Ο Παναθηναϊκός άντεξε απέναντι στην επιθυμία του Νταμπάνοβιτς να τον «φρενάρει»

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος με 0-0 στην «ΟΠΑΠ Arena» απέναντι στην ΑΕΚ σε ένα ματς που ο διαιτητής Νταμπάνοβιτς απέτυχε να κάνει το Τριφύλλι να φύγει ηττημένο. Γράφει ο Τέλης Παπαδόπουλος.

Το σημερινό παιχνίδι που παρακολουθήσαμε σήμερα στην Νέα Φιλαδέλφεια μας γύρισε μερικά χρόνια πίσω και πιο συγκεκριμένα, στην «κυριαρχία» του Ολυμπιακού στην εποχή της Παράγκας.

Πιο αναλυτικά, είδαμε τον Μαυροβούνιο διαιτητή Νταμπάνοβιτς, να χαρίζει εις διπλούν την αποβολή στον παίκτη της ΑΕΚ, Άμραμπατ, πρώτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Χουάνκαρ στο 32ο‘ λεπτό και κατά δεύτερον να του χαρίζει ξανά την αποβολή όταν επιτηδευμένα άπλωσε το χέρι του και αυτό βρήκε στη μπάλα μετά από διώξιμο του Μπρινιόλι, στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εκτός αυτού, πολλές αντιδράσεις ξεσήκωσε η φάση του 35ου λεπτού όταν ο Χατζησαφί βρήκε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής, με τον διαιτητή αλλά και το VAR να μην «τσεκάρουν» την φάση για πέναλτι.

Στον αντίποδα, η ερειστική διαιτησία συνέχισε το έργο της, δίνοντας με το «σταγονόμετρο» φάουλ στον Παναθηναϊκό, μοιράζοντας του, όμως απλόχερα, κάρτες, όπως στον Πέρεθ και στον Κουρμπέλη στην ίδια φάση, αλλά και αργότερα στον Μπρινιόλι για καθυστέρηση.

Το αποκορύφωμα της σημερνής παράστασης του κ. Νταμπάνοβιτς και των βοηθών του, ήταν να καταλογίσουν πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο 105ο (!) λεπτό, το οποίο όμως ανακάλεσαν, χάρη στην παρέμβασή του VAR, για επιθετικό φάουλ.

Όλα όσα είδαμε, λοιπόν, σήμερα, στην «OPAP Arena», είναι μια καταφανέστατη δήλωση ότι ο Παναθηναϊκός εάν θέλει να κατακτήσει αυτό το πρωτάθλημα θα πρέπει να κερδίζει αντιπάλους εντός και εκτός αγωνιστικών χώρων και να αντέχει στις προκλητικές συμπεριφορές ανθρώπων όπως ο Νταμπάνοβιτς, ο οποίος σήμερα ήρθε για να μην αφήσει τον Παναθηναϊκό να κερδίσει.

Το «τριφύλλι» θα πρέπει να αντέξει απέναντι σε αυτό το σάπιο κατεστημένο το οποίο υπάρχει στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, όμως σήμερα άντεξε και με αυτήν την εμφάνιση δήλωσε ξεκάθαρα ότι: «Είμαι εδώ να διεκδικήσω την κατάκτηση του τίτλου κόντρα σε ΟΛΟΥΣ και σε ΟΛΑ

Τα σημερινά γεγονότα ήταν ξεκάθαρα μια αλλοίωση αποτελέσματος, καθώς, αρχικά ο διαιτητής μη δίνοντας αποβολή στον Άμραμπατ δεν έδωσε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να έχει αριθμητικό πλεονέκτημα και δευτέρον μη «τσεκάροντας» αν ο Χατζησαφί έκανε πέναλτι δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να «ανοίξει», ενδεχομένως, το σκορ και να κάνει πολύ πιο εύκολο το βράδυ του.

ΥΓ: Για ακόμη μια φορά ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς με τις δηλώσεις έδειξε ότι είναι ένα κόσμημα σε αυτό το βούρκο, που λέγεται Ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς δεν έκανε καμία αναφορά στις διαιτητικές αποφάσεις, σε αντίθεση με άλλους…

ΥΓ2: Κόντρα σε όλους και σε όλα Πρωτάθλημα θα πάρουμε Παναθηναϊκέ!