Όλα τα «διπλά» κόντρα στον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα (pics & vids)

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται αύριο (20/12, 19:30) από τον ΠΑΟΚ για 69η φορά στην ιστορία της Α’ Εθνικής, με το «τριφύλλι» να θέλει να επικρατήσει στην έδρα του Δικέφαλου του Βορρά, για 21η φόρα από το 1960 μέχρι και σήμερα και να διατηρήσει το σερί νικών που έχει χτίσει στην SuperLeague για τέταρτο παιχνίδι.

Το Prasinoforos.gr, σας παρουσιάζει μέσα από εικόνες και βίντεο, όλες τις φορές όπου οι «πράσινοι», αναχώρησαν από την συμπρωτεύουσα με το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια τους.

17/07/1960 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-2 (38′ Νεμπίδης, 81′ Μπενάρδος)

Στο πρώτο παιχνίδι Α’ Εθνικής με την σημερινή της μορφή, ο Παναθηναικός πραγματοποιούσε παράλληλα και το πρώτο του «διπλό» στην Τούμπα με 0-2. Σκόρερ για τους μετέπειτα πρωταθλητές ήταν οι Νεμπίδης στο 38′ και Μπενάρδος στο 81′, ενώ στον πάγκο των «πρασίνων», καθόταν το τρίο Αντώνη Μηγιάκη, Οδυσσεά Τσούτσου και Νίκου Σίμου.

Πάοκ-Παναθηναϊκός 0-2, 17/07/1960 – Panathinaikos Press

02/10/1960 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (26′ Παπαεμανουήλ)

15/12/1963 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (33′ Παπουτσάκης)

ΠΑΟ: Θα τιμήσει τους αήττητους του 1963-1964

08/05/1966 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3 (63′ Θεοφανίδης/53′,56′ Δομάζος, 78′ Παναγιωτίδης)

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ | ΙΣΤΟΡΙΑ | PANATHINAIKOS FC OFFICIAL WEB SITE

12/01/1969 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2 (27′ Θεοφανίδης/11′ Γονίος, 72′ Δομάζος)

1969 – ΤΟ 9Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ | PANATHINAIKOS FC OFFICIAL WEB SITE

08/02/1970 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (6′ Γράμμος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΕΚ 1969/70 - YouTube

09/03/1980 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-2 (12′ Ρότσα, 82′ Τερζανίδης)

ιστορικος ποδοσφαιρου: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ ΧΡΟΝΙΑ-ΧΡΟΝΙΑ (1980-1984)

20/10/1985 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (81′ Κάβουρας)

15/03/1987 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3 (12′ Σκαρτάδος, 63′ Βασιλάκος/13′, 38′, 47′ Χ. Δημόπουλος)

04/05/1996 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (43′ Μπορέλι)

20/02/2000 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3 (74′ Μπράτιτς/30′ Μπασινάς, 34′ Καραγκούνης, 69′ Βαζέχα)

25/04/2004 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2 (8′ Χάγκαν/48′ Παπαδόπουλος, 90+ Ολισαντέμπε)

Ο Παναθηναϊκός αδημονούσε να επιστρέψει στους τίτλους αλλά για να το κάνει αυτό, έπρεπε πρώτα να περάσει αλώβητος από την Τούμπα για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Χάγκαν μεταφέροντας στους παίκτες του Σουμ ένα τεράστιο άγχος. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 1-0 και τους «πράσινους» να ετοιμάζονται να επιστρέψουν στο γήπεδο για το πιο σημαντικό ημίχρονο της ομάδας τους την τελευταία επταετία.

