Παναθηναϊκός-Άντερλεχτ: Επικράτηση άνευ οποιασδήποτε αμφισβήτησης.

Την αγωνιστική περίοδο 2002/2003 ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πραγματοποιήσει μία σπουδαία εμφάνιση και παράλληλα νίκη με το εμφατικό 3-0 απέναντι στην πρωταθλήτρια Βελγίου, Άντερλεχτ για τους 16 του Κυπέλλου Ουέφα. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης μας παρουσιάζει εν μέσω του άρθρου του εκείνον τον αγώνα με εκτενή ανάλυση του πως εν τέλει διαμορφώθηκε το πρώτο εκ των δύο παιχνιδιών που είχε ως αποτέλεσμα την “πρόωρη πρόκριση” του Παναθηναϊκού, αν και στον επαναληπτικό καρδιοχτύπησε, καθότι έχασε με 2-0, αλλά η διαφορά που είχε διαμορφωθεί στον πρώτο αγώνα ήταν (σχεδόν) αδύνατον να καλυφθεί απ’ τους Βέλγους και πράγματι δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με το τριφύλλι να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Πρώτη φάση για τους πράσινους προέρχεται από κόρνερ του Άγγελου Μπασινά με τον Λυμπερόπουλο να παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα να καταλήγει στα χέρια του γκολκίπερ της Άντερλεχτ. Ο Φύσσας λίγο αργότερα ευνοήθηκε απ’ τις κόντρες και εισήλθε στην περιοχή των Βέλγων όμως η σέντρα που έβγαλε δεν ήταν ιδιαίτερα δυνατή με αποτέλεσμα ο Ζίπτκα να μπλοκάρει τη μπάλα. Η πίεση του Παναθηναϊκού τελικά καρποφόρησε στο 13ο λεπτό όταν από φάουλ που εκτέλεσε ο Μπασινάς, ο Σωτήρης Κυργιάκος πήρε κεφαλιά που πήγε στο δοκάρι και στρώθηκε στον Ολισαντέμπε, ο οποίος προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε ουδόλως να ανοίξει το σκορ για τους πράσινους και να βάλει το τριφύλλι στην θέση του οδηγού. Λίγο αργότερα από σέντρα του Καραγκούνη, ο Κόλκα έπιασε στην κίνηση ένα συρτό σουτ με τη μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να σταματάει στο δοκάρι. Στο 20ο λεπτό πάλι ο Παναθηναϊκός από φάουλ του Μπασινά επιχειρεί να βάλει δύσκολα στους Βέλγους, αλλά η κεφαλιά που παίρνει ο Λυμπερόπουλος καταλήγει στα χέρια του Ζίπτκα. Η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου έρχεται απ’ τον Γιαν Μικάελσεν, όμως το σουτ που δοκιμάζει πηγαίνει δίπλα απ’ το δοκάρι της Άντερλεχτ και έτσι η ανάπαυλα βρίσκει την ομάδα της Λεωφόρου να έχει ελαφρύ προβάδισμα με ένα γκολ διαφορά και απαραβίαστη την εστία της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να εδραιώσει το προβάδισμά του και η πρώτη καλή φάση έρχεται όταν ο Καραγκούνης πασάρει στον Φύσσα, όμως εκείνος από πλεονεκτική θέση σουτάρει πολύ ψηλά. Ύστερα από επέλαση του Ολισαντέμπε στο 63ο λεπτό και σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Λυμπερόπουλου το τριφύλλι πετυχαίνει το στόχο του και κάνει 2 τα τέρματά του, αφού ο σέντερ φορ των πρασίνων αποδεικνύει την εκτελεστική του δεινότητα και εκμεταλλεύεται στο έπακρον την σέντρα ακριβείας του Πολωνού διεθνή. Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 70 όταν ο Ολισαντέμπε κράτησε τη μπάλα όσο έπρεπε και με μπαλιά στον Μικάελσεν που εξέθεσε όλη την Βελγική άμυνα έβγαλε τον Δανό μέσο τετ α τετ με τον Ζίπτκα, αλλά ο τερματοφύλακας της Άντερλεχτ είχε απάντηση για ακόμα μία φορά στο παιχνίδι κρατώντας στέλοντας τη μπάλα κόρνερ και κρατώντας ουσιαστικά για ακόμα μία φορά την Άντερλεχτ “όρθια” στο θέμα της πρόκρισης. Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα, αφού ο Ολισαντέμπε καθώς δέχτηκε την μπάλα απ’ το Κόλκα πλάσαρε σωστά και έδωσε αέρα 3 τερμάτων στον Παναθηναϊκό. Η αναμέτρηση τελείωσε με την τελευταία καλή φάση να ναι ένα σουτ του Φύσσα, ενώ προηγουμένως ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι σε κράτημα του Λυμπερόπουλου και την Άντερλεχτ σε έναν αγώνα ολόκληρο να μην κατορθώνει να πραγματοποιήσει έστω μία αξιόλογη και πραγματική απειλητική φάση για την εστία του Αντώνη Νικοπολίδη γεγονός που φανερώνει δύο πράγματα: Κατά πρώτον την σπουδαιότητα του υλικού που διέθετε εκείνος ο Παναθηναϊκός και εν συνεχεία την έδρα που ονομάζεται Λεωφόρος Αλεξάνδρας και πόσο δύσκολη είναι αυτή η έδρα με τον κόσμο του Παναθηναϊκού, όταν βέβαια υποστηρίζεται και από παίκτες σπουδαίες κλάσης όχι μόνο για τις Ελληνικές ομάδες, αλλά ακόμα και για τους μεγάλους Ευρωπαϊκούς συλλόγους.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos