Ο Παναθηναϊκός ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ!

Ο Παναθηναϊκός τα κατάφερε! Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου πήραν τα δύο σετ που χρειαζόντουσαν και παρά την ήττα με τελικό σκορ 3-2 σετ προκρίθηκαν στον τελικό του Λιγκ Καπ, έναν τελικό που είναι ο πρώτος μετά από 9 ολόκληρα χρόνια για το «τριφύλλι».

Οι «πράσινοι» ταξίδεψαν στην Σύρο με στόχο να κατακτήσουν δύο σετ που ήταν αρκετά για να τους δώσουν την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης όπου λογικά θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό (3-0 στον πρώτο ημιτελικό επί του ΠΑΟΚ)

Πρώτο σετ:

Η ομάδα από τη Σύρο ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και πήρε, σχετικά νωρίς, «αέρα» τεσσάρων πόντων (10-6)! Αργότερα ένα σερί 0-4 της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν αρκετό για να φέρει σε θέση «οδηγού» τον Παναθηναϊκό (10-11). Το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει το μομέντουμ στην αναμέτρηση και με σερί 1-5 πήρε «αέρα» πέντε πόντων (11-16). Η συνέχεια; Τυπική! Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε άριστα το σημαντικότατο προβάδισμα που έχτισε και έκανε το 0-1 παίρνοντας το πρώτο σετ με 19-25. Η διακύμανση του σετ: 8-6, 11-16, 19-25

Δεύτερο σετ:

Το ξεκίνημα ήταν… αντιστρόφως ανάλογο με το πρώτο σετ! Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα στο τάραφλεξ και πήρε ελαφριά «κεφαλή» δύο πόντων (6-8). Πράγμα που διατήρησε και στη συνέχεια του σετ και απέκτησε «αέρα» πόντων (11-16). Με σοβαρότητα και συγκέντρωση ο Παναθηναϊκός πορεύτηκε στο υπόλοιπο του δεύτερου σετ, το οποίο κατέκτησε με 21-25. Έτσι, το υπόλοιπο παιχνίδι απέκτησε τυπική διαδικασία! Η διακύμανση του σετ: 6-8, 11-16, 21-25

Τρίτο σετ:

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, και με τη πρόκριση να έχει ήδη κριθεί, οι «πράσινοι», όπως ήταν το αναμενόμενο, «κατέβασαν» ταχύτητα, χαλάρωσαν ενώ ο κοουτς Ανδρεόπουλος έκανε και κάμποσες δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας. Το τρίτο σετ ολοκληρώθηκε με τον Φοίνικα να το κατακτά με 29-27. Η διακύμανση του σετ: 8-2, 16-14, 25-25, 29-27

Τέταρτο σετ:

Ίδια η κατάσταση και στο 4ο σετ. Χαλαρότητα, εκατέρωθεν, απελευθερωμένοι παίκτες των δύο ομάδων και δοκιμές σχημάτων από τους προπονητές ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν. Το σετ κατέληξε στους Συριανούς με 26-24. Η διακύμανση του σετ: 8-6, 16-15, 26-24

Πέμπτο σετ:

Το τάι μπρέικ κύλησε με τον Φοίνικα να ελέγχει την κατάσταση εξαρχής και να προηγείται με 4-1. Στη συνέχεια οι νησιώτες, εκμεταλλευόμενοι και τη χαλαρότητα του Παναθηναϊκού, ανέβασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (8-3). Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια και το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 15-9. Η διακύμανση του σετ: 5-2, 10-6, 15-9

Έτσι, οι «πράσινοι» γνώρισαν την πιο… «ανώδυνη» ήττα των τελευταίων ετών καθώς είχαν ήδη εξασφαλίσει από το δεύτερο σετ, όπως είπαμε και παραπάνω, τη συμμετοχή τους στο μεγάλο τελικό του Λιγκ Καπ βόλεϊ. Εκεί αντίπαλος θα είναι ένας εκ των ΠΑΟΚ ή Ολυμπιακού οι οποίοι αναμετρώνται αύριο στη Θεσσαλονίκη.