Τα πράγματα ξεκίνησαν καλά για τον Παναθηναϊκό καθώς ο Παπαδόπουλος στο 48’ ισοφάρισε. Στη συνέχεια το ματς κινήθηκε στην απόλυτη ισσοροπία με λιγοστές φάσεις και την άμμο στην κλεψύδρα να αδειάζει. Μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μινχ είχε τη μπάλα, την πέρασε στον Σαπάνη κι εκείνος με τη μία στον Ολισαντέμπε ο οποίος σούταρε δυνατά με το αριστερό και νίκησε τον Τοχούρογλου για το 2-1. Ένα γκολ-τίτλος καθώς ο Παναθηναϊκός πέρασε από το πιο δύσκολο εμπόδιο που είχε τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές.

11/03/2006 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (65′ Παπαδόπουλος)

Τον Μάρτιο του 2006, ο ΠΑΟΚ, υποδεχόταν τον Παναθηναϊκό σε ένα παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών.

Στο 65′, έπειτα από ασύλληπτη σέντρα του Λουκά Βύντρα, ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή και έδωσε τους τρεις βαθμούς στον Παναθηναϊκό, διατηρώντας τον στο «κυνήγι» του τίτλου.

27/01/2008 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (34′ Σαλπιγγίδης)

Το ντέρμπι της σεζόν 2007-08 κινήθηκε όλο γύρω από την επιστροφή τουΔημήτρη Σαλπιγγίδη στην Τούμπα και το γκολ του στο 34ο λεπτό με το οποίο ο Παναθηναϊκός πήρε μια μεγάλη νίκη. Ωστόσο όλη αυτή η ιστορία θα είχε ξεθωριάσει αν δεν ήταν ο Μάριο Γκαλίνοβιτς.

Ο Κροάτης τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού δύο λεπτά μετά την επίτευξη του γκολ από τον Σαλπιγγίδη έκανε μια από τις καλύτερες (αν όχι την καλύτερη) απόκρουση της καριέρας του.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είχε τη μπάλα από αριστερά και έκανε τη σέντρα με το δεξί στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου κινήθηκε ο Γεωργιάδης και έπιασε μια πολύ δυνατή κεφαλιά σηκώνοντας την Τούμπα στο πόδι έτοιμη να πανηγυρίσει. Ο Γκαλίνοβιτς όμως σαν από μηχανής θεός σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα σε μια μοναδική επέμβαση.

11/05/2009 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (Καραγκούνης 87′)

Σε ένα ματς στο οποίο παιζόταν εν πολλοίς η πρώτη θέση στα playoff της σεζόν 2008-09 η οποία οδηγούσε στο Champions League ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός τα έδωσαν όλα με τους «πράσινους» να φτάνουν στην τελική νίκη με ένα εκπληκτικό γκολ του Γιώργου Καραγκούνη λίγα λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Μέχρι εκείνο το λεπτό το ματς εκτυλισσόταν στην ισορροπία με τον Παναθηναϊκό να έχει μια ελαφρά πρωτοβουλία κυρίως εξαιτίας της αποβολής του Πάμπλο Γκαρσία για αγκωνιά στον Σιμάο. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν και νωρίτερα με πιο σπουδαία μία του Ρουκάβινα ο οποίος αστόχησε προ κενής εστίας.

Στο 87’ όμως μίλησε η προσωπικότητα του Καραγκούνη. Ο ηγέτης του Τριφυλλιού πήρε τη μπάλα στο κέντρο του γηπέδου και αφού με ένα σλάλομ απέφυγε τρεις αντιπάλους του έφτασε στα πέντε μέτρα έξω από την περιοχή σήκωσε κεφάλι, είδε τον Χαλκιά εκτός εστίας και με μια υπέροχη λόμπα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας ένα από τα πιο ωραία γκολ που έχουμε δει στην Τούμπα

06/02/2011 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (10′ Νίνης)

Σε ένα κρίσιμο και δυνατό ματς, που σημαδεύτηκε και από δύο αποβολές, ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ χάρις το γκολ του Νίνη με απευθείας εκτέλεση φάουλ α λα Σαραβάκος και έμεινε σε τροχιά κορυφής.

