Ντροπή!

Πραγματοποιώντας εμφάνιση κατώτερη των περιστάσεων, ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο, σε συνδυασμό με το 2-1 της πρώτης αναμέτρησης στο Αγρίνιο.

Η… «κακή» μέρα φάνηκε, ουσιαστικά, με το «καλησπέρα» της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ στο 2′ με «δράστη» τον Παντελάκη, ο οποίος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη. Πριν καλά καλά… «ηρεμήσει» το «τριφύλλι» από το 0-1 ήρθε και το δεύτερο «χτύπημα» της ομάδας των Ιωαννίνων λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Χατζηθεοδωρίδης, μετά από σέντρα που έγινε από τα αριστερά προς τον Ελευθεριάδη, έστειλε τη μπάλα, άθελα του, στην «πράσινη» εστία για το 0-2.

Στη συνέχεια το «τριφύλλι» ούτε καν… «προσπάθησε» να βγάλει αντίδραση. Ενδεικτικό είναι ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μπόλονι δεν έκαναν ούτε… τελική στην εστία των Γιαννιωτών. Αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Το μόνο… ψήγμα αντίδρασης των «πρασίνων» ήταν το γκολ με το οποίο μείωσε ο Πούγγουρας στο 73΄μετά από σέντρα του Αίτορ.

Επόμενο παιχνίδι για τους «πράσινους» το Σαββατιάτικο κόντρα στον ίδιο αντίπαλο, αλλά αυτή τη φορά στο γήπεδο των Ιωαννίνων στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Superleague.

Πρώτο ημίχρονο

Ο ΠΑΣ Γιάννινα «αιφνιδίασε» την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι και πριν καλά-καλά συμπληρωθούν 2′ στην αναμέτρηση «άνοιξε» το σκορ! Ο Καρτάλης εκτέλεσε το φάουλ, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για το 0-1.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο (9′) οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Σέντρα αριστερά προς τον Ελευθεριάδη, ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης «μπήκε» στη φάση και, άθελα του, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (20′) οι Γιαννιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο 0-3. Μετά από αντεπίθεση της ομάδας του κ.Γιαννίκη, ο Ελευθεριάδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Διούδη, αλλά ο τερματοφύλακας από τη Θεσσαλονίκη με ωραία επέμβαση του κράτησε το 0-2.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας (32′) οι «πράσινοι» έκαναν… κάτι σαν ευκαιρία! Ο Καρλίτος δοκίμασε να απειλήσει από μακριά τον Λοντίγκιν αλλά ο Ρώσος τερματοφύλακας δεν ανησύχησε και σχετικά εύκολα μπλόκαρε τη μπάλα.

Αυτό ήταν το τελευταίο αξιοσημείωτο γεγονός του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τον ΠΑΣ να είναι μπροστά με 0-2 και να έχει θέσει «βάσεις» πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη τελική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος ήταν για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο 57′. Ο Καρτάλης «δοκίμασε» το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Διούδη. Ένα λεπτό αργότερα (58′) ο Χατζηθεοδωρίδης… «απάντησε» με σουτ έξω από την περιοχή με το αριστερό αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα άουτ.

Στο 63′ οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από την αριστερή πλευρά, ο Κάργας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Διούδης «μπλόκαρε» τη μπάλα χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

Περίπου ένα τέταρτο πριν από το τέλος (73′) οι «πράσινοι» πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Αχιλλέα Πούγγουρα. Ο Έλληνας στόπερ, μετά από ωραία σέντρα του Αίτορ, «νίκησε» την άμυνα του ΠΑΣ και με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην εστία του Λοντίγκιν για το 1-2.

Στο υπόλοιπο παιχνίδι δεν άλλαξε τίποτα, με εξαίρεση μία καλή στιγμή του Νάουμετς στο 87′. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΑΣ Γιάννινα να πετάει εκτός συνέχειας τον Παναθηναϊκό.