Παναθηναϊκό ρεκόρ με το…καλημέρα!

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Παναθηναϊκού επανήλθε στο άθλημα μετά από περίπου 40 χρόνια και διέλυσε τον Αιολικό με 7-0 πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του τμήματος.

Με τον καλύτερο τρόπο έκανε πρεμιέρα στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του «τριφυλλιού» στο γήπεδο του  Ρουφ για το πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής.

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στον όμιλο του και επιβλήθηκε του Αιολικού με χαρακτηριστική άνεση μπροστά σε 100 περίπου «πράσινους» φιλάθλους.

Αξίζει να σημειωθεί  ότι οι «πράσινες» πέτυχαν την ευρύτερη νίκη στην ιστορία του τμήματος και με τα περισσότερα γκολ ξεκινώντας να γράφουν τη δική τους ξεχωριστή ιστορία.

Ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον ρυθμό του από την αρχή ως το τέλος και μάλιστα έχασε αρκετές ευκαιρίες να βάλει και άλλα τέρματα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ καθώς έβαλε γκολ στο 7΄ με την Νταρζάνου και έδειξε τις διαθέσεις του. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ίδια παίκτρια σημείωσε το 2-0 ενώ η Σιαφαρίκα στις καθυστερήσεις του έκανε το 3-0.

Καταιγιστικός ήταν ο ΠΑΟ και στο δεύτερο μέρος καθώς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τις Νταρζάνου (81΄), Λόγου (70΄) και Δημητρίου (67΄ καιο 79΄).

Παναθηναϊκός  :Μαρουδίτση, Θεοδωρακοπούλου, Γρηγοροπούλου, Αλεξάκη, Σιαφαρίκα, Παρμαξή, Βιτούλα, Καμαριανού, Ντζάνη, Νταρζάνου, Μανέτα και Αναστασίου.

Στον πάγκο ήταν οι: Σουλάκου, Φούνα, Λαζανά, Λόγου, Δημητρίου, Δέλιου, Χριστοφορίδη και Παπαδημητρίου.

Αιολικός :Μπαρδάκου, Κοψίδα, Ντόκου, Προεστού, Σίσκου, Αρέστη, Νέρα, Σκουλαριώτη, Γεωργακοπούλου, Προύμπα, Τσελέντη και Τρακαδά.

Στον πάγκο ήταν οι:Σαββάκη, Λουδάρου, Τσουβαλτζή, Ζήκα, Σταμέλου, Αλεξάνδρου και Αρβανίτη.

Σε δήλωση του ο κόουτς του Παναθηναϊκού Γιάννης Χαραλαμπίδης τόνισε «Πιάσαμε αρκετά καλή απόδοση για το δεδομένο ότι είμαστε μια νέα ομάδα.

Το σκορ αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα , είχαμε κυρίαρχο λόγο, δημιουργήσαμε πάρα πολλές φάσεις, παίξαμε πάρα πολλές φάσεις και νομίζω ότι το ευχαριστήθηκε και ο κόσμος που ήρθε».