Δεν τα κατάφερε στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό Πειραιώς με 76-69 στα πλαίσια του πρώτου τελικού της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «πράσινες» αγωνίστηκαν χωρίς την Τσάστιτυ Ριντ, η οποία ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στη μέση. Πλέον, οι «ερυθρόλευκες» προηγούνται με 2-1 στη σειρά των τελικών.

Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 3-5 στο ξεκίνημα, μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων της Κατερίνα Σωτηρίου. Ο Ολυμπιακός απάντησε μ’ ένα σερί οκτώ πόντων και πέρασε μπροστά με 11-5, με την Ελένη Χριστινάκη να απαντάει και να μειώνει σε 11-8. Με τρίποντο της Σωτηρίου, το «τριφύλλι» πήρε κεφάλι στο σκορ με 13-14. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 20-18.

Ένα γρήγορο σερί οκτώ πόντων διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στους δέκα (28-18). Το μακρινό τρίποντο της Σωτηρίου διαμόρφωσε το 30-26, με τις «πράσινες» να παραμένουν κοντά. Με σουτ τριών πόντων της Κάρτερ, το «τριφύλλι» μείωσε στον πόντο (34-33). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -1 (38-37).

Με τρίποντο της Χριστινάκη, το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά στο σκορ με 39-40. Στο επόμενο διάστημα, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοκαθεδρία του σκορ (45-46), χωρίς καμία να μπορεί να «χτίσει» διαφορά. Οι 2/2 βολές της Χριστινάκη έφεραν τις δύο ομάδες στα ίσια (49-49), με την Γκούσταφσον να απαντά (51-50). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -5 (56-51).

Το καλάθι και φάουλ της Νικολοπούλου διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στους επτά πόντους (61-54). Η Χριστινάκη συνέχισε να ηγείται της «πράσινης» επίθεσης, διαμορφώνοντας το 64-60. Με νέο τρίποντο της Ελληνίδας φόργουορντ, το «τριφύλλι» μείωσε στους επτά (74-67). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο ΣΕΦ και γνώρισε την ήττα με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-37, 56-51, 76-69