• Monday, December 17, 2018

Όταν η Ρώμη εάλω

Στο νέο άρθρο του prasinoforos.gr στη στήλη ρετρό, ο Απόστολος Μπουραντώνης θα επαναφέρει στις μνήμες σας το θρίαμβο που πέτυχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Ρόμα την περίοδο 2009-2010.

Ήταν 25 Φεβρουαρίου του 2010. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να πάρει την πρόκριση στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ της περιόδου 2009-2010 και είχε ήδη κάνει το πρώτο βήμα στους 32 της διοργάνωσης. Συγκεκριμένα, μία εβδομάδα νωρίτερα είχε επικρατήσει του συλλόγου της Ρώμης με 3-2 στο ΟΑΚΑ, σε έναν αγώνα που για τον Παναθηναϊκό είχαν βρει δίχτυα οι Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος και Σισέ. Το σκορ, βέβαια, ήταν εύθραυστο σαν γυαλί και το ”τριφύλλι” ήθελε να τα δώσει όλα για όλα στην ιταλική πρωτεύουσα. Βολευόταν με οποιοδήποτε διπλό (προφανώς) και με οποιαδήποτε ισοπαλία. Αν έχανε, όμως, τα πράγματα θα ήταν δύσκολα, διότι η Ρόμα είχε βρει δύο φορές δίχτυα στην Καλογρέζα, οπότε ο Παναθηναϊκός θα προκρινόταν αν έχανε με 4-3, 5-4 κλπ. Αυτά, όμως έμειναν μόνο στη σφαίρα της υπόθεσης, διότι η ομάδα έπαιξε σαν Panathinaikos, δίνοντας τον καλύτερο της εαυτό στο στάδιο Ολίμπικο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στη Ρώμη. Η ομάδα που ήταν πιεσμένη από το συνολικό σκορ ήταν η Ρόμα του πρώην προπονητή της Εθνικής Ελλάδος, Κλαούντιο Ρανιέρι, αλλά η ομάδα που έδειχνε να θέλει περισσότερο την πρόκριση ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπαθούσε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους με κάποια ξεπετάγματα στα καρέ των γηπεδούχων και ειδικά με μια πάσα του Νίνη στο 4ο λεπτό, την οποία για λίγο δεν πρόλαβε ο Τζιμπρίλ Σισέ. Στη συνέχεια, όμως, οι ”τζιαλορόσι” κατάλαβαν τι έπρεπε να κάνουν και άρχισαν να πιέζουν. Στο 9′ το σουτ του Βούτσινιτς αποκρούστηκε από τον Τζόρβα, ενώ στο 11′ ο κίνδυνος δεν απετράπη. Από το μακρινό σουτ του Γιον Αρν Ρίισε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Αλέξανδρου Τζόρβα, για να γίνει το 1-0, το οποίο ήταν και σκορ πρόκρισης για τους Ρωμαίους. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν από την πλευρά τους να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, με βασικότερη ευκαιρία αυτή του Ρίισε στο 38′, σε μια φάση πανομοιότυπη με το 1-0, αν και η μπάλα πέρασε άουτ.

Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός πείσμωσε και επέβαλε την κυριαρχία του στο χορτάρι του Ολίμπικο. Στο 39′, ένας εκ των MVP εκείνης της αναμέτρησης, ο Σωτήρης Νίνης απέφυγε τον Ντε Ρόσσι, ο οποίος αναγκάστηκε να τον ανατρέψει στο έδαφος, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να έχει κερδίσει πέναλτυ. Ένα λεπτό αργότερα, ένας άλλος MVP, ο Τζιμπρίλ Σισέ ανέλαβε την ”εσχάτη των ποινών”, μετουσιώνοντάς την στην ισοφάριση του Παναθηναϊκού, η οποία του έδινε και την πρόκριση. Το παιχνίδι έφτασε στο 43′. Ο Νίνης, μετά από θαυμάσια ατομική ενέργεια, έκανε ένα ευθύβολο σουτ, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντόνι και έγραψε το 1-2 για τον Παναθηναϊκό, σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους υπόλοιπους παίκτες, στον προπονητή Νίκο Νιόπλια, αλλά και στους φίλους της ομάδας σε Ελλάδα και Ιταλία. Το επιθετικό κρεσέντο του ”τριφυλλιού” συνεχίστηκε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους το δίδυμο Νίνης-Σισέ συνεργάστηκε και πάλι αρμονικά, καθώς ο Νίνης έδωσε μια μπαλιά λουκούμι στο Σισέ και ο Γάλλος σπεσιαλίστας (που απέδειξε στο Ραϊμόν Ντομενέκ ότι έκανε λάθος που δεν τον κάλεσε στην εθνική ομάδα της Γαλλίας), αφού απέφυγε και τον Ντόνι έγραψε το 1-3 για τους ”πράσινους”. Οι πανηγυρισμοί ήταν φρενήρεις, διότι πλέον κανείς και τίποτα δε θα μπορούσε να στερήσει από τον Παναθηναϊκό αυτήν την πρόκριση. Με αυτόν τον ονειρεμένο για την ομάδα του Νιόπλια τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο στην Ιταλία.

Οι δύο ομάδες ετοιμάζονταν για το δεύτερο ημίχρονο, αν και αμφότερες γνώριζαν ότι θα εξελισσόταν σε μια τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να διαφυλάξει το προβάδισμά του, ενώ η Ρόμα, από την πλευρά της, ήθελε να κάνει το ”μπαμ” και να πάρει την πρόκριση στα χέρια της. Για το λόγο αυτό, όπως ήταν φυσιολογικό, οι ”τζιαλορόσι” πίεζαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι Τζόρβας και Βύντρα τους δυσκόλευαν τη δουλειά. Όμως, στο 67′ οι Ρωμαίοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, και πάλι με τη βοήθεια του πολυτιμότερου παίκτη των γηπεδούχων, του Ρίισε. Συγκεκριμένα, ο ταλαντούχος κοκκινομάλλης Νορβηγός έκανε ένα πολύ μακρινό σουτ, το οποίο δυσκόλεψε τον Τζόρβα, με αποτέλεσμα να έρθει στην επαναφορά ο Ντανιέλε Ντε Ρόσσι και με κοντινό πλασέ να γράψει το 2-3. Στο 69′, ο Κώστας Κατσουράνης με σουτ στην κίνηση σημάδεψε το δοκάρι του Ντόνι, ενώ στο 90′ ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Κατά τα άλλα, τίποτα δεν άλλαξε στο συγκεκριμένο παιχνίδι και το 2-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα της βραδιάς.

Μόλις ο Πορτογάλος διαιτητής Μπρούνο Παϊσάο σφύριξε για τελευταία φορά στο ματς, ο Παναθηναϊκός απογειώθηκε στον έβδομο ουρανό, καθώς και έφυγε θριαμβευτής από ένα γήπεδο σαν το Ολίμπικο και εξασφάλισε την πρόκριση στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ με 2 στα 2 απέναντι σε ένα σύλλογο, όπως η Ρόμα. Η χημεία των παικτών του Παναθηναϊκού, οι μαεστρικές οδηγίες του Νίκου Νιόπλια, αλλά και το ντουέτο Σισέ-Νίνη, οδήγησαν το ”πράσινο” σύνολο σε ένα ακόμη ”όλε-όλε” μπροστά στους φίλους του Παναθηναϊκού που ταξίδεψαν μέχρι την Ιταλία, προκειμένου να παρακολουθήσουν την αγαπημένη τους ομάδα, και την είδαν να θριαμβεύει.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σαριέγκι, Καντέ, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης, Σιμάο, Μαρίνος, Νίνης (72′ Ζιλμπέρτο), Σαλπιγγίδης (86′ Λέτο), Σισέ (91′ Χριστοδουλόπουλος)