Όλες οι εκτός έδρας νίκες με την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα (pics & vids)

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται απόψε (06/12, 19:30) στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ, για την ενδέκατη αγωνιστική της Superleague, με στόχο να επικρατήσει για 26η φορά στην ιστορία του σε ματς πρωταθλήματος, στην έδρα των «κιτρινόμαυρων».

Το Prasinoforos.gr, σας υπενθυμίζει μέσα από εικόνες και βίντεο, το πως το «τριφύλλι», με την «Ένωση» ως γηπεδούχο, είχε «δραπετεύσει» με το ροζ φύλλο αγώνα, τις προηγούμενες 25(!) φορές σε Αθηναϊκό ντέρμπι πρωταθλήματος.

ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΛΛΑΔΟΣ

14/06/1931 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-4: Μετά την επικράτηση για το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Αθηνών, επτά μήνες μετά, οι «πράσινοι» θα κερδίσουν για πρώτη φορά την «Ένωση» εκτός έδρας στο Εθνικό πρωτάθλημα, στο οποίο είχαν προκριθεί αμφότερες οι δύο ομάδες.

Η πρώτη επίσημη νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού σημειώθηκε στο 17ο  ντέρμπι! - Sport-Retro.gr

13/03/1932 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-1: Ο Παναθηναϊκός κερδίζει μέσα-έξω, στην ίδια έδρα (Λεωφόρο) την ΑΕΚ, χωρίς να έχουν προηγηθεί αγώνες μεταξύ τους για το πρωτάθλημα Αθηνών, αφού οι δύο τους, όπως και ο Απόλλων, είχαν προκριθεί από την προηγούμενη σεζόν στο Εθνικό πρωτάθλημα.

29/04/1934 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-4: Δύο χρόνια αργότερα, το «τριφύλλι» θα επαναλάβει τις διπλές νίκες στην έδρα του «δικεφάλου», έχοντας κάνει το 4χ4 κόντρα στους «κιτρινόμαυρους», με όλα τα ματς να διεξάγονται στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Παναθηναϊκος: 109 ΧΡΟΝΙΑ: Η ιστορία του Παναθηναϊκού μέσα από εικόνες  (pics) • NewsPAO

Α’ ΕΘΝΙΚΗ (ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ)

28/03/1962 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-3: Η πρώτη ανατροπή από 2-0 σε 2-3 σε αθηναϊκό ντέρμπι, ήρθε τον Μάρτιο του 1962 στη Νέα Φιλαδέλφεια και ήταν αυτή που είχε χαρίσει ουσιαστικά τον τίτλο στον Παναθηναϊκό για τρίτη συνεχόμενη φορά.

2′ Τσαχουρίδης, 32′ Σταματιάδης – 40′, 48′ Τουμπέλης, 73′ Δομάζος

12/05/1963 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2: Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό και ο νικητής του ντέρμπι αποκτά τεράστιο προβάδισμα για τον τίτλο, αν και στη γωνία περιμένει και ο Ολυμπιακός. Το ματς έχει «κολλήσει» στο 0-0, μέχρι που ο Πανάκης «ανοίγει» στο 80’ το σκορ για το «τριφύλλι» και το «κλείνει» στο 88’ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Την αμέσως επόμενη αγωνιστική, μάλιστα, η ΑΕΚ παραχωρεί ισοπαλία και στον Ολυμπιακό και όλοι θεωρούν ότι το πρωτάθλημα καταλήγει σε «πράσινα» χέρια. Παρ’ όλα αυτά ο Παναθηναϊκός γνώρισε ήττα-έκπληξη από τον Εθνικό (4-2). Οι δύο ομάδες στο φινάλε της βαθμολογίες, ήταν ισόπαλες με 77 βαθμούς και η ΑΕΚ ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια λόγω καλύτερης διαφορά τερμάτων, βάζοντας παράλληλα «στοπ» στο σερί πρωταθλημάτων του Παναθηναϊκού.

80′, 87′ Πανάκης

15/04/1964 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-1: Ήταν η περίφημη χρονιά, όπου ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρωτάθλημα αήττητος. Οι «πράσινοι» κλείδωσαν το πρωτάθλημα στη Φιλαδέλφεια, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος, χάρη σε κεφαλιά του Λουκανίδη στο 53ο λεπτό.

