Αυτό ήταν ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-3 σετ τον Ολυμπιακό Πειραιώς στο Ρέντη στα πλαίσια του πρώτου τελικού του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Το «τριφύλλι», αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε μία σημαντική νίκη στην «μάχη» για την κατάκτηση του League Cup. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Μ. Τετάρτη στις 21:00 στο ΟΑΚΑ και ουσιαστικά θα κρίνει τον νικητή της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» μπήκανε… αγριεμένοι στο τάραφλεξ και κατάφεραν να προηγηθούν με 1-10 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Το μπλοκ του Πετρέα ανέβασε την διαφορά στους δέκα (5-15), με τον Παναθηναϊκό να κάνει ότι θέλει στο Ρέντη. Οι «πράσινοι» μπήκανε στην τελική ευθεία με +11 (9-20), κατακτώντας – εν τέλει – το σετ με 17-25, με τον Ερνάντεζ να κάνει μία εξαιρετική εμφάνιση.

Οι «ερυθρόλευκοι», μετά το χαμένο πρώτο σετ, ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 7-4. Το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ερνάντεζ έφερε τον Παναθηναϊκό στο +1 (11-12), καλύπτοντας την διαφορά των τριών πόντων. Ένα… κρεσέντο των γηπεδούχων έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 (17-12), διαφορά η οποία παρέμεινε μέχρι το τέλος του σετ (25-19).

Με επίθεση του Κόβαρ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-6 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 10-9. Ένα «ερυθρόλευκο» σερί έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να βρεθούν στο +4 (16-12), παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση του σετ. Εν τέλει, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 με 25-21.

Με κερδισμένο πόντο του Ερνάντεζ, το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (2-6) στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να προηγηθούν με διπλό σκορ (7-14). Ο άσσος του Μπάση διαμόρφωσε το 11-20, με τον Παναθηναϊκό να κατακτά διά περιπάτου το τέταρτο σε με 15-25 και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο ξεκίνημα του σετ (4-4), χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (7-7). Μετά τα μέσα του τάι μπρέικ, οι «πράσινοι» ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμό και κατέκτησαν εύκολα το σετ με 10-15, εξασφαλίζοντας την νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15