Ρέντη όπως λέμε… εξοχικό!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 0-3 σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Οι «πράσινες» έδειξαν την ανωτερότητα τους στο Ρέντη, επικρατώντας άνετα των «ερυθρόλευκων» με 0-3 σετ.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην τρίτη θέση, προσπερνώντας τον Ολυμπιακό.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στους πρώτους πόντους (6-6), χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν μπροστά με 10-8, όμως το «τριφύλλι» με διαδοχικούς πόντους από Ανάε και Γκρόθες προσπέρασε με 10-11. Ο κερδισμένος πόντος της Παπαφωτίου διεύρυνε το προβάδισμα των «πρασίνων» στους δύο πόντους (14-16). Με επίθεση της Ανθούλη, το «τριφύλλι» ξέφυγε με τέσσερις πόντους (16-20). Η Ελληνίδα διαγώνιος έκοψε το σερί του Ολυμπιακού και διαμόρφωσε το 20-22, με το πρώτο σετ να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός έκανε το 0-1 με 22-25.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκανε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 5-2. Με άσσο της Γκρόθες, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 7-7. Το λάθος της Παπαφωτίου έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (11-8). Το αριστοτεχνικό πλασέ της Γκρόθες έφερε τις «πράσινες» στο -1 (13-12), με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Δύο διαδοχικά μπλοκ της Μέντιτς έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στο «τριφύλλι» (15-17). Το λάθος των «ερυθρόλευκων» ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (18-22), με τον Παναθηναϊκό, τελικά, να κατακτά και το δεύτερο σετ με 20-25.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 4-5 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με επίθεση της Ανθούλη, οι «πράσινες» έφτασαν στο +4 (4-8). Το 11-13 ανάγκασε τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ, καθώς οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν τρεις συνεχόμενους πόντους. Η επίθεση της Ανάε έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 16-17. Ο κερδισμένος πόντος της Ανθούλη εκτόξευσε την διαφορά στους πέντε (17-22). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 20-25 και πήρε την νίκη με 0-3 σετ κόντρα στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 20-25