53′ Λουκανίδης

03/04/1966 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-2, 0-2 α.α.: Δώδεκα αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, στις 3 Απριλίου του 1966, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την ΑΕΚ προερχόμενος από επτά διαδοχικές νίκες. Το «τριφύλλι» μπαίνει πολύ δυνατά στο ντέρμπι και ανοίγει το σκορ μόλις στο 8’ με τέρμα του Σακελλαρίδη. Στο 50’, ο Παπαϊωάννου φέρνει το ματς στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Τρία λεπτά πριν τη λήξη, οι «κιτρινόμαυροι» ζητούν πέναλτι. Δεν το παίρνουν και στην αντεπίθεση, ο Λουκανίδης σκοράρει κάνοντας το 2-1 υπέρ του «τριφυλλιού». Έξαλλοι, οι παίκτες της ΑΕΚ ορμούν στον Πορτογάλο διαιτητή, που αναγκάζεται να διακόψει το ματς και να το βάλει στα πόδια για να σωθεί. Το παιχνίδι κατοχυρώνεται υπέρ του Παναθηναϊκού (2-0).

(50′ πεν. Παπαϊωάννου-8′ Σακελλαρίδης, 88′ Λουκανίδης)

Όλη η ιστορία των ντέρμπι ΑΕΚ – Παναθηναϊκός από το 1960!

06/04/1969 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-2: Τη χρονιά όπου ο Παναθηναϊκός πήρε πίσω το στέμμα του πρωταθλητή από την ΑΕΚ, σημείωσε ακόμη ένα «διπλό» στην έδρα των «κιτρινόμαυρων». Νίκη-χρυσός όπως αποδείχθηκε αργότερα, καθώς ο Ολυμπιακός που ήλπιζε σε στραβοπάτημα του αιωνίου αντιπάλου που δεν ήρθε ούτε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, έμεινε δύο βαθμούς πίσω από τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό.

15′ Πομώνης-25′ αυτ. Σταθόπουλος, 43′ Μητρόπουλος

22/10/1969 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2: Δεύτερη σερί χρονιά με «διπλό» στη Νέα Φιλαδέλφεια και δεύτερο σερί πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ακόμη μία πρόωρη νίκη-τίτλο, καθώς στο φινάλε του πρωταθλήματος, άφησε πίσω οκτώ βαθμούς την δεύτερη ΑΕΚ.

51′ Γραμμός, 56′ πεν. Δημητρίου

30/04/1973 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2: Σε ένα πρωτάθλημα το οποίο σημαδεύτηκε από την απόφαση της ΕΠΟ να μηδενίσει τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ύστερα από ανάρμοστη συμπεριφορά του Αθανασόπουλου, οι «πράσινοι» κράτησαν από εκείνη τη χρονιά τη σπουδαία εμφάνιση στο «Νίκος Γκούμας».

68′ Βερόν, 72′ Αντωνιάδης

03/03/1974 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2: Ήταν ένα ματς κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Μίμη Δομάζου. Ο «στρατηγός» είχε κέφια και το κυριότερο είχε το πείσμα να κρατήσει τους «πράσινους» στη μάχη της διεκδίκησης του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό που τότε λόγω Νίκου Γουλανδρή είχε μια ομάδα με 18 διεθνείς. Στο 63ο ο Ελευθεράκης έδωσε πάσα στον Δομάζο, αυτός… άνοιξε την άμυνα της Ένωσης, έδωσε στον Γραμμό κι αυτός από πλάγια άνοιξε το σκορ. Στο 78ο ο Δομάζος έκανε μπαλιά 30 μέτρων στον Αντωνιάδη που προχώρησε με τη μπάλα και τη κατάλληλη στιγμή σούταρε για να κάνει το τελικό 2-0.

64′ Γραμμός, 75′ Αντωνιάδης

11/04/1976 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-1: Ο Παναθηναϊκός ήταν ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος, με τους δύο «δικέφαλους» να μάχονται για αυτό. Επτά αγωνιστικής πριν το τέλος και με το «τριφύλλι» να διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες, κατάφερε να κάνει τεράστια ζημιά στην αντίπαλό του στις 11 του Απρίλη. Με ένα γκολ του Γιώργου Βλάχου στο 60’, επικρατεί 1-0 και καταρρακώνει ψυχολογικά τους παίκτες της «Ένωσης», η οποία αργότερα ηττήθηκε και από τον ΠΑΟΚ, «χαρίζοντας» του το πρωτάθλημα.

