«Όρθιος» στη Θεσσαλονίκη ο… μισός Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός και Άρης έμειναν στο 0-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής των Play off της Super League.

Οι «πράσινοι» των… δεκάδων απουσιών στάθηκαν επάξια στο Χαριλάου, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους Θεσσαλονικείς και τελικώς απέσπασαν τη «λευκή» ισοπαλία. Και οι δύο ομάδες, πάντως, είχαν από μία σπουδαία φάση για να σκοράρουν.

Το παιχνίδι:

Τα πρώτα 10 λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάποια σημαντική φάση. Η πρώτη «υποπτεία« φάσης ήρθε στο 12ο λεπτό, με τον Εντιαγέ να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει μακριά από την εστία. Δύο λεπτά μετά (14′), έπειτα από ολιγόλεπτη φάση στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Σάσα σούταρε με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 24′ ο Παναθηναϊκός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Αϊτόρ να βρίσκει ωραία τον Παλάσιος, ο οποίος γλίστρησε την ώρα που σούταρε και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα. Στο 26′ ο Κώτσιρας έκανε μια σέντρα-σουτ, την οποία έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Ισπανός γκολκίπερ του Άρη. Από την εκτέλεση του κόρνερ ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία -μέχρι στιγμής-, με τον Πούγγουρα να παίρνει την κεφαλιά και τον Κουέστα να λέει ξανά «όχι».

Στο 30ο λεπτό, ο Παλάσιος βρήκε με μακρινή πάσα τον Αϊτόρ στα αριστερά, το σουτ του οποίου κατέληξε αρκετά μακριά από το τέρμα. Στο 37′ ο Γκάμα επιχείρησε ένα σουτ… απελπισίας, το οποίο έφυγε πολύ άουτ. Το ημίχρονο τελείωσε με τις ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες (0-0) στα αποδυτήρια.

Στο 48′ ο Άρης είχε την πρώτη μεγάλη φάση του δευτέρου ημιχρόνου. Από εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, ο Εντιαγέ βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή, όμως ο Μπρινιόλι έκανε μια φοβερή απόκρουση στην κεφαλιά του Σενεγαλέζου. Από εκείνο το σημείο μέχρι το 65′, το παιχνίδι ήταν «λάθη επί λαθών», χωρίς φάσεις από τις δύο ομάδες.

Στο 66′ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Άρη, η μπάλα στρώθηκε στον Σάντσες, το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα. Στο 80′, ο Μπρινιόλι έχασε την μπάλα σε εκτέλεση κόρνερ, όμως πρόλαβε να μαζέψει με δεύτερη προσπάθεια προτού φτάσει η μπάλα στα πόδια παίκτη του Άρη. Φάσεις δεν υπήρξαν από εκεί κι έπειτα και ο αγώνας έληξε 0-0.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Γκάνεα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σάσα, Ματίγια, Εντιαγέ (67′ Μπερτόλιο), Ιτούρμπε (86′ Γκαρσία), Γκάμα (86′ Πάλμα), Καμαρά.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σχένκεφελντ, Σάρλια, Πούγγουρας, Κώτσιρας, Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες (75′ Μαουρίσιο), Σάντσες, Αϊτόρ, Παλάσιος, Καρλίτος (83′ Βαγιαννίδης).