή ώρα με το «τριφύλλι» να έχει ελαφρύ προβάδισμα. Το 17-15 όμως έγινε 17-18 μετά από μίνι αντεπίθεση της ομάδας της Θεσσαλονίκης ενώ ο Ράπτης με άσο έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην ομάδα του σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Οι πρωταθλητές είχαν πολύ γρήγορα την απάντηση και έφεραν άμεσα το παιχνίδι στα ίσια. Ο Σωτηρίου «μπλόκαρε» τον Ερνάντεζ και έδωσε προβάδισμα (για άλλη μία φορά) δύο πόντων στην ομάδα του σε ένα πολύ κομβικό σημείο του σετ (21-23). Μετά το τάιμ άουτ του κ.Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του «δικεφάλου», ροκάνισε τη διαφορά και πλησίασε στο -1 (23-24). Ο Σωτηρίου με δυνατό καρφί νίκησε την «πράσινη» υποδοχή, έκανε το 23-25 και έτσι ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ παίρνοντας πολύ γρήγορα προβάδισμα τριών πόντων (3-0) με τους Ερνάντεζ και Κοβάρ να βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε με τους Ερνάντεζ και Φράγκο να παίρνουν πολύτιμους πόντους. Οι «πράσινοι» σε αυτούς τους πρώτους πόντους του τρίτου σετ έδειξαν σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Αυτό συνεχίστηκε με το «τριφύλλι» να εκτοξεύει τη διαφορά του στους 4 πόντους (11-7) μετά το μπλοκ του Γιώργου Πετρέα. Οι «πράσινοι» έλεγχαν απόλυτα το σετ και αυτό οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο τάιμ άουτ του στο 14-10. Μετά τη μίνι διακοπή δεν άλλαξε ιδιαίτερα η κατάσταση. Ο Παναθηναϊκός όσο περνούσε η ώρα αύξανε τη διαφορά η οποία έφτασε μέχρι τους 7 πόντους (20-13). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στη περιστροφή στην οποία σέρβιρε ο Ράπτης έκανε επιμέρους 3-0 μειώνοντας στους 4 πόντους (20-16). Οι πρωταθλητές έφτασαν τελικά στο 2-1 παίρνοντας το τρίτο σετ με 25-21.

Το τέταρτο σετ βρήκε το «τριφύλλι» προηγούμενο με 2-0, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και με μία μίνι ανατροπή έκαναν πολύ γρήγορα το 2-3. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το σετ και πήρε διαφορά μέχρι και δύο πόντους (4-6) στο ξεκίνημα αυτού. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν τις λύσεις και έφεραν γρήγορα το παιχνίδι σε ισοπαλία των οκτώ πόντων. Κάπως έτσι συνεχίστηκε το σετ μέχρι τουλάχιστον τους 13 πόντους με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι με πρώτο «βιολί» τον Σωτηρίου και με μπλοκ του Γουόλς πήραν διαφορά τριών πόντων στους 17 πόντους (14-17). Ο Καναδός με νέο μπλοκ έκανε το 14-18 προτού «απαντήσει» ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Ερνάτεζ και άσο του Αχιλλέα Μπάση. Μετά το τάιμ άουτ του ΠΑΟΚ ο Γίρι Κοβάρ έφερε το σετ στον πόντο με μονό μπλοκ, ενώ στη συνέχεια το σετ έγινε ισόπαλο στους 18 πόντους. Αυτό συνεχίστηκε με την αναμέτρηση να παίρνει (για άλλη μία φορά) χαρακτήρα ντέρμπι. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι τους 24 πόντους και έτσι το 4ο σετ οδηγήθηκε σε παράταση. Ο ΠΑΟΚ είχε δύο σετ μπολ, δεν τα αξιοποίησε και έτσι οι Φράγκος και Ερνάντεζ τελείωσαν οριστικά την αναμέτρηση γέρνοντας την πλάστιγγα υπερ του «τριφυλλιού»

Σετ: 31-29, 23-25, 25-21, 28-26