Κακός του «δαίμονας» το Αγρίνιο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε αναπάντεχη ήττα από τον Παναιτωλικό με 1-0 στο Αγρίνιο. «Πέταξαν» ένα ημίχρονο οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι και έχασαν τα.. άχαστα στο δεύτερο γνωρίζοντας την ήττα μετά από 61 ημέρες.

1ο ημίχρονο:

Στο 6′ ο Παναιτωλικός προηγήθηκε χάρις σε γκολ του Εντιγκά μετά από εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουανκάρ, ο Μαουρίσιο σκόραρε με προβολή (16′) όμως ήταν σε θέση οφσάιντ, με το τέρμα να ακυρώνεται. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν την κατοχή της αναμέτρησης, όμως να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Παναιτωλικού.

Από το 35′ και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να απειλούν τον Διούδη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναιτωλικό να προηγείται με 1-0 χάρις σε γκολ του Εντιγκά από το έκτο λεπτό της αναμέτρησης.

2ο ημίχρονο:

Στο 51′ ο Μολό σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, μετά από πάσα του Ιωαννίδη, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε άουτ. Ο Χουάνκαρ (56′) πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, γύρισε την μπάλα, όμως ο Ιωαννίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού.

Στο 61′ οι «πράσινοι» έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση με τον Ιωαννίδη να μην καταφέρει να σκοράρει σε τετ-α-τετ και τον Αϊτόρ να μην μπορεί να σκοράρει στο ριμπάουντ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά, με τον Μελισσά να κάνει μία εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 68ο λεπτό μετά από κεφαλιά γύρισμα του Βιγιαφάνιες ο Ενγκμπακοτό αστόχησε με άδειο τέρμα… χάνοντας την ευκαιρία της αγωνιστικής. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν, με την μπάλα όμως να μην καταλήγει στα δίχτυα του Παναιτωλικού.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Παναιτωλικος (Δέλλας): Μελίσσας, Μεντίνο, Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Περέιρα, Ταχάρ, Εντινγκά, Ντάλσιο, Ντίας, Αριγίμπι, Καρέλης

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Καραγιάννης, Μολό, Νιάς, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης, Ενγκμπακοτό, Καμπετσής