Νταμπλούχος Ελλάδος στο μπάσκετ με αμαξίδιο ο Παναθηναϊκός!

Το Κύπελλο Ελλάδος κατέκτησε το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού Α.Ο ολοκληρώνοντας τη φετινή σεζόν κάνοντας το νταμπλ! Οι «πράσινοι» ΜΑΓΚΕΣ κέρδισαν τους ΜΑΓΚΕΣ της Δωδεκανήσου με 52-74 στον τελικό του θεσμού που διεξήχθη στη Λάρισα ολοκληρώνοντας έτσι με ονειρικό τρόπο μία υπέροχη σεζόν!

Με εξαίρεση το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης όπου το παιχνίδι είχε τα στοιχεία… ντέρμπι, από τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και μετά ο Παναθηναϊκός υπέβαλλε πλήρως το ρυθμό του, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νέλσον δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στη κατάκτηση του Κυπέλλου και κατ’επέκταση του νταμπλ για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η Δωδεκάνησος μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση με τον Γιουχάν να «δεσπόζει» κάτω από τα καλάθια και να έχει πετύχει τους 4 από τους 6 πόντους της ομάδας του. Το «τριφύλλι» έβρισκε σημαντικότατους πόντους από τον Νέλσον (4 π. σε περίπου 4′) και παρέμεινε σε απόσταση βολής (6-5) στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης. Ένα επιμέρους σκορ 2-6 και μία μίνι αντεπίθεση των «πρασίνων» έκανε το σκορ 7-11. Οι πρωταθλητές συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ο Νέλσον βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 7 πόντους (11-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο διατηρήθηκε ο ίδιος ρυθμός, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Παναθηναϊκού να επεκτείνει τη διαφορά της, να τη στείλει σε διψήφια τιμή και να θέσει γερές βάσεις για την κατάκτηση του Κυπέλλου. Περίπου 7′ πριν το ημίχρονο ο Νέλσον με γκολ-φάουλ έκανε το 15-27 στέλνοντας το «τριφύλλι» στο +12. Η Δωδεκάνησος προσπάθησε να ανακάμψει, πλησίασε στους 8 (20-28), παρόλα αυτά μετά το τάιμ άουτ των «πρασίνων» η κατάσταση άλλαξε εκ νέου. Με ένα επιμέρους σκορ 2-8 η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (22-36). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με lay-up των, τυπικά, γηπεδούχων και τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 24-36, έχοντας πολύ σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει της επανάληψης.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τον Παναθηναϊκό όχι μόνο να μην… αγχώνεται για τη κατάληξη του αγώνα αλλά να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά του στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Πιο συγκεκριμένα, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και βρίσκοντας σίγουρους πόντους στην επίθεση έφτασε τη διαφορά στο +17 (25-42) αφήνοντας την Δωδεκάνησο στην επιθετική συγκομιδή του ενός πόντου σε περίπου 5′ αγώνα. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στη συνέχεια, «πέρασε» το φράγμα των 20 πόντων φτάνοντας στο +23 (25-48) περίπου 3′ πριν τελειώσει το δεκάλεπτο. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να είναι μπροστά με 35-58 έχοντας εξασφαλίσει, επί της ουσίας, το Κύπελλο.

Η τελευταία περίοδος, όπως είναι φυσιολογικό, απέκτησε τυπικό χαρακτήρα. Η Δωδεκάνησος μείωσε ελαφρά τη διαφορά μειώνοντας στους 23 (36-59) στα πρώτα λεπτά του τελευταίου μέρους της αναμέτρησης, ενώ λίγες στιγμές αργότερα με έμμεσο τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 20 (39-59). Η αντεπίθεση των, τυπικά, γηπεδούχων συνεχίστηκε με το σκορ να γίνεται 41-59 περίπου 8′ πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Μπλερ έβαλε… τέλος στη «πράσινη» αστοχία, σε εκείνο το σημείο του αγώνα, και με καλάθι δύο πόντων έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (41-61). Ένα νέο σερί 4-0 από τη Δωδεκάνησο έριξε τη διαφορά στους 16 πόντους (45-61). Ένα εκ νέου σερί 4-0 έδωσε ξανά προβάδισμα 20 πόντων στον Παναθηναϊκό (45-65) τελειώνοντας, και τυπικά, την υπόθεση-νίκη και την όποια αμφιβολία είχε δημιουργηθεί γύρω από αυτό. Η κατάσταση δεν άλλαξε και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να επικρατούν με 52-74 και να κατακτούν το πρώτο Κύπελλο στο μπάσκετ με αμαξίδιο στην ιστορία τους.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 24-36, 35-58, 52-74