60′ Βλάχος

26/12/1976 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2: Στο ίσως πιο εντυπωσιακό πρωτάθλημα που διεξάγει ποτέ, από άποψη… photo finish (ΠΑΟ 54, ΟΣΦΠ 52, ΠΑΟΚ 52, ΑΕΚ 51), ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε πρωταθλητής καθώς, σε συνδυασμό με το εντυπωσιακό 16/17 στο «Απόστολος Νικολαΐδης», πέρασε «αλώβητος» από τις έδρες του Ολυμπιακού, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, κερδίζοντας μάλιστα την τελευταία στη Νέα Φιλαδέλφεια.

7′ αυτ. Θεοδωρίδης, 23′ Αντωνιάδης

07/10/1979 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-1: Η ΑΕΚ γιόρταζε τα εγκαίνια της νέα υπερυψωμένης θύρας του γηπέδου της Νέας Φιλαδέλφειας και ο Παναθηναϊκός της έκοψε την χαρά, με τέρμα του Χουάν Όρε στο 79ο λεπτό.

79′ Όρε

11/12/1983 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2: Oι «πράσινοι» είχαν περάσει στην εποχή Βαρδινογιάννη και είδαν να το πρωτάθλημα ξανά στα χέρια τους μετά από επτά χρόνια στη σεζόν 83-84. Με δύο απανωτά γκολ από τους Βονόρτα και Αντωνίου, το «τριφύλλι» είχε περάσει και από την έδρα της «Ένωσης», ενώ ένα χρόνο αργότερα η ίδια ομάδα θα φτάσει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

67′ Βονόρτας, 68′ Αντωνίου

03/05/1987 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-3: Το πρώτο «διπλό» στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι», πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, «πάγωσαν» με τον «Μικρό», 40.000 κόσμο της «Ένωσης» (ανάμεσα τους και ο τότε προπονητής της ΑΕΚ Νίκος Αλέφαντος, ο οποίος λόγω του δίμηνου αποκλεισμού του από τους αγωνιστικούς χώρους παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα), ενώ στο δεύτερου ημίχρονο, «κλείδωσαν» τη νίκη μέσα σε ένα πεντάλεπτο με τα όμορφα τέρματα του Καραβίδα και Μπατσινίλα.

1′ Σαραβάκος, 73′ Καραβίδας, 77′ Μπατσινίλας

25/11/1990 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-2: Οι «πράσινοι» έκαναν το πρώτο μεγάλο βήμα για ένα ακόμη πρωτάθλημα, επικρατώντας της ΑΕΚ με 2-1 στο «Νίκος Γκούμας», χάρη στα τέρματα των Βαζέχα και Σαραβάκου. Αργότερα εκείνη τη χρονιά, θα «φιλοδωρήσει» την «Ένωση» με τέσσερα τέρματα στη Λεωφόρο.

38′ Πατίκας-8′ Βαζέχα, 67′ Σαραβάκος

07/11/1994 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-1: Ο Παναθηναϊκός, με τον Χουάν Ρότσα να παραμένει στον πάγκο διαδεχόμενος τον Οσιμ λίγο πριν το τέλος της προηγούμενης περιόδου, έχει κάνει εκρηκτικό ξεκίνημα. Σε επτά αγωνιστικές μετρά ισάριθμες νίκες έχοντας απολογισμό τερμάτων 23 υπέρ και 7 κατά. Βράδυ Δευτέρας, οι «πράσινοι» νικούν για τελευταία φορά στη Νέα Φιλαδέλφεια και κάνουν το 8Χ8 χάρη σε μια καρφωτή κεφαλιά του Γιάννη Καλλιτζάκη. Ήταν η παρέα που την επόμενη χρονιά έφτασε μέχρι τους «4» του Champions League και έγραψε το έπος του Άμστερνταμ.

20′ Καλιτζάκης

26/09/1999 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-2: Στη μοναδική φόρα που ΑΕΚ χρησιμοποίησε την έδρα του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκό κατάφερε να σημειώσει και εκεί «διπλό» για την ιστορία του στα αθηναϊκά ντέρμπι. Το 1999, λίγες μέρες μετά τον καταστροφικό σεισμό στην Αθήνα με την Νέα Φιλαδέλφεια να έχει κριθεί ακατάλληλη, οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στο Καραϊσκάκη με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη χάρη στη γκολάρα του Φλίπσεν και την κεφαλιά του Ασάνοβιτς.

