Άγευστος, άοσμος, αδιάφορος…

Ο Παναθηναϊκός τον χιλίων προβλημάτων, των απουσιών και του ανύπαρκτου κινήτρου ηττήθηκε, εύκολα, από τον Ολυμπιακό με 3-0 στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Η ομάδα του Δώνη, ουσιαστικά χωρίς πλάγιους μπακ, αντιμετώπισε σοβαρά αμυντικά προβλήματα και δεν αξιοποίησε ούτε την κατοχή ούτε τις ευκαιρίες που είχε. Αντιθέτως ο Ολυμπιακός του Μαρτίνς ήταν κυνικός και χωρίς πολλές φάσεις εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ανυπαρξία των «πράσινων» πετυχαίνοντας τρία γκολ.

Το ματς:

Για τον Ολυμπιακό ο Σα ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα ο Ελαμπντελαουί, στο κέντρο ο Σεμέδο με τον Μπα , ενώ αριστερά θα βρίσκεται ο Τσιμίκας Η τριάδα της μεσαίας γραμμής αποτελούνταν από τους Γκιγιέρμε, Καμαρά και Μπουχαλάκη, με τον Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Σε ότι αφορά τον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε με τον Διούδη στο τέρμα, αλλά και τους Κολοβέτσιο, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδη, Κουρμπέλη, Δώνη, Αγιούμπ, Ζαχίντ, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνη και Μακέντα.

Το πρώτο ημίχρονο:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με πρόθεση για άμεσο και πιο επιθετικό ποδόσφαιρο. Αυτό πέρα από τις πρώτες ευκαιρίες φάνηκε στο 5ο λεπτό όταν ο Γκιγιέρμε άνοιξε το σκορ με σουτ εκτός περιοχής. Μετά το γκολ οι «πράσινοι» επιχείρησαν να ελέγξουν τον ρυθμό ώστε να απειλήσουν την εστία του Σα, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Στο 17ο λεπτό και μετά από μια έξοδο του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού ο Χατζηγιοβάνης επιχείρησε ένα σουτ από πλάγια θέση όμως ο Μπα απέκρουσε με εντυπωσιακή κεφαλιά πάνω στην γραμμή.

Με την άμυνα του Παναθηναϊκού να μπάζει από παντού ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και έκανε το 2-0 στο 21ο λεπτό με τελείωμα του Ελ Αραμπί μέσα από την μικρή περιοχή. Το μεγάλο πρόβλημα της ομάδας του Δώνη δεν επεκτεινόταν στο μεσοεπιθετικό κομμάτι μιας και αρκετές φορές αναπτυσσόταν σωστά δημιουργώντας ευκαιρίες. Στο 35ο λεπτό ο Σιδηρόπουλος τιμώρησε, λανθασμένα, με κόκκινη κάρτα τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη για τάκλιν στον Σεμέδο. Μετά τον έλεγχο του VAR ο Έλληνας διαιτητής ανακάλεσε.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 2-0 και τον Ελ Αραμπί να απειλεί στο 46ο λεπτό για το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού μετά από κεφαλιά. Λίγο μετά ο Διούδης εκτινάχθηκε και απέκρουσε σουτ του Λοβέρα.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Γιώργος Δώνης έβαλε τον Δημήτρη Κολοβό στην θέση του Γκίας Ζαχίντ. Χωρίς να συμβαίνουν πολλά στον αγωνιστικό χώρο και με το ματς να έχει φτάσει στο 61′ ο Μαρτίνς ξεκίνησε το ροτέισον ενόψει ΠΑΟΚ. Ο Πορτογάλος απέσυρε τους Γκιγιέρμε και Ελ Αραμπί για να βάλει τους Καφού και Χασάν.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά τον Ζοζέ Σα. Στο 72ο λεπτό ο Γιάννης Μπουζούκης πήρε την θέση του Γιασίν Αγιούμπ στο παιχνίδι. Λίγο αργότερα οι Γκασπάρ και Μαρούρας πήραν τις θέσεις των Ομάρ και Λοβέρα για τον Ολυμπιακό. Ο Δώνης έβαλε τον Ζαγαρίτη αντί του Χατζηθεοδωρίδη στο 80′ και τον Καμπετσή αντί του Ανουάρ στο 86′ ενώ ταυτόχρονα έκλεισε τις αλλαγές του ο Μαρτίνς με τον Μπρούνο να παίρνει την θέση του Καμαρά.

Στο 89ο λεπτό ο Παναθηναϊκός απείλησε μετά από πολύ ώρα με μια κεφαλιά του Καμπετσή που πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του Σα. Δύο λεπτά αργότερα ο Καφού, με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, έκανε το 3-0.