Νίκησε, αλλά δεν «έπεισε» η Γιαγκελόνια

Η Γιαγκελόνια μπήκε με το δεξί στην νέα σεζόν για το εγχώριο πρωτάθλημα νικώντας με 1-0 την Νιετσιέτζα. Εμείς παρακουλουθήσαμε την συγκεκριμένη αναμέτρηση και σας παραθέτουμε ορισμένα στοιχεία από το παιχνίδι των Πολωνών.

Με πέντε αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα της Πέμπτης παρέταξε την ομάδα του ο  Ιρενέους Μάμροτ. Συγκεκριμένα στην ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την Γκαμπάλα, η βασική ενδεκάδα της Γιαγκελόνια αποτελούνταν από τους Κέλεμεν, Μπουρλίγκα, Ρούνιε, Τόμελιν, Γκιλέμε, Γκοράλσκι, Ρομάνσζικ, Νοβικόβας, Μιστόβσκι, Σέρβικ και Σεβιντάν.

Στον σημερινό αγώνα ξεκίνησαν οι Κέλεμεν, Γκόρντον, Ρούνιε, Τόμελιν, Γκιλέμε, Ρομάνσζικ, Σιμάνσκι, Νμίτρο, Πόσπισιλ, Σέρβικ και Σεκούλσκι. Η Γιαγκελόνια αγωνίστηκε κυρίως με αντεπιθέσεις και έχοντας ως όπλο τα στημένα. Ωστόσο εκεί που παρουσίασαν μεγάλο πρόβλημα οι Πολωνοί ήταν στην άμυνα τους.

Η Νιετσιέτζα έκανε ότι ήθελα -ειδικά στο πρώτο ημίωρο- απειλώντας συνεχώς την εστία του Κέλεμεν. Μάλιστα, οι περισσότερες επιθέσεις των γηπεδούχων ερχόταν από τα αριστερά (εκεί που αγωνίζεται ο Γκιλέμε). Επιπλέον, οι παίκτες τις Νιετσιέτζα περνούσαν πάρα πολλές κάθετες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας της Γιαγκελόνια.

Αξιοσημείωτο το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά το πρώτο 30λεπτο, στο οποίο απλά αμύνονταν. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σέρβικ δευτερόλεπτα μετά την σέντρα πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, έκανε μία ντρίπλα ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Σεβιντάν, ο οποίος ευστόχησε και έδωσε προβάδισμα στην Γιαγκελόνια.

Έπειτα, ο υποψήφιος αντίπαλος του Παναθηναϊκού πήρε ορισμένα μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο την πρωτοβουλία των κινήσεων διατηρούσε η Νιετσιέτζα, η οποία αν και δημιουργούσε ευκαιρίες, οι περισσότερες σταματούσαν είτε από τον Κέλεμεν, είτε στο δοκάρι. Αξίζει να αναφέρουμε πως πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο Σεκούλσκι, ο επιθετικός της Γιαγκελόνια που πέρασε στο παιχνίδι γύρω στο 75′ λεπτό.

Ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά, η Γιαγκελόνια μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Πολωνίας, ωστόσο στο πρώτο παιχνίδι που την παρακουλουθήσαμε δεν μας έδειξε κάποιο ιδιαίτερο στοιχείο που να μας «τρομάξει». Αντίθετα εάν βγάζαμε ένα συμπέρασμα θα ήταν η μέτρια έως κακιά αμυντική λειτουργία της, και το κενό στην αριστερή πλευρά.