Λευκή πετσέτα

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό με 101-73 στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η αναμέτρηση:

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ άσχημα στο ΣΕΦ και έμειναν από την αρχή πίσω στο σκορ. Με καλάθι και φάουλ του Φαλ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +8 (10-2). Η είσοδος του Νεμάνια Νέντοβιτς στο παρκέ δεν κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του «τριφυλλιού», με τον Ολυμπιακό να κάνει ότι θέλει στο παρκέ (22-6). Ο Δημήτρης Πρίφτης πέρασε στο παρκέ τον Βασίλη Καββαδά, ο οποίος «πάλεψε», όμως η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και η ομάδα του Πειραιά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 25 πόντους (38-13).

Η διαφορά συνέχισε να παραμένει κοντά στους τριάντα πόντους (47-18), με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να μπει στο ματς. Νέντοβιτς και Παπαγιάννης ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας ότι μπορούν για να διατηρήσουν την διαφορά σε… νορμάλ επίπεδα (56-29). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -25 (58-33).

Τα τρίποντα του Μέικον κατέβασαν την διαφορά κάτω από τους είκοσι ενώ το χουκ του Παπαγιάννη διαμόρφωσε το 60-43, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με σουτ τριών πόντων του Λεωνίδα Κασελάκη, οι «πράσινοι» πλησιάσαν στους δεκαπέντε (63-48). Ένα 7-0 των «ερυθρόλευκων» ανέβασε και πάλι την διαφορά πάνω από τους είκοσι (70-48). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, από το -14 έφτασαν ξανά στο -27, με το 78-51 να είναι το τελικό για την τρίτη περίοδο.

Η διαφορά ανέβηκε και πάλι πάνω από τους τριάντα (86-55), με την αναμέτρηση ουσιαστικά να έχει τελειώσει από το πρώτο δεκάλεπτο. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 101-73 από τον Ολυμπιακό στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 38-13, 58-33, 78-51, 101-73