Αυτοκτονία στο 4ο σετ και… ήττα στο Ρέντη!

Χάνοντας το 4ο σετ μέσα από τα χέρια του ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη, στο πλαίσιο του 3ου τελικού του πρωταθλήματος Volleyleague Γυναικών!

Με αυτή τη νίκη οι Πειραιώτες έκαναν το 2-1 στους τελικούς του πρωταθλήματος με τη σειρά, πλέον, να μεταφέρεται στον Άγιο Θωμά την ερχόμενη Τρίτη (21:00 sdna.gr). Ο Κυπελλούχος Ελλάδος Παναθηναϊκός χρειάζεται μόνο τη νίκη προκειμένου να φέρει (ξανά) τη σειρά στα ίσια και να τα δώσει όλα για όλα στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο κλειστό του Ρέντη την ερχόμενη εβδομάδα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ και, κατά διαστήματα, να προσφέρουν ωραίο θέαμα. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Γκάιτς υπέπεσαν σε ουκ ολίγα λάθη, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στις «ερυθρόλευκες» να πάρουν διαφορά μέχρι και 4 πόντων (10-6). Οι Κυπελλούχες ανέκαμψαν και με ένα μικρό σερί 1-3 πλησίασαν στους 2 πόντους (11-9). Ο Ολυμπιακός απάντησε στέλνοντας τη διαφορά μέχρι και στους 5 πόντους (15-10), παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν παρέδωσε εύκολα τα όπλα του. Με ένα σερί 4-0 το 18-15 έγινε 18-19 και έτσι οι «πράσινες». Το σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι, οι «ερυθρόλευκες» ανέτρεψαν τη κατάσταση και έφτασαν στο 1-0 κάνοντας το 25-23.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων στο ξεκίνημα αυτού (0-3). Ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από μπλοκ άουτ και από δικό του μπλοκ και δεν άφησε το «τριφύλλι» ανέκαμψε, ισοφάρισε σε 4-4 και λίγο αργότερα προηγήθηκε με έναν πόντο (5-4). Αυτή η ισχνή διαφορά παρέμεινε με την ομάδα του Πειραιά να έχει τον… ελαφρύ έλεγχο του σετ. Η αδυναμία της Γκρόθες να τελειώσει φάσεις σε πρώτο χρόνο σε συνδυασμό με ένα αβίαστο λάθος της Κρος έφεραν τις «πράσινες» στο -2 (11-9). Μια μικρή αντεπίθεση έφερε το σετ στα ίσια (12-12) αλλά οι γηπεδούχες με όπλο το μπλοκ τους πήραν εκ νέου διαφορά τεσσάρων πόντων (16-12). Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε και στα πιο κρίσιμα σημεία του σετ (20-16). Στη περιστροφή κατά την οποία σέρβιρε η Κωνσταντίνου ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-18, ενώ με δύο συνεχόμενα μπλόκ το σετ έγινε ισόπαλο στους 20 πόντους με τους «πράσινους» να τρέχουν σερί 4-0. Ο Ολυμπιακός είχε της απαντήσεις κι έκανε το 23-21. Τελικά οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 2-0 παίρνοντας με 25-22 το δεύτερο σετ.

Με την Χίπε να πιάνει πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 3-1 από πάρα πολύ νωρίς. Μετά το ταιμ άουτ του κυρίου Γκάιτς η Γιώτα διαμόρφωσε το 4-1 με άσο. Παρά τη προσωρινή μείωση του Παναθηναϊκού στον πόντο (4-3) η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 3 (6-3). Η Χαντάβα με μόνο μπλοκ έκανε το 6-4 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να δώσει περισσότερη ώθηση στις «πράσινες» καθώς παρά το γεγονός ότι ουκ ολίγες φορές έχετε το παιχνίδι στα ίσια αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να μετουσιωθεί σε προβάδισμα. Αυτό συνέβη πρώτη φορά όταν η Χαντάβα με πάιπ έκανε το 10-11 για τον Παναθηναϊκό. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε ενώ έφτασε και στο +2 με καρφί της Χαντάβα (12-14). Οι Πειραιώτες με πάιπ της Χίπε και άσο της Κόστα έκαναν το 14-14 φέροντας το σετ στα ίσια. Το «τριφύλλι» δε παρέδωσε εύκολα τα όπλα διατηρώντας διαφορά δύο πόντων (15-17) στο τρίτο σετ με την Μαργαρίτα Στεπανένκο να δίνει πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και να δίνει αέρα τριών πόντων στην ομάδα της (17-20). Η Χαντάβα με πλασέ έκανε το 18-22 βάζοντας για τα καλά σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό στο τρίτο σετ ενώ έδωσε και το πρώτο σετ μπολ κάνοντας το 20-24. Το 2-1 έγινε με μπλοκ της Χαντάβα που διαμόρφωσε το 20-25.

Στο 4ο σετ το ξεκίνημα των «φίνων κοριτσιών» ήταν εξαιρετικό! Οι παίκτριες του κυρίου Γκάιτς πήραν πολύ νωρίς στο σετ «αέρα» τριών πόντων (7-10) δείχνοντας έτοιμες να φέρουν το σετ στη μεριά τους και τον 3ο τελικό στα ίσια. Αυτό το μοτίβο δεν άλλαξε στους επόμενους πόντους με τις «πράσινες» να έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, να έχουν ψυχολογία στα ύψη, γεγονός που έβγαινε στο τάραφλεξ και ειδικότερα στην άμυνα. Μάλιστα η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 4 πόντους (10-14) λίγες στιγμές αργότερα. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα μικρό σερί 2-0 πλησιάζοντας στους 2 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Το «τριφύλλι» ξέφυγε εκ νέου με +4 (12-16) προτού επιστρέψουν οι Πειραιώτες μειώνοντας σε 14-16, ενώ η Χίπε με καρφί μείωσε στο πόντο λίγο μετά το τάιμ άουτ του Παναθηναϊκού. Η περιστροφή με τη Χαντάβα στο σερβίς έδωσε πολύτιμες λύσεις στις «πράσινες» που πήραν ξανά διαφορά τριών πόντων (16-19) σε ένα καίριο σημείο του τετάρτου σετ. Οι «ερυθρόλευκες» παρόλα αυτά εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του «τριφυλλιού» και γύρισαν το σετ κάνοντας το 21-20 και έχοντας ελαφρύ προβάδισμα για τη νίκη. Ένα χτύπημα άουτ της Χίπε και ένα τρομερό μπλοκ της Γκρόθες έφεραν ξανά το σετ σε «πράσινα» χέρια κάνοντας το 21-22. Το 4ο σετ πήγε στην παράταση και, εν τέλει, κατέληξε σε «ερυθρόλευκα» χέρια με 26-24.