44′ Ζήκος-43′ Φλίπσεν, 78′ Ασάνοβιτς

18/02/2007 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-4: Η πιο ευρεία νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στην ΑΕΚ ως φιλοξενούμενος. Στη μάχη των Ισπανών προπονητών, ο Βίκτορ Μουνιόθ νικά κατά κράτος τον Σέρα Φερέρ. Οι «πράσινοι» μπαίνουν σεληνιασμένοι στο ντέρμπι. Πανέμορφο γκολ με καρφωτή κεφαλιά ο Γκούμας στο 3′, εκπληκτικό γκολ ο Νίνης στο 8′, 3-0 στο 24′ από τον Σαλπιγγίδη. Ο Ιβανσιτς ανεβάζει τον δείκτη στο 66′ και ο Παναθηναϊκός χάνει τέσσερις ακόμα κλασικές ευκαιρίες να διευρύνει τη νίκη του, έχοντας απέναντί του μια διαλυμένη πια ΑΕΚ. Ο Καπετάνος πετυχαίνει απλά το γκολ της τιμής στο 89′.

89’ Καπετάνος – 3’ Γκούμας, 8’ Νίνης, 24’ Σαλπιγγίδης, 66’ Ιβανσιτς

27/09/2009 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-1: Ο Παναθηναϊκός «έχτιζε» ένα σερί νικών, στην τελευταία χρονιά μέχρι σήμερα, στην οποία πανηγύρισε πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, κόντρα στην ΑΕΚ ήταν η πέμπτη διαδοχική, αφήνοντας πίσω τους «κιτρινόμαυρους» με οκτώ βαθμούς, μόλις στις πρώτες 5 αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Ο Σαλπιγγίδης ήταν ο σκόρερ του τέρματος, με ωραίο σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

48’ Σαλπιγγίδης

03/03/2013 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2: Ήταν η χρονιά όπου η ΑΕΚ υποβιβάστηκε στη Γ’ Εθνική, με τον Παναθηναϊκό να βάζει και εκείνος το… λιθαράκι του. Οι «πράσινοι», «χτύπησαν» στο δεύτερο ημίχρονο με τους Βιτόλο και Σο και παράλληλα μεγάλο προβάδισμα για στα πλει-οφ που ερχόντουσαν.

55’ Βιτόλο, 70’ Χαμπίμπ Σο

02/04/2017 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-3: Ένα από τα σπουδαιότερα αθηναϊκά ντέρμπι της πρόσφατης ιστορίας και το πιο πρόσφατο «διπλό» του «τριφυλλιού». Οι «πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος και η υπεροχή τους «καρποφόρησε» στο 24′ με τέρμα του Κλωναρίδη και τρία λεπτά αργότερα «χτύπησε» ξανά με τον Μπεργκ. Η «Ένωση» έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος και έφερε στα ίσα το σκορ στο 77′ με τον Πέκχαρτ, αλλά η κλάση του Σουηδού φορ «μίλησε» για ακόμη μία φορά και με «buzzer beater» χάρισε την νίκη στον Παναθηναϊκό.

62’ Χριστοδουλόπουλος, 77’ Πέκχαρτ – 24’ Κλωναρίδης, 27’, 90’ Μπεργκ

ΓΙΑ ΤΑ PLAY-OFF THΣ SUPERLEAGUE

31/05/2009 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2: Στο τελευταίο ματς εκείνης της χρονιάς, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ, «κλειδώνοντας» την 1η θέση στα play-off του πρωταθλήματος και παράλληλα το εισιτήριο για το Champions League.

30’ Καραγκούνης, 36’ Ρουκάβινα

25/05/2011 ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2: Μετά το πρωτάθλημα της περασμένης χρονιάς, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στην ίδια θέση δύο χρόνια αργότερα και έπραξε το ίδιο έργο με το ίδιο σκορ. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο, ο Σίσε «τιμώρησε» την άμυνα του «δικέφαλου» δύο φορές και έτσι, οι «πράσινοι» κλείδωσαν την πρώτη θέση στα play off και μαζί το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.