Ήταν το 10ο λεπτό της αναμέτρησης και αποδείχθηκε καθοριστικό, σφραγίζοντας τη 18η εκτός έδρας νίκη του «τριφυλλιού» επί του «δικεφάλου του βορρά». Το γκολ που πέτυχε ο διεθνής επιθετικός και «μικρός ήρωας» για λογαριασμό του Παναθηναϊκού, ήταν ένα από τα τρία τέρματά του εκείνη τη σεζόν (2010-11).

30/10/2011 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3 (85′ Βιεϊρίνια – 33′ Κλέιτον, 56′ Κουίνσι, 70′ Λέτο)

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε αήττητος την πορεία τους στο πρωτάθλημα, όπου μετά την Κέρκυρα και Ξάνθη πέρασε και από την Τούμπα με νίκη μένοντας στην κορυφή της Σούπερ Λίγκα.

Κλέιτον και Λέτο με δύο αριστουργηματικά χτυπήματα φάουλ στο 33′ και στο 70′ και ένα γκολ του εξαιρετικού και πάλι Κουίνσι, το «τριφύλλι» εκμεταλλεύθηκε την κούραση αλλά και την κακή μέρα των γηπεδούχων και επικράτησε δίκαια. Το μόνο που κατάφερε ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν να μειώσει στο 85′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιεϊρίνια που ήταν η «μόνη πηγή κινδύνου» για τον Καπίνο.

09/11/2014 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2 (63′ Περέιρα – Ατζαγκούν 51′, Καρέλης 79′)

Ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός, ανάγκαζε τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα με 1-2, μειώνοντας παράλληλα την διαφορά στους δύο βαθμούς.

Οι «πράσινοι», είχαν σε πολύ καλή ημέρα τον Ατζαγκούν που είχε ένα γκολ, αλλά και μια ασίστ στο δεύτερο στον Καρέλη, με τους Θεσσαλονικείς να πληρώνουν τα «παιδικά» λάθη που έκαναν, όπου εκτός από το γκολ του Περέιρα είχαν άλλη μια φάση με τον Παπαδόπουλο.

27/05/2015 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1 (43′ Ταυλαρίδης)

Ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το νικηφόρο σερί του στα Play-offs της Super League τη σεζόν 2014/15, καθώς επικράτησε και του ΠΑΟΚ με 1-0 εκτός έδρας, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να… χτυπήσουν στο κατάλληλο σημείο, με τον Νάνο να βγάζει σέντρα ακριβείας και τον Ταυλαρίδη να πηδάει ψηλότερα απ’ όλους, στέλνοντας την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα των γηπεδούχων δυο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ματς.

Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός απώλεσε κι άλλες ευκαιρίες για να «καθαρίσει» τη νίκη με μεγαλύτερο σκορ, ενώ στον αντίποδα οι Θεσσαλονικείς είχαν ένα δοκάρι στο 51’ με τον Κίτσιου, στην καλύτερή τους στιγμή στο ματς.

31/05/2017 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3 (Μπίσεσβαρ 20′, Κονζέρ 68′ – Κλωναρίδης 28′, Λουντ 79′ Μολινς 90+3′)

Όταν βρίσκεσαι δύο φορές πίσω στο σκορ, έχεις χάσει δύο παίκτες με τραυματισμό (Κουλιμπαλί, Ρέις) και ενώ παίζεις ήδη με πολλές απουσίες και τελικά καταφέρνεις να κερδίσεις, τότε σου αξίζουν τα μπράβο για το πάθος και την ψυχή που επέδειξες.

Αυτό πέτυχε ο Παναθηναϊκός τον Μάιο του 2017 στην Τούμπα, που με μπροστάρη τον Κλωναρίδη ο οποίος πέτυχε γκολ και ασίστ, κατάφερε να φύγει νικητής με 3-2 από την Τούμπα, να αποφύγει την τελευταία θέση των play offs και να στερήσει από τον ΠΑΟΚ την πρώτη θέση και το εισιτήριο των προκριματικών του Champions League.