Αποτυχία…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό Πειραιώς και αποκλείστηκε από το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ γυνακών. Χάθηκε με κάτω τα χέρια το τέταρτο σετ, στροφή στο πρωτάθλημα για τις «πράσινες», εντυπωσιακή παρουσία από τους φίλους του «τριφυλλιού» στο Λουτράκι.

Η αναμέτρηση:

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 2-6 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αναγκάζοντας γρήγορα τον προπονητή των «ερυθρόλευκων» να καλέσει τάιμ άουτ. Το μπλοκ της Γενιτσαρίδη διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στο +5 (4-9) ενώ η επίθεση της Ελληνίδας ακραίας διαμόρφωσε το 5-11. Το «ερυθρόλευκο» λάθος στο φιλέ έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 9-13, με τις Πειραιώτισσες να είναι σταθερά πίσω στο σκορ. Ο κερδισμένος πόντος της Καρκάσες διαμόρφωσε το 10-16, με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί νέο τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (15-20). Η Άτκινσον κέρδισε ένα σπουδαίο πόντο (17-21) και… ξεκόλλησε τις Αθηναίες, σ’ ένα σημείο που ο Ολυμπιακός μείωσε στο σκορ. Ο πόντος της Τσιτσιγιάννη έφερε τις Πειραιώτισσες στο -2 (19-21), με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Με κερδισμένο πόντο της Άτκινσον, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 23-25 και προηγήθηκε με 0-1.

Ισπανικά δημοσιεύματα: «Κλειδώνει» η μετακίνηση του Χεζόνια στον Παναθηναϊκό!

Οι Αθηναίες προηγήθηκαν με 4-6 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να ισοφαρίζουν σε 6-6. Η επίθεση της Καρκάσες έφερε μπροστά με +1 (9-10) το «τριφύλλι», με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ξανά (10-10). Ο κερδισμένος πόντους της Κούμπουρα έφερε για ακόμη μία φορά τις δύο ομάδες στα ίσια (14-14). Βλέποντας τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με +2 (16-14), ο Γιάννης Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ. Το 17-17 ανάγκασε τον τεχνικό των Πειραιωτών να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, με το σετ να οδεύει στη τελική ευθεία. Ο πρώτος χρόνος της Σαμαντάν έφερε στο +1 (19-20) το «τριφύλλι», με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει (20-20). Με το σκορ στο 23-22, ο Γιάννης Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες. Εν τέλει, οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν το σετ με 25-22 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Με Βέρμπιτς στο Φάληρο

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 6-4 μετά τους πρώτους πόντους του τρίτου σετ. Οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσια (8-8), με το τρίτο σετ να είναι καθοριστικής σημασίας για την συνέχεια του ματς. Ο Ολυμπιακός βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (16-12), ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του σετ. Το +4 (20-16) ήταν αρκετό για τις Πειραιώτισσες στην τελική ευθεία και κατάφεραν με 25-19 να πάρουν τα ηνία του ματς με 2-1 σετ.

ΚΑΕ: Τα συγχαρητήρια της στον Μάικ Τζέιμς (pic)

Το τέταρτο σετ ήταν… μονόλογος, με τις «ερυθρόλευκες» να είναι μπροστά στο σκορ από την αρχή έως το τέλος και να φτάνουν εύκολα στην νίκη-πρόκριση με 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-19, 25-14