Νίκησε τον Βόλο και «φώναξε» ότι θέλει πολύ τον φετινό τίτλο

Ο Αριστοτέλης Παπαδόπουλος γράφει για τη πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στην φετινή Super League απέναντι στον ΝΠΣ Βόλο.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 επί του ΝΠΣ Βόλου στην Λεωφόρο στην άτυπη του πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα μιας και η αναμέτρηση του στην 1η Αγωνιστική αναβλήθηκε ελέω… Ευρώπης.

Οι «πράσινοι» μπήκαν από τα πρώτα λεπτά «ζεστοί» δείχνοντας στους Βολιώτες ότι θα είναι αυτοί που θα κυριαρχήσουν στο παιχνίδι.

Παναθηναϊκού

Η προηγούμενη σελίδα του Prasinoforos.gr στο Facebook έπεσε θύμα διαδικτυακής επίθεσης από χάκερ. ΚΑΝΕ LIKE ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ!

Προς επίρρωση αυτών, τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο αρχικά με τον συνήθη εκτελεστή του Βόλου τον Τσέριν και στη συνέχεια στο 36ο λεπτό με την κεφαλιά του Φώτη Ιωαννίδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ αποδεικνύουν ότι ο Παναθηναϊκός είναι πλέον εδώ «καθαρίζοντας» ματς με μικρομεσαίες ομάδες που παραμένουν πάντα επίκινδυνες.

Το 1-0 του Τσέριν κόντρα στον Βόλο (vid)

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο με τον Παναθηναϊκό κυρίαρχο και το Βόλο σε ρόλο… κομπάρσου μη μπορώντας να ανταγωνιστεί τους ορεξάτους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Ωστόσο, ο διαιτητής Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος επιχείρησε μετά από ένα φάουλ του Σένγκεφελντ στο 55ο λεπτό να «βάλει» φωτιά αρχικά με τη κίτρινη στον παίκτη και τις κόκκινες που μοίρασε στον «πράσινο» πάγκο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε όμως απτόητος και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 μετά την πολυ όμορφη σέντρα του Κώτσιρα στο 74‘ με τελικό αποδέκτη τον Βέρμπιτς, ο οποίος έδειξε ότι έχει αφήσει πίσω του τα προσωπικά του προβλήματα χαμογελώντας ξανά.

Ένα παιχνίδι αρκετά μεστό χωρίς να αφήσει περιθώρια στον Βόλο να ονειρεύεται έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά και δείχνοντας τις διαθέσεις των «πρασίνων» για διάκριση σε Ελλάδα και Ευρώπη τη φετινή χρονιά.