Με 1/20 τρίποντα δεν κέρδισε κανείς!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 81-78 σε ένα ντέρμπι με όλα τα γράμματα κεφαλαία στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα ματς όμως λύγισαν στο τέλος. Κορυφαίος, με διαφορά, ο Νικ Καλάθης που με 18 πόντους, ριμπάουντ και 5 ασίστ έκανε τα πάντα για το διπλό.

Το ματς:

Ο Πιτίνο ξεκίνησε με τους Καλάθη, Ράουτινς, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη.

Πρώτο δεκάλεπτο:

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση εκμεταλλευόμενος και το αβαντάζ της έδρας και ο Σακιέλ ΜακΚίσικ ήταν αυτός που ξεχώριζε. Μετά από τρία λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 12-4. Οι παίκτες του Πιτίνο αντέδρασαν στο «ερυθρόλευκο ξέσπασμα» και με ένα 8-0 σερί ισοφάρισαν την αναμέτρηση. Στην συνέχεια ο ρυθμός, που ευνοούσε ξεκάθαρα τον Παναθηναϊκό, έπεσε και οι δύο ομάδες συνέχισαν μαζί στο σκορ έως και την τελευταία επίθεση της πρώτης περιόδου όταν ο Ταϊρίς Ράις με ατομική προσπάθεια έδωσε στον Παναθηναϊκό το πρώτου του προβάδισμα στην αναμέτρηση (18-20).

Δεύτερο δεκάλεπτο:

Οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Ράις να αλλάζει την γενική εικόνα της ομάδας έμοιαζαν να θέλουν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» με δύο τρίποντα του Βεζένκοφ έμειναν κοντά στο σκορ και με καλάθι από το ζωγραφιστό του ιδίου πήραν το προβάδισμα μετά από ώρα (28-26). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά χάρη στους Μήτογλου και Τόμας. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα run στο τέλος του ημιχρόνου, πήρε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-39.

Τρίτο δεκάλεπτο:

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έπρεπε να χτίσει στο καλό διάστημα του πρώτου και να αφήσει πίσω του τα 2-3 τελευταία λεπτά αυτού. Παρόλα αυτά το ξεκίνημα έμοιαζε να είναι μια απομίμηση του ξεκινήματος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο +7 (54-47). Οι «πράσινοι» προεξάρχοντος του Καλάθη κράτησαν την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έμοιαζε με άλλο παίκτη σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Πιτίνο έμειναν κοντά στο σκορ όμως το προβάδισμα νίκης του Ολυμπιακού με την συμπλήρωση 30 λεπτών έμοιαζε ξεκάθαρο (65-59).

Τέταρτο δεκάλεπτο:

Οι πρωταθλητές επέστρεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο κάνοντας ένα 6-0 σερί και ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση (65-65). Οι δύο ομάδες συνέχισαν μαζί στο σκορ και ο Παναθηναϊκός κατάφερε, διότι περί κατορθώματος πρόκειται, να βάλουν επιτέλους ένα τρίποντο με τον Καλάθη και να κάνει το 70-70 τρία λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός βρήκε τους πόντους που χρειαζόταν όμως οι «πράσινοι», που ξαφνικά είχαν πρόβλημα στο ριμπάουντ, έμειναν στο ματς κυρίως χάρη στις βολές του Ράις. Με 55 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν στο 77-76. Ο παίκτης του αγώνα, Σακιέλ ΜακΚίσικ, με καλάθι στα 39,8″ έστειλε την διαφορά στους τρεις (79-76). Ο Ράις αστόχησε σε φλότερ, ο Παπανικολάου πήγε στην γραμμή και με μια βολή ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις. Ο Παπαγιάννης πήγε στην γραμμή μετά από φάουλ που κέρδισε σε επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το σκορ 80-78 με 9,9″ στο ρολόι. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και οι παίκτες του Πιτίνο έκαναν φάουλ στον Παπανικολάου για να σταματήσουν τον χρόνο. Ο διεθνής φόργουορντ έχασε μια από τις δύο βολές και έτσι το σκορ έγινε 81-78. Ο Παναθηναϊκός είχε 8,2″ και ο Αμερικανός προπονητής κάλεσε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία του επίθεση. Ο Τόμας πήρε ένα σουτ από τα 8 μέτρα, αστόχησε και ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78