Οι μοναδικές δύο αναμετρήσεις με την Βίλερμπαν

Παρά το γεγονός πως είναι μία από τις πιο ιστορικές και καταξιωμένες ομάδες στην χώρα της με 19 πρωταθλήματα και 9 κύπελλα, η Γαλλική ομάδα δεν έχει περάσει αρκετές σεζόν στην Euroleague για να έχει ιστορία, επιστρέφοντας στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση το 2019, δηλαδή έπειτα από 14 χρόνια.

Χωρίς ιστορία, δεν υπάρχει και… προϊστορία με τον Παναθηναϊκό, με τις δύο ομάδες να έχουν τεθεί αντιμέτωπες μόλις δύο φορές την περσινή σεζόν.

Η πρώτη τους συνάντηση ήταν στο «Αστρομπάλ», όπως θα είναι και σήμερα (01/12, 21:45) για το εξ’ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής, με τον Παναθηναϊκό να έχει στο «τιμόνι» του τον Αργύρη Πεδουλάκη. Ήταν η δεύτερη αγωνιστική της Euroleague και οι «πράσινοι» προέρχονταν από εντός έδρα νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 87-82, ενώ οι Γάλλοι από επίσης εντός έδρας νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 83-62.

Σε εκείνο το ματς, το «τριφύλλι», έκανε τα… πάντα στην τελευταία περίοδο προκειμένου να χάσει, αφού δέχθηκε ένα επιμέρους 29-15 και από εκεί που έμοιαζαν τα απόλυτα αφεντικά του ματς, βρέθηκαν με σκυφτό το κεφάλι και χωρίς το ροζ φύλλο αγώνα, αφού ηττήθηκαν με 79-78.

Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός είχε ανακτήσει το προβάδισμα με 73-78 στο 01:16 πριν από το τέλος, αλλά δέχθηκε ένα σερί 6-0 και γνώρισε την πρώτη του ήττα για την περσίνη σεζόν. Κομβικό σημείο εκείνο το λάθος του Φριντέτ στο 1:05 (μπρος-πίσω) με το σκορ στο 75-78, με τη Βιλερμπάν να ευστοχεί αργότερα σε τρίποντο με τον Καουντί στα 53”.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό σε εκείνο το παιχνίδι, ήταν οι Ντεσόν Τόμας με 22 πόντους (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βόλες), 6 ριμπάουντ και 2 ασσίστ και ο… μοιραίος Τζίμερ Φριντέτ με 18 πόντους (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Στον επαναληπτικό του δευτέρου γύρου, ο «Εξάστερος» πήρε το αίμα του πίσω επικρατώντας με 100-88, έχοντας κάνει το 3/3 στο ΟΑΚΑ απέναντι σε Μπάγερν, Ζαλγκίρις και Βιλερμπάν με τον Ρικ Πιτίνο στον πάγκο.

Σε αυτό το ματς, οι «πράσινοι» δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα για αυτό και έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα από το πρώτο ημίχρονο.

Όπως και στη Γαλλία, ο Φριντέτ ήταν καταιγιστικός με 22 πόντους (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα) 2 ριμπάουντ και 2 ασσίστ σε 22 λεπτά συμμετοχής, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με 21 πόντους (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές) και 4 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Ράις με 14, Παπαγιάννης με 12 και Τόμας – Καλάθης με 10, με τον τότε αρχηγό του Παναθηναϊκού να είχε μοιράσει παράλληλα 17(!) ασσίστ.