Παναθηναϊκός σε… λήθαργο, νίκησε με τα ζόρια τον ΟΦΗ

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός απέναντι στον ΟΦΗ, όμως πήρε μία καθαρή νίκη με 1-3 σετ. Επιστροφή στις νίκες για τους «πράσινους» στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Volleyleague.

1ο σετ:

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 3-1 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα οι «πράσινοι» ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν με 3-4. Με άσσο του Πελεκούδα το «τριφύλλι» ανέβασε την διαφορά στους τρεις (4-7). Η διαφορά παρέμεινε στους τρεις μετά από λάθος του Ρουμελιωτάκη (6-9).

Με εύκολο πόντο από τον Λούκας Ρανγκέλ η διαφορά ανέβηκε στους τέσσερις (7-11). Ο ΟΦΗ, με δύο συνεχόμενους άσσους, πλησίασε στον πόντο (11-12). Με επίθεση του Τσάτσιτς οι «πράσινοι» ξέφυγαν ξανά με τρεις (11-14). Ανδρεόπουλος και Πελεκούδας μπλόκαραν την επίθεση του ΟΦΗ και εκτόξευσαν την «πράσινη» διαφορά στους τέσσερις (12-16).

Με άσσο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους δύο (14-16). Ο Ρουμελιωτάκης μπλόκαρε τον Ράπτη, με τον ΟΦΗ να μειώνει στον πόντο (15-16), ενώ με άσσο του Ντράμπο το σετ ήρθα στα ίσα (16-16). Ο Ράπτης αστόχησε και οι Κρητικοί πέρασαν μπροστά (17-16), ενώ με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα το σετ ήρθα πάλι στα ίσα (17-17).

Με άσσο του Πελεκούδα το «τριφύλλι» προηγήθηκε με δύο (17-19). Ο Ράπτης, με άσσο, ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (18-22) σ’ ένα αρκετά κρίσιμο σημείο. Τελικά οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλο κατέκτησαν το πρώτο σετ με 19-25 απέναντι στον ΟΦΗ.

2ο σετ:

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 2-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ενώ μετά από λάθος του Ανδρεόπουλου η διαφορά ανέβηκε στους τρεις (3-0). Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 3-2, όμως με πόντο του Ρουμελιωτάκη ο ΟΦΗ ξέφυγε ξανά με δύο (4-2). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να συντηρούν την διαφορά των δύο πόντων (6-4).

Μετά από άστοχη επίθεση του Χαραλαμπίδη οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 6-6. Με άσσο του Τσάτσιτς οι «πράσινοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ (8-9). Ο Ανδρεόπουλος, με επίθεση, ανέβασε την διαφορά στους δύο (9-11). Μετά από λάθος των παικτών του ΟΦΗ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους τέσσερις (9-13) για το «τριφύλλι».

Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο για τον Παναθηναϊκό (10-16), με τους «πράσινους» να ελέγχουν απόλυτα το δεύτερο σετ. Μετά από άστοχη επίθεση του Ράπτη οι Κρητικοί πλησίασαν στους δύο πόντους (16-14), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Μετά από λάθος του Ρανγκέλ ο ΟΦΗ μείωσε στον πόντο (16-17).

Οι «πράσινοι» εξασφάλισαν διαφορά τεσσάρων πόντων (17-21). σ’ ένα αρκετά κρίσιμο σημείο. Μετά από λάθος των παικτών του ΟΦΗ ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ (18-24). Τελικά το «τριφύλλι» κατέκτησε εύκολα και το δεύτερο σετ με 19-25,

3ο σετ:

Με μπλοκ του Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-4 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Τσάτσιτς, με δυνατό χτύπημα, ανέβασε την διαφορά στους τρεις για το «τριφύλλι» (2-5). Ο ΟΦΗ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με έναν (6-5). Με επίθεση του Μαρξ ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο σετ (9-7).

Μετά από άστοχη επίθεση του Μαρξ οι «πράσινοι» μείωσαν στους τρεις (12-9). Με πρώτο χρόνο του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις (14-11). Ο Ανδρεόπουλος, με μπλοκ, έριξε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή τους (14-13). Μετά από άστοχη επίθεση του Χαραλαμπίδη το σετ ήρθα στα ίσα (14-14).

Με επίθεση του Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 16-16. Ο Αλέξανδρος Ράπτης, με δυνατή επίθεση, έφερε ξανά στα ίσα το σετ (19-19). Με άσσο του Φραγκιαδάκη ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (21-19). Ο Μαρξ έστειλε την μπάλα άουτ και το το «τριφύλλι» πλησίασε στον πόντο (22-21).

Ο ΟΦΗ έφτασε σε σετ μπολ (24-21) με τρεις ευκαιρίες. Η Κρητική ομάδα κατέκτησε το σετ (25-21) και μείωσε σε 1-2 σετ.

4ο σετ:

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 3-1 στο ξεκίνημα του τετάρτου σετ. Με μπλοκ του Ρανγκέλ στον Μαρξ, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 3-3. Ο Σωτήρης Πανταλέων, με μονό μπλοκ, ανέβασε την διαφορά στους δύο για το «τριφύλλι» (5-7). Με επίθεση του Μαρξ ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 7-7.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα (11-10), βάζοντας δύσκολα στους «πράσινους». Μετά από λάθος των Κρητικών το «τριφύλλι» προηγήθηκε με δύο πόντους (11-13). Με επίθεση του Μαρξ ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 14-14, ενώ με άσσο του ίδιου παίκτη οι Κρητικοί πέρασαν μπροστά (15-14).

Με επίθεση του Ράπτη το σερ ήρθα ξανά στα ίσια (17-17). Μετά άστοχη επίθεση του Φραγκιαδάκη οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με δύο (19-21) σ’ ένα αρκετά κρίσιμο σημείο. Με επίθεση του Ράπτη το «τριφύλλι» έφτασε στο 20-23. Ο Μαρξ έστειλε την μπάλα άουτ και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ (22-24). Τελικά το «τριφύλλι» κατέκτησε το σετ με 23-25 και μαζί την καθαρή νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 19-25, 19-25, 25-21, 23-25