Αδιάφορη ήττα στο Ρέντη

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό Πειραιώς, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Παρουσία περίπου 200 οπαδών του Ολυμπιακού στο Ρέντη, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την ομάδα του Πειραιά. Αναμέτρηση άνευ ουσίας, καθώς τα «φίνα κορίτσια» παραμένουν στο +3 από τον δεύτερο Ολυμπιακό και κρατάνε στα χέρια τους την πρωτιά στην κανονική διάρκεια.

Παρ’ ότι οι «πράσινες» πήραν τους πρώτους πόντους του σετ, οι «ερυθρόλευκες» μ’ ένα μικρό σερί έφτασαν στο 6-4. Η διαφορά ανέβηκε στους τρεις (7-4), με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η δυνατή επίθεση της Γκρόθες επέτρεψε στο «τριφύλλι» να μειώσει στους τέσσερις ενώ το μπλοκ της Στεπανένκο διαμόρφωσε το 10-7. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ, πιέζοντας την υποδοχή των κοριτσιών του Παναθηναϊκού και σημαδεύοντας κυρίως την Κωνσταντίνου (14-9). Με την Άγκοστ να είναι σε καλή μέρα, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με επτά πόντους (18-11) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Ο ρυθμός του σετ δεν άλλαξε και τελικά οι γηπεδούχες κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ με 25-15.

Η Χαντάβα πήρε την θέση της Μανωλίνας Κωνσταντίνου με την έναρξη του δεύτερου σετ. Με έξυπνο τεχνικό πλασέ της Γκρόθες, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 3-5. Οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα μικρό σετ και προηγήθηκαν με 8-6. Η υπέρβαση της Στέλλας Χριστοδούλου, μετά το καλό σερβίς της Γκρόθες, έριξε την διαφορά στον πόντο (11-10). Με πρώτο χρόνο της Τζένιφερ Κρος, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 14-14, με τον Κάρλος Παρίζι να καλεί τάιμ άουτ. Η επίθεση της Αθηνάς Παπαφωτίου έφερε για ακόμη μία φορά στα ίσια τις δύο ομάδες (17-17), όμως το λάθος της ίδιας αθλήτριας διαμόρφωσε το 20-18, με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Η Χατζηευστρατιάδου κέρδισε την «μάχη» πάνω στο φιλέ και έριξε την διαφορά στους δύο (22-21) ενώ το λάθος της Σάλας διαμόρφωσε το 22-21. Ένα σερί έξι πόντων έφερε τον Παναθηναϊκό στο +2 και με δύο ευκαιρίες για την κατάκτηση του σετ (22-24). Οι «πράσινες» σπατάλησαν και τα δύο σετ μπολ, με τις «ερυθρόλευκες» να ισοφαρίζουν σε 24-24. Η… αυτοκτονία ολοκληρώθηκε τελικά, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0 με 26-24.

Το μπλοκ της Κρος στην Χίπε έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στις «πράσινες» (2-5). Η Μαργκαρίτα Στεπανένκο κέρδισε το μπλοκ άουτ και διατήρησε την διαφορά στους τρεις (6-9). Οι «πράσινες» συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το σετ και να προηγούνται σταθερά (9-14). Το +6 (10-16) ανάγκασε τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Με επίθεση της Στεπανένκο, το «τριφύλλι» διεύρυνε το προβάδισμα του στους επτά πόντους (12-19). Η Εύα Χαντάβα, με εξαιρετικό χτύπημα, διαμόρφωσε το 17-23, με τον Παναθηναϊκό τελικά να κατακτά το τρίτο σετ με 18-25 και να μειώνει σε 2-1.

Οι γηπεδούχες μπήκανε πιο δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν με 5-3. Ο Απόστολος Οικονόμου αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ, καθώς είδε τις «πράσινες» να μένουν με τρεις πόντους πίσω (9-6). Η Τζένιφερ Κρος, με πρώτο χρόνο, μείωσε την διαφορά στους τρεις (12-9) για τον Παναθηναϊκό. Τα λάθη των «πράσινων» ανέβασαν την διαφορά στους πέντε (15-10), με τον τεχνικό του «τριφυλλιού» να καλεί τάιμ άουτ. Με την Σάλας να παίρνει το έναν πόντο μετά τον άλλον, οι «ερυθρόλευκες» εκτόξευσαν την διαφορά στους επτά (20-13). Ο πρώτος χρόνος της Τζένιφερ Κρος έριξε την διαφορά στους τέσσερις (20-16) ενώ το μπλοκ της Καναδέζας κεντρικής διαμόρφωσε το 20-17. Εν τέλει ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-19 και τελικά «σφράγισε» την νίκη με 3-1 σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 25-15, 26-24, 18-25, 25-19