Εγώ σου βάζω μυαλό!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-3 σετ τον Ολυμπιακό στο Ρέντη στα πλαίσια της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ των γυναικών. Εκπληκτική εμφάνιση από Χαντάβα-Κρος!

Η αναμέτρηση:

Με επίθεση της Μαργκαρίτα Στεπανένκο, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 3-5 στο ξεκίνημα ενώ το μπλοκ της Αθηνάς Παπαφωτίου στην Κόστα διαμόρφωσε το 3-7, αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο πρώτος χρόνος της Εμμανουηλίδου έφερε στα ίσια το σετ (8-8), με τις «ερυθρόλευκες» να τρέχουν ένα μικρό σερί. Με επίθεση της Γκρόθες, το «τριφύλλι» ισοφάρισε εκ νέου σε 11-11, όμως ο κερδισμένος πόντους της Χίπε έδωσε «αέρα» δύο πόντων στις γηπεδούχες (13-11). Με επίθεση της Κωνσταντίνου, οι «πράσινες» πλησίασαν ξανά στους δύο (16-14), όμως ο πόντος της Σάλας ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (19-15). Ο άσσος της Παπαφωτίου έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να πλησιάσει στον πόντο (19-18) ενώ η άστοχη επίθεση της Κόστα διαμόρφωσε το 22-21. Εν τέλει, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22 και πήρε κεφάλι στο ματς.

Η επίθεση της Γκρόθες έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (3-5) στο «τριφύλλι». Το μπλοκ της Στεπανένκο στην Χίπε ανέβασε την διαφορά στους τρεις (5-8) για τον Παναθηναϊκό ενώ ο πρώτος χρόνος της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου διαμόρφωσε το 5-10. Η επίθεση της Κρος από το κέντρο έδωσε και πάλι «αέρα» πέντε πόντων (7-12) στον Παναθηναϊκό. Το λάθος της Εμμανουηλίδου πάνω στο φιλέ ανέβασε την διαφορά στους έξι (9-15), με τον Κάρλο Παρίζι να καλεί τάιμ άουτ. Ο πρώτος χρόνος της Χατζηευστρατιάδου εκτόξευσε το «πράσινο» προβάδισμα στους οκτώ (10-18). Οι «πράσινες» συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στο τάραφλεξ και τελικά κατέκτησαν πανεύκολα το δεύτερο σετ (17-25) ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Παρ’ ότι οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 0-3 στο ξεκίνημα, οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν γρήγορα μπροστά με 7-4. Οι γηπεδούχες συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του δεύτερου σετ (12-7), με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η επίθεση της Χίπε εκτόξευσε την διαφορά στους έξι (15-9), όμως ο πρώτος χρόνος της Κρος την έριξε στους τέσσερις (16-12). Με επίθεση της Χαντάβα από τα τρία μέτρα, οι «πράσινες» πλησίασαν στους δύο (16-14), με τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε την Γκρόθες, με την διαφορά να ανεβαίνει στους τρεις (19-16). Το έξυπνο πέρασμα της Στεπανένκο διαμόρφωσε το 21-18 ενώ της μπλοκ της ίδιας παίκτριας στην Σάλας έριξε την διαφορά στους δύο (21-19). Εν τέλει, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-20 και έκανε το 2-1.

Μετά άπο άστοχη επίθεση της Στεπανένκο, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 5-2. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε διπλό σκορ (8-4), με την Τσιτσιγάννη, που πέρασε στην θέση της Στεπανένκο, να μειώνει σε 8-5. Με επίθεση της Γκρόθες, οι «πράσινες» μείωσαν σε 9-7 ενώ το μπλοκ της Τζένιφερ Κρος έριξε την διαφορά στον πόντο (9-8). Το μπλοκ της Κρος στην Χίπε έφερε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 9-10 ενώ η άστοχη επίθεση της Σάλας εκτόξευσε την διαφορά στους τέσσερις (9-13). Το μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στην Σάλας διαμόρφωσε το 12-16, με τον Κάρλος Παρίζι να καλεί τάιμ άουτ. Ένα σερί τριών πόντων έριξε την διαφορά στον πόντο (15-16), με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Η Τζένιφερ Κρος μπλόκαρε την Χίπε και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό (17-19) ενώ το μπλοκ της Χαντάβα διαμόρφωσε το 19-21. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τελικά στην κατάκτηση του τέταρτου σετ (20-25) και ισοφάρισε σε 2-2 στέλνοντας παράλληλα το ματς στο τάι μπρέικ.

Με επίθεση της Εύας Χαντάβα, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 2-2 στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ ενώ το μπλοκ της ίδιας παίκτριας στην Χίπε διαμόρφωσε το 2-4. Το «πράσινο» μπλοκ σταμάτησε πάλι την επίθεση του Ολυμπιακού (2-5), με τον Κάρλος Παρίζι να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η επίθεση της Χαντάβα εκτόξευσε την διαφορά στους έξι (2-8), με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πλευρές. Ο πρώτος χρόνος της Κρος διαμόρφωσε το 3-12, με το «τριφύλλι» να ελέγχει πλήρως το σετ. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός πήρε το τάι μπρέικ (6-15) και μαζί το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα σετ: 25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 6-15