ΟΦΗ-ΠΑΟ: Γιατί απλά είσαι Παναθηναϊκός…

Το 2006/2007 ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στην Κρήτη και αντιμετωπίζει τον ΟΦΗ. Το τριφύλλι σε εκείνο το παιχνίδι έκανε μία επική ανατροπή, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0, αλλά εν τέλει γύρισε τούμπα όλο τον αγώνα και έφτασε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, ενώ παραλίγο στις καθυστερήσεις να “κλέψει” και την νίκη. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης σχολιάζει και αναλύει εκείνη την σπουδαία αναμέτρηση που έδειξε για ακόμα μία φορά την πράσινη ψυχή που δεν εγκαταλείπει ποτέ.

Πρώτη φάση για τον Όφη με τον Οφορίκουε να σουτάρει άουτ. Ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που δόθηκε για τους Κρητικούς σε ανατροπή του Εμπέντε στον Ντρούλιτς, ενώ βρισκόμασταν στο 21ο λεπτό του παιχνιδιού έδωσε την ευκαιρία στον ίδιο τον επιθετικό του Όφη να ανοίξει το σκορ και πράγματι με μία αριστουργηματική εκτέλεση έστειλε (ο Ντρούλιτς) τον Καμερουνέζο κίπερ στην άλλη γωνία και η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα. Ενώ δεν είχαν περάσει ούτε δύο λεπτά έπειτα από τραγική ασυννενοησία του Μόρις με τον Εμπέντε, ο Πίτερ Οφορίκουε εισήλθε σαν “σφήνα” ανάμεσά τους και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στους Κρητικούς με τον Παναθηναϊκό πλέον να έχει να διαχειριστεί μία πάρα πολύ δύσκολη κατάσταση. Οι πράσινοι ζητάνε ανατροπή του Μάντζιου απ’ τον Ισσά, αλλά ο διαιτητής δεν “συγκινείται” και το παιχνίδι εξελίσσεται κανονικά. Στο 32 νέα ευκαιρία του Όφη με τον Οφορίκουε να “χορεύει” την άμυνα των πρασίνων αρχικά, όμως το σουτ που επιχειρεί δεν βρίσκει στόχο. Το ημίχρονο τελειώνει και πλέον το δεύτερο μισό της αναμέτρησης προβληματίζει ιδιαίτερα το πράσινο επιτελείο, καθώς θα πρέπει να πράξει ό,τι είναι δυνατόν για να αποφύγει την ήττα.

Στο 49 νέο λάθος απ’ την άμυνα του Παναθηναϊκού, αφού ο Νίλσον δεν πασάρει σωστά την μπάλα στον Εμπέντε και ο Ντρούλιτς προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το γεγονός αυτό, αλλά η μπάλα με υπερένταση απομακρύνεται απ’ τον Καμερουνέζο πορτιέρο. Ένα λεπτό αργότερα ο Παπαδόπουλος προσπαθεί να νικήσει τον Σηφάκη, ο οποίος σε πρώτο χρόνο τον εμποδίζει να σκοράρει και εν συνεχεία πασάρει στον Ίβαντσιτς που όμως το σουτ που δοκιμάζει βρίσκει πάνω στον Παπαδόπουλο και η μπάλα δεν καταλήγει στα δίχτυα σε μία ομολογουμένως σπάνια φάση. Στο 58 τα πράγματα θα μπορούσε να πει κανείς πως λαμβάνουν τέλος εν σχέση με το νικητή της αναμέτρησης αφού έπειτα από σέντρα του Νουαφόρ, αρχικά ο Ντρούλιτς παίρνει κεφαλιά που απομακρύνει ο Εμπέντε αλλά στην συνέχεια ο Πίτσος γράφει το 3-0 δίνοντας σε εκείνο το χρονικό σημείο διαστάσεις θριάμβου στην φαινομενική επικράτηση της ομάδας του. Όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε ρίξει ακόμα το τελευταίο του χαρτί και με μία αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε και τροποποίησε τα δεδομένα πλήρως! Στο 64 ο Παπαδόπουλος πάσαρε στον Ίβαντσιτς, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σηφάκη αν και βρισκόταν υπό πλάγια θέση και κάποιες ελπίδες ερχόντουσαν εκ νέου προς την πλευρά της Αθηναϊκής ομάδας. Στο 68 πάλι ο Ίβαντσιτς από λανθασμένη απομάκρυνση του Σηφάκη σε σέντρα που έκανε ο Ρομέρο βρίσκει την ευκαιρία και μειώνει στο ένα γκολ την διαφορά. Στο 74 ο Ίβαντσιτς έχει την ευκαιρία για το χατ τρικ, αλλά το σουτ που θα δοκιμάσει εντός περιοχής έπειτα από διώξιμο του Σηφάκη θα αποκρουστεί απ’ τον πορτιέρο των Κρητικών, αλλά λίγα λεπτά αργότερα οι αμυντικοί του Όφη και ο Σηφάκης θα κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και θα δώσουν την ευκαιρία στον Σαλπιγγίδη με γυριστό σουτ να ισοφαρίσει και να στείλει στους 7 ουρανούς τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, καθώς ένα μάτς που φαινότανε πως θα έχει κατάληξη ακόμα και σε βαθμό πανωλεθρίας, εν τούτοις καταφέρνει και με στροφή 180 μοιρών αλλάζει όλα τα προγνωστικά το τριφύλλι, ενώ στο 85 ο Εμπέντε θα κάνει πιθανότατα την απόκρουση της αγωνιστικής σε μονοκόμματο σουτ του Ντρούλιτς και ο Παναθηναϊκός θα έχει την ευκαιρία να γράψει ιστορία, καθώς δεν θυμάμαι κάποιον άλλον αγώνα μεταξύ Ελληνικών ομάδων τουλάχιστον τα τελευταία 20 χρόνια που το σκορ ήταν 3-0 στο 60 η ομάδα που έχανε να το ανατρέψει πλήρως, αλλά τελικά δεν θα τα καταφέρει, αφού στο 93ο λεπτό και σε μία εκ των τελευταίων φάσεων της αναμέτρησης ο Ρομέρο θα κάνει κεφαλιά με τον Σηφάκη να είναι ανήμπορος να αντιδράσει και τον αμυντικό του Όφη, Ουέλινγκτον να βγάζει την μπάλα απ’ την γραμμή, ενώ ακολουθούσε και ο Σαλπιγγίδης, κυριολεκτικά με αυτοθυσία και με θεαματικό τρόπο και κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τέλος μιας, θα μου επιτρέψετε να την χαρακτηρίσω, ιστορικής αναμέτρησης για την επιστροφή απ’ την “κόλαση” που πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός σε έναν αγώνα με τρομερές και γρήγορες συνάμα εναλλαγές συναισθημάτων που επιβράβευσε κάθε ποδοσφαιρόφιλο, ο οποίος επέλεξε να τον παρακολουθήσει.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos